Recenze: Psycho-somatická prvouka o vztahu duše a těla

Radkin Honzák je přední český psycholog a psychiatr. Věnuje se svému oboru na profesionální úrovni a zasloužil se o popularizaci mnohých témat pro laickou veřejnost. Jeho doménou je psychosomatika, které se věnuje i ve své nejnovější knize Psychosomatická prvouka, kterou vydalo nakladatelství  Vyšehrad. Honzák Radkin: Psychosomatická Prvouka

Autor se v knize vydává na velmi odvážnou cestu hledání vztahu mezi duší a lidským tělem. Nepouští se na ni jen ze vzpurnosti či z touhy filozoficky bloumat po dosud nezmapovaných vodách medicíny a lidského zdraví. Za Psychosomatickou prvoukou stojí několik desetiletí práce a výzkumu.

Jak říká sám autor, vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost – odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule udržovaná medicínským establishmentem za všech panujících režimů s nápisem NEVSTUPOVAT.

Radkin Honzák klade důraz na všechny aspekty diagnostiky. Všechny měřitelné a objektivní skutečnosti jsou stejně důležité pro správnou léčbu jako neuchopitelný a neměřitelný stav lidské mysli, rodinné konstelace a prostředí, ve kterém se pacient nachází. To vše v korelaci s individualitou každého. Výsledkem je koktejl proměnných, které mohou a nemusí vést k onemocnění. Zkrátka není to jednoduché. I přes neuchopitelnost a neměřitelnost vlivu psychiky na zdraví těla je v knize kladen důraz na jeho důležitost pro celistvý diagnostický obraz.

Psychosomatická prvouka je primárně určena odborné veřejnosti. To však neznamená, že by se do ní nemohl laik pustit. Některé výrazy se mu možná budou jevit nesrozumitelné, jiné odtuší z kontextu. Ale je to především přístup autora, kterým dokáže zprostředkovat myšlenku nebo názor i laikovi. Jeho ironie, humor i moudro se prolínají každou stránkou, každou kapitolou. Tolik potřebný nadhled odlehčuje zdánlivě tíživý fakt jakési slepé uličky, kterou psychosomatika může být. Je to zazděné okno do ulice.  Pustit jím světlo do pokoje vyžaduje úsilí a odhodlání. Odměnou je ale výhled a denní světlo.

KOUKNI SE  Recenze: Plíživé Stíny Halloweenu pobaví i postraší

Velmi lidskou a zajímavou částí jsou kapitoly věnované emocím, které nám jsou více než vlastní: radost, stud, svědomí, vina, pomsta…  v ní nám Radkin Honzák dovoluje pohlédnout trochu sebediagnosticky na nás samé prostřednictvím odhalené podstaty těchto pocitů a jejich dynamiky.

Celé téma je v knize nahlíženo skutečně ze všech stran. Obšírnost jeho zpracování a důkladnost, se kterou k němu autor přistupuje je pro knihu zcela zásadní.  Celou dobu si však zachovává pokoru  a právo nevědět, jen věřit. Právě víra lékaře v jeho omylnost, nejistotu a právo cestu teprve hledat, nikoliv jí hned dláždit, nabízí odvětví psychosomatiky tu nejlepší šanci na přežití. Z druhé strany to umožňuje pacientovi navázat s lékařem otevřenější vztah, který povede ke skutečnému uzdravení.

Kniha není vhodná pro sebediagnostiku. Pro odborníka shrnuje a otevírá téma v celé jeho kráse a hloubce. Pro laika nabízí zajímavé zamyšlení nad aspekty vztahu mezi tělem a duší. Nad momenty, kdy se ti dva hádají a k čemu to vede. A snad lze i trochu zafilozofovat nad hnacím motorem našich emocí a myšlenek.

Pro laika může být kniha trochu nestravitelná, ale myšlenky v ní obsažené rozhodně stojí za to a bylo by škoda, pokud by se dostaly pouze k očím odborníků.

Kristina Doubravová

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
10
Předchozí článek9 trapných skutečností, které jste nevěděli o natáčení porna
Následující článekNejlepší DVD a Blu-Ray tituly v září – 10 let Marvelu
recenze-psycho-somaticka-prvouka-o-vztahu-duse-a-telaVstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost - odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule udržovaná medicínským establishmentem za všech panujících režimů s nápisem NEVSTUPOVAT.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two × 2 =