Pravěk ženského lékařství

Nebudeme mluvit o pravěku v pravém slova smyslu. Ale jistě o počátcích, které nejsou tak vzdálené, jak by se nám mohlo zdát. Nebo spíš, jak bychom chtěli, aby vzdálené byly. Protože některé postupy byly, slušně řečeno šokující. Medicína je široký pojem, ponechejme mužům, co jejich jest a podívejme se na ženské lékařství. Tedy lékařství…spíš jeho velmi odvážné a divoké počátky.

Pro ženu bylo od počátku křesťanství důležité zachovat si panenství do manželství. Ale znáte to dámy, svět je plný lákadel a život krátký. Ženy, které toužily po „stažení vulvy“ tedy obnovení panenství užívaly mazání z hadí krve a kůry granátovníku. Tento oblíbený středomořský recept zná i svou variantu z oliv a jitrocele vařeného v dešťové vodě. Lékem na silnou menstruaci bylo naopak inhalování par z vařené staré boty.

K ženám patří od dávných věků i diety a návody na hubnutí. Pokud si myslíte, že dnešní časopisy a magazíny pro dámy často představují nesmyslné a drastické způsoby hubnutí, je to úplné nic proti horké sauně, do které dámy usedaly potřené krémem z kravského hnoje a dobrého vína. Lázeň měly užívat do doby, než takovýto zábal zezelenal. Jak dlouho to bylo, se historické prameny nezmiňují. V každém případě měla taková lázeň napomoci morbidně obézním ženám při potížích s otěhotněním.

Pravěk ženského lékařství

Samostatnou kapitolou jsou pak porody. Zatímco dříve se odehrávaly za pomocí porodních bab a zkušenějších starších sousedek, přinesla moderní medicína ženám vymoženost rodit v nemocnicích za lékařského dohledu. Ten byl ženami houfně odmítán a medici podezřívání z jediného zájmu: vidět ženy nahé. I přes štvavou a nesmyslnou kampaň, která končila mnohdy lynčem mediků a hysterickými demonstracemi, muži zvítězili. Ženy začaly rodit v infekcí zamořených nemocnicích za asistence lékařů, kteří ještě dlouho věřili, že čím špinavější plášť, tím zkušenější lékař. Mladí medici se totiž věnovali dopoledne studiu na pitevně, odkud přecházeli na praxi na porodní sály.

Pravěk ženského lékařství

Je skoro s podivem, že ženské lékařství po tom všem dospělo v devatenáctém století do fáze, kdy pro lékaře bylo nepředstavitelné, aby se během vyšetření dotýkal pacientky. Nemocná žena tak seděla zcela oblečena na pohodlném sofa naproti lékaři, kterému popisovala své obtíže. Z výrazu její tváře lékař odečetl diagnózu.

KOUKNI SE  Nejhorší věty, které můžete hned po sexu pronést

Na závěr pojďme od těla k léčbě duše. Lékaři tehdejších dob věřili, že ženy jsou jen špatně vyvinutí muži a většina ženských duševních chorob tak souvisí s těmito anatomickými anomáliemi. Zatímco mužské pohlavní orgány jsou správně vychlípené ven, ty ženiny jsou obráceny dovnitř. Nezřídka se tak stane, že se třeba děloha oddělí a putuje směrem k hlavě, což způsobuje tlak na mozek a onemocnění zvané hysterie. Lékem na takto putující dělohu je vášnivý sex.

Starověcí lékaři přišli s převratným objevem, že sex nahradí manuální stimulace ženský vnějších pohlavních orgánů, což mělo za následek vyvolání „křeče„, které přinášelo úlevu od hysterie. Předepisovalo se především vdovám a jeptiškám. Tento lékařům veskrze nepříjemný zákrok svěřili zanedlouho prvnímu parou poháněnému přístroji, který to jako první oddřel za ně.

Milé dámy, až příště budete zase oddalovat návštěvu svého gynekologa, nebo si budete myslet něco o současné medicíně a nepříjemnosti lecjakého zákroku, věřte, že bylo hůř. A nebo to vezměte pozitivně: pokrok nezastavíte. Třeba už bude jen lépe.

Darina D.

Předchozí článekDělená strava jako způsob řešení zažívacích potíží
Následující článekSexy nohy Heather Graham

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

ten − 1 =