Pohled vědce na pandemii způsobenou houbami v seriálu The Last of Us

Na začátku první, pilotní epizody seriálu The Last Of Us vidíme fiktivní televizní vysílání z roku 1968, ve kterém epidemiolog mluví hrozivě o možné budoucí pandemii způsobené houbami.

„Kdyby gen houby zmutoval, mohl by být schopen zavrtat se do našich mozků a převzít nad námi kontrolu. Stali bychom se loutkami s otrávenou myslí, zaměřenou jen na jeden společný cíl – rozšířit nákazu na každého živého člověka všemi nezbytnými prostředky. na takovou pandemii nemáme žádný lék, žádnou prevenci, pravděpodobně takovou válku prohrajeme.

Výroky vědce ve studiu předznamenávají zlověstný tón dystopické série, v které jsou lidé infikováni houbou Cordyceps. Houba je změní v krvežíznivé zombie. Krvežíznivé zombie, které umí běhat. Rychle.

Postava Dr. Neumanna v seriálu mohla být klidně inspirována ze stejně dobře informovaného a přímočarého profesora Davida Hughese. Renomovaný entomolog a biolog se specializuje na problematiku parazitů, zejména na druh Cordyceps, která způsobuje fenomén „zombie mravence“, při kterém houby používají těla mravenců, aby šířily jejich spory. Tvůrci původní videohry The Last of Us viděli tento fenomén v dokumentu Davida Attenborougha a přizvali Hughese, jednoho z předních světových odborníků na toto téma, aby s nimi spolupracoval na příběhu hry.

Jedna z přednášek, které Hughes přednesl téměř před deseti lety, je tak fascinující a děsivá, jak si dokážete představit, ale jedna část je neuvěřitelně prozíravá. Hovoří o riziku globální pandemie, pravděpodobně pocházející ze zoonózy: když virus přeskočí ze zvířete na člověka.

Rozhovor s profesorem Hughesem pro časopis Esquire:

Jak jste se dostal k biologické teorii pro hru The Last Of Us ?

Herní produkční firma Naughty Dog chtěla vědět něco o mykologii a houbách obecně, a když začali hru vyvíjet, pozvali mě na přednášku, abych jim potvrdil nebo vyvrátil, jestli není jejich návrh příběhu příliš nereálný – že paraziti mohou přeskakovat z jednoho organismu na druhý. Mluvil jsem o zoologických infekcích a tom, že 70 procent všech našich nemocí pochází z parazitů. Není to ale tak, že by parazité ovládali naše chování. mluvil jsem ale také o fyziologii Cordycepsu, který velmi pěkně manipuluje s chováním a jak je to opravdu skvělý příklad evoluce přírodního výběru.

KOUKNI SE  Hvězda seriálu Fauda Lior Raz bojuje proti Hamásu

V pořadu ukazují, jak se houby dostávají do potravního řetězce prostřednictvím obilí, které nakonec promění lidi v šílené zabijáky s houbovitými hlavami. Bylo by to opravdu možné?

Skupina hub, která apokalypsu způsobila – Cordyceps, může parazitrovat na rostlinách a obilí. Například obilý pod názvem žitný námel. A když lidé jedí infikované žito, dostávají psychotické záchvaty. Je dobré vědět, že čarodějky ze Salemu pozřeli infikované žito, proto se chovali bláznivě a proto je v čarodějnických procesech upalovali. Existuje mnoho dalších zdokumentovaných případů, jako je například St Anthony’s Fire, ke kterému došlo v Evropě a byl příkladem šíleného chování. Poslední případ byl v roce 1951 ve Francii, kdy někdo prodával infikovaný chléb s houbou. Celé město propadlo hysterii a 14letá dívka se pokusila zabít svou matku řezbářským nožem. Také LSD a ketamin pocházejí z této skupiny hub, takže myšlenka, že houba může způsobit šílené a odporné chování, je správná. Myšlenka, že můžeme sníst patogen a on nás nakazí, je také správná.

Fuj.

Během tohoto rozhovoru jsme vdechli několik miliard spór, ale jsme v pořádku, protože náš imunitní systém to neustále má pod kontrolou. pokud by to imunitní systém nezvládl, houba nás kontaminuje, v našem těle se rozroste a zabije nás. Plísně zabijí ročně více lidí než malárie.

