RECENZE: Agátina cesta k dokonalé postavě

Všechno, co jste si kdy mysleli o modelkách je pravda.

Začíst se do knihy sebestředné a „zkušené modelky a moderátorky“ Agáty Prachařové, je poměrně riskantním počinem. Pokud máte rádi kvalitní a obsažnou literaturu, neočekáváte od textu z pera této ženy valné výsledky již předem. Možná snad jiné zkušené modelky v ní nějakou tu užitečnou inspiraci najdou. Třeba, jak si uhnat bulimii či mentální anorexii.

Agáta ve své knize sama sebe staví do pozice úspěšné, zkušené a světa znalé osoby, kterou by dle jejího mínění měl mít potřebu někdo napodobovat. „I když je mi teprve třicet, vyzkoušela jsem toho už hodně a ze všeho se něco naučila.“ Ano, dá se říct, že na titulní stránce knihy jí to celkem sluší, ale fotografie na straně 160 je jasným důkazem, že když se rozdávala přirozená krása, na ni už nezbylo. Nezbývá tedy než pochválit práci autora fotografie na obálce.

216374_big

Pokud se prokousáte několika kapitolami o Agátině životě, zážitcích, zkušenostech, oblíbených činnostech a blízkých osobách, dostanete se k části věnované výživě. Zde jsou různá zvěrstva. Do banánových muffinů doporučuje jeden banán a 3 lžíce banánového proteinového prášku. Ten má vůbec v oblibě v různých obměnách. Jedná se o prášek hovězí nebo syrovátkový. Rozhodně vás zaujme i polévka, jejíž hodnoty jsou 1 g bílkovin a 0 g tuků. K tomu tedy ještě 20 g sacharidů.

Na jídelníčky, diety a recepty navazuje poměrně podrobná část věnovaná tréninku. Třešničkou na dortu je kapitola číslo deset, kde autorka radí, jak vždy vypadat dobře. Rady typu krémujte se, mějte umyté vlasy či nenoste kraťasy, máte-li celuditidu vás, pokud nejste dvanáctiletá holka, zaručeně rozesmějou. Kdybyste si z knihy měli zapamatovat jednu radu, tak jí rozhodně musí být: „Večer se vždycky odličte, i když jste úplně namol.“

KOUKNI SE  Receze: Muž bez tváře s britským humorem

I když se na knihu podíváme omezeným pohledem modelek typu paní Prachařové a nepozastavujeme se nad její banální problematikou, neujde nám, že text je sestaven poměrně amatérsky. „Na obalu vaty tuším není napsané „neužívat vnitřně“…” Myslím, že není takový problém se jít podívat do spíže, co na sáčku skutečně stojí, když už o konzumaci vaty píšu do knihy. Ani čeština není nic moc („A tady vidíme docela dobrý moment, proč by modelky neměly nikdy přemýšlet…“).

Dobré knihy

Většina čtenářů se zarazí už na straně osm, kde jim autorka pokládá otázku: „Čtěte někdy údaje na obalech…? Dnes to přeci dělá automaticky velká část populace. No vlastně už první fotka v knize by měla být dostatečným varováním, kde Agáta sedí na posilovacím stroji v rozevřeném župánku s otevřenou pusou…

Dalším nepříjemností v knize je čtverečkovaný podklad jednotlivých listů. Písmena se střetávají s linkami tvořící čtverečky v jejich různých částech a působí to rušivě. Celkově graficky je kniha poměrně nepěkně zpracovaná. Švihadlo na každé stráně je zbytečné, rámečky vybízející k zápiskům často také („Jaké je vaše oblíbené koření?“ – proč bych si tohle potřebovala psát do knihy?), nebo mají nevhodné rozměry.

knihy jsem se přeci jen dozvěděla něco nového. Například, že je možné nechat si odsát podbradek a tuk z kolen. A že někdo dobrovolně jde na elektrošoky, aby se svých špeků zbavil. A taky, že každý kousek másla se vám usadí na zadku a šlehačka zase na břichu.

KOUKNI SE  Recenze: Opráski mění českou historii

Agáta doporučuje nejíst rohlíky, těstoviny, ovoce, máslo, cukr, uzeniny, ořechy a cereálie. „Pokud vás trápí nesnesitelná chuť třeba na čokoládu, vezměte si kousek, rozkousejte ho a pak sousto vyplivněte. Užijete si tak chuť bez následků.“  Nebo vyfoťte svůj zadek v zrcadle a řádně fotku prozkoumejte. No Agáto, je fajn, že si myslíš, že dokážeš dobře nosit jakékoliv oblečení, ale knížky raději už nepiš. Tvoje postava je možná hezká, ale raději zůstanu Skinny Fat („…trčící žebra doplněná tukovou vrstvou na bocích nebo břiše a malým povislým zadkem.“), než abych se řídila tvými radami.

Leona Šťávová

Agátina cesta k dokonalé postavě, Dobré knihy, 2016

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

nine − six =