RECENZE: Young Adult román s příchutí Záhady Blair Witch

Bestseller rakouské spisovatelky Ursuly Poznanski s názvem Saeculum je opravdovou lahůdkou pro všechny, kdo se rádi bojí. Kniha vyšla u nakladatelství Fragment a navazuje na řadu zajímavých titulů z žánru Young Adults.

Skupinku lidí vystupujících pod názvem Saeculum fascinuje historie a především středověk. Pravidelně se účastní středověkých jarmarků, bitev a mnoha dalších podobných akcí. Jednou za rok pořádají pětidenní výlet do přírody pod názvem Larp, kde se snaží žít podle pravidel doby okolo 14. století. Žádné mobily, počítače ani jiné vymoženosti nemají šanci proniknout na jejich dobrodružné putování.

Bastian je mladý muž zamilovaný do dívky jménem Sandra. Právě díky ní se seznamuje s ostatními kamarády a rozhodne se zúčastnit aktuálního Larpu. Koná se v odlehlé přírodě, která postrádá veškeré známky civilizace. První okamžiky jsou strhující a nádherné. Bohužel se postupem času vše nečekaně zvrhne. Paul, jeden z vůdců party, přišel minulý rok s pověstí o prokletí, které tento kraj postihlo. Bohužel se začíná prokletí naplňovat a mizí první ze členů výpravy. A další nešťastné příhody na sebe nenechají dlouho čekat.Saeculum obr

Před několika lety by se podobná kniha nazvala hororem, nyní je to Young Adult román. Nemám příliš rád tohle škatulkování a některé přírůstky se dají opravdu těžce konkrétně zařadit. To nic nemění na faktu, že u této knihy se budete opravdu bát. Středobodem celého vyprávění je Bastian, který má nepříliš milého otce. I díky tomu se rozhodne vyjet na středověký výlet s holkou, kterou téměř nezná. Ano, samozřejmě v tom hraje roli i láska. Vzhledem k Bastianově nové pozici v partě to chlapec nemá vůbec jednoduché.

KOUKNI SE  Recenze: Šepot z lesa mrazivě vábí

Prvním kladným bodem knihy jsou rozmanité postavy, které v příběhu poznáváme. Některé stojí na okraji, jiné zasahují do děje o poznání významněji. V první řadě je tu Sandra, která uchvátila našeho hlavního hrdinu Bastiana. Je pěkná a hluboce fascinovaná historickou hrou. A zároveň i další věcí, ale nebudu vám prozrazovat příliš mnoho. Další postavou je Paul, který si poměrně brzy bere Bastiana pod svá křídla. Je vedoucím celé party, milý a pro něžné pohlaví očividně krásný. Nechybí ani přenádherná dívka Lisbeth, která svým vzhledem všechny téměř šokuje. Ale i ona má svá tajemství. Postupem času se významně projevuje i Iris, která je původně poměrně nenápadnou divoženkou. Postav je opravdu velké množství, proto nemá cenu popisovat úplně všechny. Zajímavé jsou i jejich postupné proměny. Někteří hrdinové jsou ve skutečnosti úplně jiní, než se na první pohled zdají.

Rozhodně mě zaujala i kombinace historických prvků a hororu. Mám rád oba tyto žánry, proto se pro mě jedná o velice příjemnou záležitost. Celý děj je postavený na dávné a záhadné pověsti. V temném lese se začnou objevovat tajuplné vzkazy a některá z proroctví se znenadání vyplňují. Bohužel tyto pro mě velice zajímavé okolnosti vedou k asi největšímu negativu, kterého si mohou čtenáři povšimnout.

Kniha je v některých okamžicích možná až příliš inspirována kultovním filmem Záhada Blair Witch. Přestože zápletka je o malinko jinačí, podobnost je viditelná na první pohled. Parta mladých lidí se pohybuje ve strašidelném lese a postupně se někteří z nich začínají ztrácet. Jen slepý by v tom neviděl odkaz na zmiňovaný snímek z minulosti. Nevím, jestli to bylo přímým záměrem (autorka jistě bude tvrdit, že tento film v životě neviděla), ale bohužel to z knihy silně vyzařuje.

KOUKNI SE  Recenze: Vlk Samuela Bjorka

Naštěstí se i přesto jedná o napínavou a strašidelnou četbu. Výborné zvraty událostí, chvíle plné napětí, které vás donutí zalézt pod peřinu. Závěr je opravdu nečekaný, i když k němu dostáváme skryté indicie. Kniha je velice čtivá a nutí vás přemýšlet o popisovaných událostech. Zejména mladí čtenáři by mohli být knihou velmi uchváceni. Celková délka je téměř 480 stran textu, což stačí pro rozvinutí výborného příběhu. Zajímavá by mohla být i filmová verze. Bohužel si nejsem příliš jistý tím, že se jí někdy dočkáme. Nezbývá než se těšit na další knihy rakouské autorky, která v minulosti vydala i další populární thriller Erebos.

Ursula Poznanski – Saeculum. 2014. Fragment. 480 stran.

LUKÁŠ LOUŽECKÝ

Úvodní foto: Pixabay.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

11 + 19 =