Recenze: Špindl aspiruje na nejtrapnější český film roku 2017

Špindl

Jistě by se slušelo začít tuto recenzi nějakým pozitivem. Ovšem zklamu vás. Špindl asi žádné nemá. Snad jen docela únosnou stopáž (98 minut). Protože jinak je to od začátku až do konce (až na pár světlých momentů) totální tragédie.

Co se stane ve Špindlu, zůstane ve Špindlu

Už když se objeví úvodní titulky, tušíte, že to bude jedna velká nuda. A rozhodně se nezmýlíte. Kdykoliv se ve filmu objeví nějaký vtipný moment nebo hláška (což je dosti sporadicky), je následně totálně zabita sáhodlouhým vysvětlováním, co na tom vlastně bylo vtipného. A pak je to vše ještě doplněno nekonečně nudným tlacháním.

Hlavní náplní filmu jsou scénky, kdy někdo na někoho něco vylije (pro náležitý efekt tmavý nápoj na světlé oblečení), přes stěny ubikace je absolutně všechno slyšet, na lyžích se padá. A to je asi tak všechno. Pokud tedy pomineme reklamy na každém kroku. A všechno to vypadá tak hrozně šedě a ponuře, že hlavním hrdinkám ten výlet do Špindlu vlastně vůbec nezávidíte.

Tři sestry, kterým chybí nejen Fanánek

Film vypráví příběh tří sester, které se rozhodnou vypravit na zimní dovolenou do Špindlerova mlýna. Ten je zde prezentován jako luxusní zimní středisko (jako např. Aspen) a jistojistě se to tam hemží spoustou žádostivých potencionálních milenců či vážnějších známostí. Hlavní hrdinky, ač sestry, už snad nemohou být odlišnější. Katka (Anna Polívková) je workoholička, která leží celé dny v Excelovských tabulkách a třicítku má už dávno za sebou. Eliška (Kateřina Klausová, jakožto nejmladší a nejkrásnější (a jediná trošičku sympatická) je úspěšnou modelkou (i přesto, že odmítá spát s fotografy). Magdalena (Anita Krausová) je alternativní, potetovaná rádoby umělkyně s kruhem v nosu, libující si v animálním sexu.

KOUKNI SE  Recenze: Mission: Impossible Odplata - První část opět překonává hranice diváckých očekávání

Špindl je Špindl

Oproti předchozímu dílu Milana Cieslara, Život je život,  se nám zde dostává znatelně méně pohledů do představ a snů hlavního hrdiny. Polívková si představí všeho všudy asi pět krátkých scének z možného budoucího života s některým z potencionálních partnerů. O to více ale dostáváme voiceoverů (také hlavní hrdinky), které občas trochu vtipné jsou a občas opravdu ne (sbírka hotelů namísto sbírky motýlů? WTF?)

Kupodivu nejvtipnějším momentem filmu je asi to, když se Katka opije doslova pod obraz a předvádí situační komiku ve stylu „jsem tak opilá, že ani chodit nemůžu“.

Jedna, druhá, třetí, osmdesátá postava

Špindlu rozhodně také nesvědčí přehršel postav, které zbytečně odvádí pozornost od hlavního „děje“ v podobě například Alice Bendové jakožto smilné manželky, řidiče autobusu, jeho manželky a jejího psa, Václava Klause na lyžích, namachrovaného Marka Vašuta, harmonikáře Honzy Nedvěda, Petra Koláře (o kterém se akorát dozvíte, že chytil filcky dvakrát na stejném místě), slizkého hoteliéra, ještě více slizkého recepčního, přidrzlé holčičky a jejího extrémně tolerantního tatínka atd. atd. Větší prostor dostal pouze postarší (zato sexuálně velmi čilý) pár „ze Starých pověstí českých“, Ctirad (Oldřich Navrátil) a Šárka (Jitka Sedláčková), který je vrcholem trapnosti celého filmu.

Další zimní „komedie“

Špindl také rozhodně nepřichází s originální myšlenkou, neboť českých komedií z horského prostředí už jsme pár viděli (Anděl na horách, S tebou mě baví svět, Sněženky a machři, Padesátka, Snowboarďáci…)S předloňskou Padesátkou, která byla nabitá černým neotřelým humorem, se tak Špindl opravdu nemůže měřit. A s těmi ostatními už vůbec ne.

KOUKNI SE  Recenze: Oppenheimer je projekcí nedostatků i schopností režiséra Christophera Nolana

A tak se začátkem nového roku nezbývá než doufat, že českému filmu snad vysvitne naděje na lepší zítřky.

 

Kateřina Valentová

Špindl

Komedie, Česko, 2017, 98 min

Režie: Milan Cieslar

Hrají: Anna Polívková, Anita Krausová, Kateřina Klausová, Oldřich Navrátil, Jitka Sedláčková, David Gránský, Jakub Kohák a další

 

 

 

Zdroj:

http://www.csfd.cz

http://www.youtube.com

http://www.novinky.cz

http://www.kinobox.cz

http://www.filmspot.cz

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
2
recenze-spindl-aspiruje-na-nejtrapnejsi-cesky-film-roku-2017Kdykoliv se ve filmu objeví nějaký vtipný moment nebo hláška, je následně totálně zabita sáhodlouhým vysvětlováním, co na tom vlastně bylo vtipného.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

8 + thirteen =