Recenze: Dokud nás svatba nerozdělí aspiruje na komedii roku

Když tvůrčí duo Olivier Nakache a Eric Toledano poslali v roce 2011 do kin komedii Nedotknutelní, nejednoho diváka po zhlédnutí napadlo, že s ničím lepším už nepřijdou. Jejich následná vlažná komedie Samba toto mínění jen utvrdila. Jenže před pár dny měla premiéru v českých kinech jejich nová hořká komedie Dokud nás svatba nerozdělí. Nakacheovi a Toledanovi se povedlo překonat vlastní stín a natočili komedii, kterou můžeme označit za jednu z nejlepších (ne-li nejlepší) komedií roku 2018.

Nedotknutelní se navždy vepsali do paměti miliónů diváků na světě, film se stal jedním z nejúspěšnějších francouzských filmů všech dob. Samba, ač je oproti předchozímu filmu mnohem slabší, stále umí pobavit a nepotřebuje k tomu hlavního hrdinu, který osouloží koláč, zavře si penis do zipu nebo posvačí vorvaní zvratky. Přesto má komedie Dokud nás svatba nerozdělí něco, čím se liší od předchozích snímků tvůrců Nakacheho a Toledana. Nejpřekvapivějším uvědoměním je to, že se jedná o hlavní postavu jak z Nedotknutelných, tak Samby – herce Omara Sy. Ale hezky popořádku a nejdřív o co v Dokud nás svatba nerozdělí vlastně jde.

Hlavní postavou je Max, který vlastní svatební agenturu. Tentokrát má na starost připravit svatbu arogantnímu zbohatlíkovi na zámku ze 17. st. Max zde musí řešit jednu pohromu za druhou, od slabého proudu po zkažené jídlo, vypořádat se s konflikty svých zaměstnanců, řešit jejich osobní problémy a v neposlední řadě i ty vlastní.

KOUKNI SE  Recenze: Já padouch 3 už není padouch

Jak název, obrázky, tak anotace k filmu vytvářejí pocit, že půjde o bláznivou komedii, ve které manželé musí překonat nástrahy hysterie svatebního dne, aby cestu ke své skutečné lásce našli. Ovšem tvůrci Nedotknutelných nejednou dokázali, že umí napsat mnohem propracovanější scénář, a přitom zůstat srozumitelní drtivé většině diváků. To v Dokud nás svatba nerozdělí opět potvrzují. V čem se ovšem film posunul dál, je hlavní role, do které obsadili Jeana-Pierra Bacriho. Herce, který je vzhledem i výrazem protipólem Omara Sy.

Testosteron Nedotknutelých

Nedotknutelní vděčí za svůj úspěch minimálně z půlky právě Omaru Sy. Oprávněně za něj získal několik nominací i cen za nejlepší herecký výkon. Jenže jeho herectví je pestrobarevný koktejl testosteronu, hudby a tance na postpubertální diskotéce. Jakmile má být klidnou postavou, je z jeho projevu patrná křeč, kterou zadržuje ten uragán v sobě. To byl hlavní důvod, proč Samba už zdaleka nepůsobila tak uvolněně jako Nedotknutelní, a asi nejpatrnější to bylo v roli nechtěného otce z loňského filmu I dva jsou rodina. Nakache a Toledano naštěstí poznali, že do role svérázného, ale vyrovnaného Maxe, potřebují něco jiného a Jean-Pierr Bacri předvádí excelentní výkon, kterým drží celý příběh pohromadě.

Ale není to jen hlavní postava, čím Dokud nás svatba nerozdělí překonává předchozí snímky tvůrců Nakache a Toledano. Tentokrát mají dokonale načasovaný humor, který nepřestává bavit do konce filmu, ba dokonce se vyvíjí, aby to nejlepší předvedli ve finální scéně s ženichovou performancí. Začnou zlehka s klasickými gagy, které ale nepřehánějí, a postupně upřednostňují konverzační humor, aby v závěru filmu přišli do poetického absurdna.
Oliver Nakache a EricToledano udělali něco, čím překonali vlastní stín. Stín s názvem Nedotknutelní. Nebudou mít stejné divácky, a tudíž ani finanční úspěch, ale mají něco mnohem cennějšího. Na jejich komedie se nebude chodit s tím, že vím, co můžu čekat, ale s tím, jestli to nebude ještě lepší, než cokoliv před tím.

KOUKNI SE  Recenze: Divotvůrce aneb mág s jedním kouzlem a kočkoveverkou

Pavel Urík

LeSens de la fête
Komedie
Francie, 2017, 115 min
Režie: Olivier Nakache, EricToledano
Scénář: Olivier Nakache, EricToledano
Hrají: Jean-PierreBacri, Suzanne Clément, GillesLellouche, Jean-Paul Rouve, Kevin Azaïs, Judith Chemla, Vincent Macaigne, Hélène Vincent, Jackee Toto, Alban Ivanov, Benjamin Lavernhe, William Lebghil, Antoine Chappey, Nicky Marbot, GrégoireBonnet, Sam Karmann, DelphineThéodore, EyeHaidara, Gabriel Naccache

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

6 + 15 =