Doktor v seriálu říká, že by se to nedalo léčit, má pravdu? Jak rychle se houby pohybují?

Pohybují se velmi pomalu. Ale houby jsou více příbuzné lidem než rostlinám, a co zabije houbu, zabije i nás. Vyvinuli jsme dobrý arzenál koktejlů, takže je docela snadné zabít bakterie, protože jsou velmi odlišné. Chemikálie, kterými je zabíjíme, nezabijí nás. Je to trochu jako snažit se zabít rakovinu ve vašem těle – chemoterapie vás může zabít. Tak to je ten problém.

KOUKNI SE  Henry Cavill bude ve filmové novince Guye Ritchieho zabíjet nácky

Správně jste předpověděli, že příští pandemie bude něco jako Covid. Čeho bychom se měli obávat, když ne Cordycepsu?

Jsou to očividně viry; viry se vyvíjejí mnohem rychleji, rostou rychleji, více zkouší překonat naši obranu. Takže pokud máte ve Wu-chanu trh s potravinami, pak k vám přichází obrovské množství jídla od divoké zvěře, něco na vás přeskočí z netopýra, cibetky, pásovce… to se naprosto zaručeně stane. Odtud jsme dostali Covid, odtud jsme dostali chřipku, ebolu, AIDS, všechny tyto viry jsou infekční. Takže viry jsou to, čeho se musíme obávat.

Jak se dokážeme chránit?

No, jak říká moje tričko: ‚Každý katastrofický film začíná tím, že někdo ignoruje vědce‘. Měli bychom naslouchat odborníkům z oboru. Technicky můžeme tyto věci zastavit, ale musíme většinou porušit nějaká zavedená pravidla. To je problém lidských společností, jednáme spíše sobecky než kolektivně. Mravenci jsou tedy opravdu dobří pro Cordyceps, protože mají kolektivní imunitní systém uvnitř kolonie, mohou dokonce izolovat své kolektivní sourozence, kteří jsou infikovaní, a sourozenec je s tím naprosto v pořádku, protože jeho geny jsou v těch, kteří přežijí a je rád, že je odstraněn. Ale lidé nejsou rádi, když je někdo izoluje od ostatních.

Svět zvířat je tedy před hrozbou chráněn více než lidé, protože jsme v podstatě sobečtí?

Přesně tak!

Počkat… dělá to z nás nejhoršího parazita na zemi?

Ano. Změna klimatu je jednoznačně nejhorší ze všech možných důsledků.

KOUKNI SE  Trailer: Tiché místo: První den mimozemské invaze

Pracovali jste na nějakých jiných filmech nebo televizních seriálech o zombících?

Ano, pracoval jsem na World War Z a navrhl jsem myšlenku, aby se zombie pohybovali v tandemu, ve shodě s ostatními. Každý film o zombie, na který se podíváte… řekněme, že jsem nakažený, jsme v místnosti, zaútočím na vás, pak je tu někdo další, vy a já se odstrkujeme, abychom se dostali vzájemně z cesty, abychom se dostali k té třetí, nenakažené osobě. Z evolučního hlediska to nedává žádný smysl, protože virus je v člověku identický, nezáleží na tom, kdo z nás kousne dalšího člověka, záleží pouze na tom, že spolupracujeme a další člověk je kousnut. Takže když se podíváte na jeruzalémskou zeď ve světové válce Z, zombie vylézají na sebe, aby překonaly zeď, a to je to, co předpověděla evoluční biologie. To byl dobrý příklad zapojení vědeckého přístupu do filmu.

Musím se zeptat: viděl jste film Parazit , a z pohledu biologa, byl film věrný povaze parazita?

Bylo to fenomenální. Slovo parazit pochází ze starořeckého parásitos, což znamená jíst u stolu jiné osoby. Takže toto je koncept toho slova a rodina opravdu žije v suterénu, na periferii… to všechno jsou faktory parazita. Paraziti jsou nejběžnější formou života, která se na planetě Zemi vyvíjí. Vyvinul se více než predátoři a většina organizmů na světě jsou paraziti, protože vždy existuje způsob, jak získat více potravy z jiného organismu. Ten film přináší opravdu zajímavý pohled na věc.

Charlie Brown

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eighteen + 2 =