Recenze: Bez srdce – příběh Srdcové královny

Světoznámá autorka Marissa Meyer přišla na český trh s dalším svým re-tellingem. Tentokrát se však místo vyprávění postapokalyptických pohádek vrhla do podivností říše za Zrcadlem. Zajímá vás, jak se Srdcová královna vlastně stala královnou? A kým byla před tím, než ji na hlavě přistála koruna? 

 

Catherine je jednou z nejžádanějších dívek v říši divů. Dokonce i sám Král touží po tom, aby se stala jeho královnou. Ale Catherine má naprosto jiné přání. Nechce usednout na trůn, ale sní o tom, že si se svojí služkou otevřou pekařství, kde budou prodávat ty nejlepší cukrovinky a koláče. A když na plese potká ještě záhadného šaška Šprýma, celý svět se jí obrátí naruby.

Poslechne Catherine přání svých rodičů a stane se Srdcovou královnou nebo podlehne lásce a rozhodne se prožít zbytek života po boku Šprýma?

 

„Soumrak chmurný, půlnoc čirá

dámě bledost líčka svírá.“ 

Neprostupnou temnotou zazněl ponurý melodický hlas. 

„Správná poznámka, můj opeřený příteli,“ odpověděl druhý hlas. Byl veselejší a živější. „Víš určitě, že tu nemáme čichací sůl?“ 

„V tom pro tebe nemám radu, 

v plánu tvém však vidím vadu: 

stěží bude dáma čilá, 

leda by se vodou zlila.“ 

Něco udeřilo o zem vedle Cathina lokte a vzápětí se ozvalo tiché čvachtání vody.

„Ne, Havrane, polévat ji nebudeme. Hledej dál. Nemáme šunkový sendvič? Nebo stéblo slámy? Na Krále platí vždycky.“ 

Egmont
KOUKNI SE  Recenze: Ubal a zmiz – Žižkovská gangsterka plná vtipu a hlášek nás zavede do pražského podsvětí

Děj knihy Bez srdce začíná pozvolným tempem. Čtenáři jsou představovány jednotlivé postavy (kdo zná Alenku v říši divů, bude se o něco lépe orientovat, ale ani neznalci se nebudou v ději ztrácet) a určité podivnosti světa za Zrcadlem. Ráda bych řekla, že se děj postupně rozjíždí a čtenář se nebude moci odtrhnout, ale pravdou je spíše opak.

Po celou dobu knihy je příběh hrozně natahován, téměř nic vážného ani záživného se neděje, a když už se přeci jenom něco stane, neobklopí vás žádná tajemná atmosféra, ani s vámi nebude cloumat napětí, jelikož veškeré zvraty zapadnou do okolní omáčky textu nebo je rychle po veškerém dění.

Milovníci akce se tak budou do čtení spíše nutit, aby vůbec dočetli celou knihu. Každopádně určité gradace příběhu se dočkáte v samotném závěru knihy, kdy konečně příběh získá určitý spád.

Bohužel však existuje vysoká pravděpodobnost, že uhodnete, kdo za tím vším vlastně stojí a jak kniha skončí, ještě dříve, než autorka zamýšlela.

Ale i přes všechnu mojí kritiku nelze knize upřít určitá pozitiva.

Marissa Meyer má vždy všechny své příběhy perfektně promyšlené a ani Bez srdce není výjimkou.

I se samotnými postavami se autorka poprala na jedničku. Ačkoliv hlavní hrdinka působí velmi nesympaticky, je to dáno právě tím, jak skvěle byla napsána.

Od dámy s vyšším postavením se čeká, že bude trošku namyšlená, myslí si, že dostane vše, co si umane a další podobné rysy. Můžu vás ujistit, že Catherine je má všechny do jednoho.

KOUKNI SE  První recenze: Archive 81 je zdařilou okultistickou podívanou pod dohledem mistra žánru Jamesa Wana

Ale to, že je výborně napsaná se netýká pouze hlavní hrdinky, ale všech postav, kdy všechny jsou dokonale odlišné.

Což je možná ten kámen úrazu. Všechny postavy jsou tak dobře vykreslené, že vám pravděpodobně žádná nepadne do oka, protože nikdo z nich není ničím výjimečný, až na tu jejich podivnost, ale tu v sobě mají všichni z tohoto příběhu.

 

Marissa Meyer je skvělá autorka, která si na svých příbězích dává hodně záležet. Většinou v nich má spoustu akce a romantiky, no prostě všeho, co má správná kniha obsahovat. Ale u Bez srdce je možné, že budete mírně zklamaní, jelikož žádná větší akce se nedostaví a i ta romantická linka je trošku zvláštní.

Každopádně žádný fanoušek této autorky si tuhle knihu určitě nenechá ujít.

Eliška Rychterová

 

Úvodní foto: Pixabay.com

Marissa Meyer – Bez srdce, Egmont, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE. 

ZÁVĚR
Hodnocení
6
Předchozí článekTrailer na Beyond Skyline aneb mimozemští zloději mozků jsou zpět
Následující článekKevin Costner v traileru na nové drama plné hazardu Molly’s Game
Marissa Meyer je skvělá autorka, která si na svých příbězích dává hodně záležet. Ale u Bez srdce je možné, že budete mírně zklamaní.recenze-bez-srdce

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

8 − one =