AUDIOKNIHA: Radoslav Brzobohatý: Graham Greene: Ministerstvo strachu. Exceluje!

Graham Greene (1904 – 1991) založil svůj příběh Ministerstvo strachu na dokonale propracovaném systému vrstvení událostí současných  i minulých tak, aby před čtenářem (a v případě audio vydání též před posluchačem) vyvstával obraz těžko prostupné sítě špinonážní mašinérie… píše se v anotaci.

Určitě! To je právě ta nit, která vás k tomuto téměř tříhodinovému příběhu připoutá a nepustí. Prostě to musíte vědět, neustále vám v hlavě vyvstávají otázky a přicházejí nečekané situace. Nejhorší a nejdráždivější na tom celém je to, že podezřelý je snad každý. Propletenec se ještě více zamotává poté,co zhruba v polovině ztrácí hlavní hrdina  Arthur Rowe paměť a ocitá se po čtyřech měsících vzduchoprázdna v ústavu pro choromyslné.

Pracovník ministerstva zahraničí snová Ministerstvo strachu

Sám autor, Graham Greene pracoval několik let na ministerstvu zahraničí a svůj příběh vydal roku 1943 a získal si snad díky své realističnosti takový úspěch, že o rok později byl zfilmován. Český rozhlas vydal tuto hru dvakrát, první adaptace byla z roku 1968 a hlavního hrdinu hrál Ilja Racek. Ten je ke slyšení i v této novější verzi jako jedna z postav, major Stone…. Titulní roli však hraje Radoslav Brzobohatý a hra byla natočena v roce 1991. Ministerstvo strachu je to, co bylo za druhé světové války všude kolem. Tak temné, mrazivé a úskočné…

Třídílnému vydání není co vytknout.  Netrpí neduhy rozhlasových her, kdy zvuky hravě přehluší hlasy, naopak, podkresy jsou tak živé, syrové, ale zároveň nepřehlušující, že se vám zabodnou až na dno duše. Zejména pak sirény vyhlašující poplach, letadla, výbuchy… Střídmost v hudbě a zvucích dává vyniknout atmosféře, ve které lze čekat cokoliv. Neustálé napětí je udržováno i díky naléhavým emocím, které jsou tu v hlasech herců skrývány. Úžasná je Hana Maciuchová, tajemný a podivný je Jiří Adamíra,  a naprosto svůj je tu třeba Petr Nárožný, který si „střihl“ jenom roli recepčního v hotelu, ale o to výrazněji.

KOUKNI SE  Sheri Winston: Anatomie vzrušení ženy

Shodou smutných náhod toto cédéčko spatřilo světlo světa právě v den nečekaného úmrtí Radoslava Brzobohatého.

Vydalo vydavatelství Českého rozhlasu, Radioservis, 2012, www.radioservis-as.cz

 

Renata Petříčková

Předchozí článekRecenze: Looper
Následující článekRecenze: Hasta la Vista!

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

16 + 8 =