RECENZE: Jak často řeknete POKORA a kolikrát BLB?

Stačí si zajet na nákup. Ženská před vámi jede jako šnek, hned u prvního regálu potkáte svoji nemožnou kolegyni z práce a ve finále musíte stát ve frontě, protože pokladní neumí počítat do dvou a špatně namarkovala položky. Ještě že pán před vámi má tak hrozný účes, že se můžete celou dobu ve frontě bavit na jeho účet.

Taky by se dalo říct, všichni jsou blázni, jen já jsem letadlo. To, čeho se nám v dnešní době nedostává, je pokora. Jsme přesyceni nadbytkem jídla, oblečení, zážitků, možností a přeci nejsme spokojení. Stále hledáme, tápeme a hrneme se do problémů.

Pokora, kniha známého francouzského kněze, je novinkou nakladatelství Portál. Jedná se o příjemné počtení pro všechny bez ohledu na vyznání, i když na slovo Kristus v ní samozřejmě narazíte. Posaďte se, zahoďte všechny předsudky a nechte se kolíbat myšlenkami pana Gilberta.

pictureprovider mmmmm

Autor napsal několik desítek knih. V češtině vyšlo například Evangelium podle svatého lotra či Bratr vyvržených. Má dlouhé šedivé vlasy a nejčastěji nosí kožené motorkářské oblečení. Začal se takto oblékat v počátcích svého setkávání s delikventní mládeží. Více než dvacet let pobýval v Alžírsku a právě zde začal pracovat s mladými kriminálníky. Této činnosti se věnuje doposud a po svém návratu do Francie zakoupil starý statek, kde se snaží mladé deprivanty přivést na správnou životní cestu. Jeho popularita dokazuje, že má rozhodně co říct a umí oslovit širokou veřejnost.

KOUKNI SE  Michal Čagánek posílá Boha na dovolenou
www.portal.cz

 

Jeho texty jsou lidské, reálné, zdánlivě prosté a přesto silné, nabité nadějí a motivací. Pokora by měla být tématem číslo jedna pro dnešní dny. Umíme kritizovat, soupeřit, prosazovat se a konkurovat si. Hledat chyby na druhých je moc snadné a málo kdo umí svůj přísný zrak obrátit proti sobě.

Dvanáct krátkých kapitol, rozdělených do dalších podkapitol. Celkem více jak osmdesát stránek útlé maloformátové publikace. Sáhněte po ní! Přelouskáte ji za pár minut a rozhodně vás donutí se zamyslet. Alespoň krátce.  Autor své úvahy špikuje krátkými příhodami s konkrétními lidmi a svými oblíbenými příběhy. Snaží se nám rozlepit oči a složité vyjádřit jasně, stručně a lehce. A jde mu to.

Některé myšlenky se možná  čtenářům budou zdát v dnešní době orientované na úspěch trošku nepraktické („Nesnažte se být všude první, vybírejte si poslední místo, jak nás učil Kristus“), ale jinými by se měli řídit všichni („Naučte se nemluvit neustále o sobě“). Slovo pokora nepatří jen do slovníku málo používaných slov.

„Stačí jediný projev dobroty srdce z naší strany a v lidském životě dojde k něčemu zásadnímu. Toto gesto se nám vrátí zpátky.“

Každé ho z nás asi někdy napadlo, jak by bylo na světě krásně, kdyby byli všichni jen dobří. Chci, aby dobro plodilo dobro. Proto chci, aby vycházely dál takovéto knihy a všichni je zařadili do svých smělých knižních výzev. Chci aby se četly, přemýšlelo se nad jejich řádky a aby motivovaly k pokoře. Pro jednou si dovolím být sluníčkářem. Takže všichni povinně za rok přečíst jednu Gilbertovku, ať je nám na světě krásně.

KOUKNI SE  Recenze: Winterbergova poslední cesta – Rudišův nejosobnější román

Leona Šťávová

Pokora, Guy Gilbert, Portál, 2016

Kniha k zakoupení ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekRecenze: Konec řetězce-akční thriller plný šifer a tajemství
Následující článekRECENZE: Ve službách zla – Cormoran Strike čelí démonům minulosti
recenze-jak-casto-reknete-pokora-a-kolikrat-blbStačí si zajet na nákup. Ženská před vámi jede jako šnek, hned u prvního regálu potkáte svoji nemožnou kolegyni z práce a ve finále musíte stát ve frontě, protože pokladní neumí počítat do dvou a špatně namarkovala položky. Ještě že pán před vámi má tak...

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

19 − 4 =