Recenze: Smrtící bílá – J. K. Rowling v nejlepší formě

Robert Galbright dokázal již dávno, že tento pseudonym je naprosto zbytečný. J. K. Rowling není skvělá pro Harryho Pottera. Je jedinečná svým talentem, který obstojí i bez pláště čarodějnického učně.

Je marné vzdychat nad jejím řemeslným umem, aniž bychom použili argumenty, které si její práce zaslouží.

Smrtící bílá je čtvrtou knihou s detektivem Cormoranem Strikem v hlavní roli. Nesmím zapomenout na jeho zdatnou pomocnici Robin Ellacottovou.

To, co se zprvu zdálo šestákovou zápletkou hodnou tak možná Philla Marlowa, tak mohlo i skončit. Od první knihy a chvíle, bylo pozornému čtenáři zřejmé hmatatelné jiskření mezi Robin a Strikem. S každým dalším příběhem je emoční náboj silnější. Ačkoliv každý z nich žije svůj milostný život, pouto mezi nimi je silnější a intimnější, aniž by to kdokoliv z nich chtěl připustit. Není to prvoplánová milostná zápletka, ale autorce se podařilo, že jejich příběh je stejně napínavý a poutavý jako vyšetřování vraždy samotné. Jejich nepovedené milostné vztahy získávají ve smrtící bílé svůj prostor, další rozměr.

J. K. Rowling  je dobrá v tom co dělá. Pokud se jí podařilo postavit kampus v Bradavicích a celý čarodějnický svět, pak věřte, že i současný Londýn nechala zhmotnit ve všech jeho vůních a ulicích. Poznáte jeho exponované lokality, turistické destinace, i  temná zákoutí a špínu velkoměsta.

Smrtící bílá

Autorka vás zavede do vysokých politických kruhů i do squatu mezi ekologické aktivisty. Zvrácenou logiku zbohatlických rodin i těžko uchopitelné levicové postoje radikálních vyvrhelů společnosti, kteří se stejně jako společenští vůdci neštítí ničeho pro dosažení svých cílů.

KOUKNI SE  Recenze: Prokletý kraj – Temné šumavské hvozdy odhalují staré křivdy

Jednoho dne se v kanceláři Cormorana Strikea objeví bláznivý špinavý muž, který tvrdí, že viděl, jak zabili dítě. Před policií uteče. Cormoranovi nezbude žádné vodítko a mohl by muže považovat za pouhého blázna, kterému život na ulici a chemie v žilách vzala poslední zbytky zdravého rozumu. Kdyby ho ovšem jeho nejnovější případ nepřivedl zase zpět. Z mlh a blouznění pomateného člověka se tak pomalu vynořují děsivé skutečnosti. Někdo je vyděrač, nevěrník, jiný vrah.

Tenhle případ má vše, co potřebuje mít každá dobrá detektivka. Žádné vodítko nenechá autorka jen tak ležet ladem. Detaily rozpracovává s pílí a trpělivostí, kterou si její čtenáři tak oblíbili a vyžadují. Za každým důkazem nechává své dva detektivy svědomitě jít, dokud nenajdou své odpovědi.

albatros

Mohl by to být další případ Cormorana Strikea, ale kniha ve mně zanechává podivný pocit, že je víc případem Robin Ellacottové. Neříkám to s hořkostí. Dát prostor Robin bylo odvážným rozhodnutím a rozhodně knize prospělo. Robin má ženskou intuici, štěstí a neúspěch v manželství ji žene za pracovním nasazením s živelnou touhou po nádechu, který ji zachrání před utopením. Jde neomylně za svým a Strikeovi nezbývá, než jí přizvukovat a chválit. Nikoliv s pocitem kleštěnce. Není zde v oslabení.

Stále je Cormoranem, jakého jeho čtenáři milují. Je potřeba dát prostor Robin, aby bylo jasné, že jednou bude jeho silnou a rovnocennou partnerkou, nejen v agentuře. Bez ohledu na to, kam je jejich pocit zodpovědnosti a city zavedou.

KOUKNI SE  Recenze: Šprti a frajeři čtenáře nezklamali

Detektivní příběh je sám o sobě napínavý, originální a pečlivě napsaný. Intimní linka mezi detektivem a jeho asistentkou je pak stěžejní vedlejší okolností, která činí z knihy výjimečný zážitek.

Bez ohledu na neměnné věci je každá kniha v něčem hodně jiná a osobitá. Nezbývá, než se těšit na další.

Kristina Doubravová

Recenzní výtisk poskytlo nakladatelství Albatros

ZÁVĚR
Hodnocení
10
Předchozí článekCo dělá muže mužem
Následující článekPo pravdě a podle skutečnosti
Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.recenze-smrtici-bila-j-k-rowling-v-nejlepsi-forme

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seventeen − 11 =