Recenze: Mrtvý z Olivetské hory je srdeční záležitostí

Jaroslav Velinský stvořil detektiva Augustina Velikého. Nomen omen. Penzionovaný kriminalista vyniká nejen svou výškou, ale i důvtipem, šarmem  a bystrým kriminalistickým  úsudkem. V patách je mu, stejně jako Sherlockovi, jeho přítel Watson, akademický malíř Jozífek Smetana. Dva až tři kroky za Velikým je v poklusu policie, která čas od času pozatýká ty, které Augustin elegantně usvědčil.

Celkem jednoznačně rozdané karty nabývají osobitého obrazu v kulisách socialistického Československa let minulých. Jaroslav Velinský své detektivky v této době psal jako současné příběhy. Retro styl tak nebyl jeho záměrem.  Cílem bylo vzdát hold městu a krajině svého mládí a lidem, které na své životní cestě potkal. Příběhy nežehrají na dobu, ve které je autor psal. I když by mohly.

Augustin je rozvážný, vzdělaný a inteligentní. Usvědčení vraha je tak čistě záležitostí pečlivého zvážení všech důkazů, pozorování detailů a výslechu podezřelých. Policie hraje druhé, spíš třetí housle a sbírá drobečky. Jozífek Smetana přispívá k vyšetřování spíš mimoděk svou nešikovností a jaksi náhodou. Nicméně je jako věrný přítel nepostradatelný minimálně k rozvážnému popíjení vermutu. Ve dvou se přeci jen lépe pije.

Mrtvý z Olivetské hory je třetí detektivkou s Augustinem Velikým. Předcházela jí Spravedlivá pistole a Hra na smrt.

Při čtení na čtenáře dýchne kouzlo starých českých detektivek z dob, kdy DNA bylo sci-fi a policii bylo nutno zavolat k nalezenému tělu z nejbližší pevné linky. Jednoduchost určitě nehrozí. Autor si skutečně nebere servítky a čtenáře vodí po spletitých cestách podezřelých okolností. Žádná mu nepřijde dost podivná, aby ji nechal jen tak ladem. Vědom si značné přeplácanosti ve vyšetřování, odvádí pozornost od detektivní podstaty k zábavným rozhovorům.

KOUKNI SE  Recenze: Tatranka v Hanoji

Síla Velinského knih je právě v onom konverzačním humoru. Ten často odkazuje na literární postavy nebo dobře známé citáty. Velinský si hraje s jazykem vskutku nápaditě. Po čase se snadno čtenář přistihne při zjištění, že knihu nečte ani tak pro odhalení totožnosti vraha jako pro potěšení z četby samé.

Oproti předešlým knihám je Mrtvý z Olivetské hory zajímavý svým stylem „zamčeného pokoje”. V lese je nalezen mrtvý tramp. Náhodou se k němu namane i trojice vyšetřovatelů v čele s Augustinem Velikým. Jisté je jen jedno: vrahem je někdo z party. Uprostřed lesa tak zůstává jen vrah, vyšetřující a skupina podezřelých s hromadou důvodů k vraždě dotyčného. je jen na Augustinově ostrovtipu, aby rozklíčoval složité pozadí vztahů a jednotlivé příběhy všech kamarádů, kteří se sešli pod širákem. A proč je jeden mrtvý a druhý vrahem. 

 

Příběhy Augustina Velikého mají vždy velmi originální zápletku a ještě nápaditější rozuzlení. Autor se skutečně nebrání vůbec ničemu a skalní fanoušek detektivek by mohl ledacos namítat. Čas od času se pohybuje na hranici uvěřitelnosti a ne všechny důkazy a stopy jsou vyargumentovány tak, aby obstály před kritickým okem čtenáře.

Mladšího čtenáře mohou zaskočit některé dobové pojmy a rekvizity. Ne však natolik, aby mu to zkazilo požitek z detektivky. Menší konzultace s rodiči by ale nebyla na škodu. Příběhy Augustina Velikého jsou zkrátka retro četbou. Dříve narozeným připomenou staré dobré rodokapsy. Mrtvý z Olivetské hory v Rodokapsu po revoluci i vyšel. Tomu odpovídá i rozsah. Není to žádná kláda, která by vás připravila na několik nocí o poklidný spánek. Celkem poctivě se snaží nabídnout originální příběh.

KOUKNI SE  Recenze: Tajný spolek hladových žen

Jaroslav Velinský je zábavným vypravěčem. Jeho postavy mají příjemný lidský rozměr svými nedostatky. Prostředí odkazuje na místa, ve kterých prožil kus svého života. Z knih je patrný silný citový vztah k těmto místům. A tak, zatímco Augustin Veliký pátrá, může čtenář s láskou zavzpomínat na svá mladá trampská léta a doby, které, ať už byly jakékoliv, patřily jeho mládí a jsou dávno pryč. Mrtvý z Olivetské hory je především poctou osadě Island a kamarádům z ní, kteří znali Velinského jako Kapitána Kida. Z knihy je patrná jistá nostalgie, láska a  hluboké propojení s přírodou. Ačkoliv ve svých knihách zůstává autor věrný svému stylu, je Mrtvý z Olivetské hory něčím výjimečným. Z každé stránky je patrné, že jde o Velinského srdeční záležitost.

Kristina Doubravová

Mrtvý z Olivetské hory, Jaroslav Velinský, Mystery press, 2018

Všechny knihy Jaroslava Velínského můžete zakoupit jako e-booky ZDE

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eighteen − six =