Receneze: Co zbylo z mojí sestry

Co zbylo z mojí sestry je prvotinou britské autorky Nualy Ellwood.  Její velkolepé entré ji rázem zařadilo mezi velká esa současné literatury. A právem.  Pro svůj záměr napsat psychothriller zvolila poměrně vratkou a zrádnou cestičku zvanou „nespolehlivý vypravěč“.

Tím je Kate. Novinářka, která se po letech ve válečných zónách vrací do rodného města po smrti své matky. Co zbylo z mojí sestryNajednou se vynořují bolestivé okamžiky z její minulosti a perou se nočními můrami jejího života současného. Posttraumatická stresová porucha spojená s událostmi z válkou sužované Sýrie si vybírá svou daň v podobě halucinací a tíživých nočních můr. Kate však musí čelit i výčitkám své sestry, jejímu alkoholismu a dozvukům dětství poznamenaném sadistickým otcem a smrtí malého bratra. Na jednoho člověka je to až dost. Zvlášť, když se začnou dít velmi zvláštní věci.

Kate žije v zajetí slyšin, vidin a hromady léků na spaní. Nikdo jí nevěří a po několika dnech už ani ona neví, co je skutečnost a co výplod vlastní zmučené psychiky. Po chvíli přesvědčí i čtenáře, že nic není tak, jak se zdá a nelze věřit ničemu a nikomu.

Hlavní hrdinka se od samého počátku řítí více méně svépomocí do propasti, na jejímž dně je jistojistě závislost na prášcích, alkoholu a barevné 3D panoptikum těch nejhorších běsů, které může lidská mysl vyplodit. Přes to všechno je čtenáři veskrze sympatická. Nuala Ellwood stvořila svou hrdinku silnou i zranitelnou zároveň. Vystavěla ji do detailů ve všech rozměrech osobnosti, takže je v každém okamžiku živoucí a pochopitelná. Nenabízí pouze pohled do pekla její duše, ale přímo fakultativní výlet s bohatými retrospektivami, kterými autorka čtenáře dostane tak blízko ke Kate, jak je to jen možné.

KOUKNI SE  Recenze: Dopisy ze Sachsenhausenu

Stejná péče se dostala i vedlejším postavám. Poznáním evoluce jejich slabostí, podstaty jejich bytí a momentu, kdy v nich část duše zemřela, aby byla nahrazena strachem a  temnotou v barvách jejich osobního selhání je zhmotňuje  a dává jejich existenci hmatatelnou podobu.

Větší část knihy se odehrává ve dvou časových rovinách. V jedné potkáváme Kate v okamžiku, kdy se snaží pomoci své sestře Sally a urovnat záležitosti po smrti jejich matky. V té druhé…jen několik málo dní následujících po jejím návratu, je zadržena na policejní cele, kde je podrobena psychiatrickému vyšetření. Nad celým příběhem tak visí hrozba událostí budoucích, která dává celému vyprávění mrazivý nádech vyvolávající s každou novou kapitolou husí kůži na zátylku čtenáře.

Domino

Právě rychlé střídání dvou dějových linek spolu s retrospektivami ze Sýrie, nočními můrami a procházkou po troskách jejího milostného života a odskoky do očistce zvaného dětství, jsou prubířským kamenem Nualy Ellwoodové. Změť prolínajících se událostí jí mohl snadno zlomit vaz. Nestalo se tak. Právě naopak ukázala ve své prvotině kvality, které mnozí ostřílenější autoři postrádají. Čtenář se ani na okamžik neztrácí v ději, netápe a drží krok s hrdinkou. I když té se kapitolu po kapitole drolí půda pod nohama.

Příběh po celou dobu nabírá na obrátkách a stupňuje napětí. Až do poslední chvíle drží čtenáře v nejistotě. Spolu s blížícím se koncem je čtenáři jasné jediné: stát se může cokoliv.

KOUKNI SE  Recenze: Nikdo není doma - další případ Davida Rakera

Ani v tento okamžik se nenechala autorka svést k jakékoliv nepředloženosti nebo slabosti v závěrečné pointě. Od samého začátku ví, co dělá a přesvědčuje o tom čtenáře až do poslední stránky. Když říkám do poslední, myslím opravdu do poslední. Nemyslete si dvě tři kapitoly před koncem, že vás už nic nemůže překvapit. Omyl.

Psychothriller Co zbylo z mojí sestry je smrští brilantního motivu v pavučině lidských slabostí odehrávajících se v temných koutech duše každého z nás.

Co zbylo z mojí sestry, Nuala Ellwood, Domino, 2018

Knihu můžete zakoupit ZDE

Předchozí článekNejlepší hororové anime všech dob
Následující článekDLC pro Far Cry 5 se nebojí být neobvyklá – vezmou nás na Mars i za zombie

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

11 + four =