Odebrat z přátel: Postavy čeká online masakr

Unfriended-2014Hororový thriller Odebrat z přátel (org. Unfriended) od režiséra Levana Gabriadze a scénáristy Nelsona Greavese míří do českých kin. Jejich nápaditě děsivá podívaná, která nás zavede na poměrně čerstvé pole kyberšikany a následného vyřizování účtů, chystá premiéru na 18. června.

Spolužáci Blaire, Mitch, Jess, Adam, Ken a Val si pozdě v noci píší přes online chatovou skupinu, když se připojí neznámý uživatel s přezdívkou Billie227. Co se zprvu jeví jako neškodná technická závada, dostává rychle šokující obrysy. Neznámý se představí jako Laura Barnsová, spolužačka, která přesně před rokem spáchala sebevraždu po zveřejnění ponižujícího videa na internetu. Kamarádi to považují za špatný žert, ale když začne mrtvá dívka odhalovat jejich nejtemnější tajemství, začínají si uvědomovat, že mají co dočinění s něčím mimo tenhle svět. S něčím, co by                                                                                           je nejradši vidělo mrtvé.

Odebrat z přátel svým neobvyklým pojetím rozvrací mnoho hororových klišé a přináší překvapivě zábavný nástup „kybervraždění“. Na zápletce pomsty ukřivděné sebevražedkyně není nic až tak nevídaného, filmaři proto vsadili na novoty v oblasti zpracování.

Celé natáčení se odehrávalo v jednom domě a část jednání postav byla naprosto spontánní. Aby si film zachoval unfriendesvěžest a uvěřitelnost, herecké obsazení bylo silně povzbuzováno k improvizaci a reakcím na nečekané zvraty. Moses Storme, představitel Mitche, vysvětlil, že herci byli v průběhu natáčení neustále překvapováni detaily příběhu. „Znali jsme obecný příběh, ale hodně zatáček a velkých bodů zápletky jsme objevovali až v tu samou chvíli, co divák. Hráli jsme v reálném čase. Takže jsme znali děj, ale uvnitř něj je film těžce improvizovaný.“ Nevýhodou tohoto počínání je fakt, že některé scény vytvořené pro upoutávky a reklamní TV spoty v konečném sestřihu vůbec nejsou. Výhodou se naopak stává, že jsou na plátně kromě základu ze skutečných sebevražd, přirozených reakcí postav a mnoha dalších maličkostí, k vidění některé reálné Facebookové účty, které se dají na stránkách běžně vyhledat. To všechno dodává filmu na uvěřitelnosti.

KOUKNI SE  Viktor Tauš začal natáčet filmovou Amerikánku

Pojetí snímku a základní scénář prodělali vícero změn. Jenom název přešel z pracovního Offline na Cybernatural a skončil u Unfriended.
Finální, kompletní sestřih je jednou ze čtyř verzí a na rozdíl od některých jiných líčí Lauru Barnsovou nejen jako andělsky nevinnou oběť, ale také jako lidskou dospívající dívku, která sama tak trochu šikanuje. Celkové ztvárnění filmu řeší i její vlastní lidskou krutost.
Také osudy postav (a v některých případech jejich zakončení) se v průběhu tvorby dramaticky měnily. Heather Sossaman (Laura) musela natočit „svou“ sebevraždu dokonce sedmi různými způsoby. V rozhovoru s We Got This unfriendedCovered uvedla, že jeden ze způsobů, jak měla Laura původně skonat, bylo oběšení a řekla také, že natáčení této scény bylo opravdu děsivé. Naopak o zastřelení se vyjádřila jako o jedné z nejjednodušších variant. Existence více verzí jedné scény je (vedle improvizace před kamerou) také důvodem, proč konečná verze filmu úplně nekoresponduje se všemi trailery.

Celá snaha měla za účel překvapit a také upozornit na „všední“ počítač jako na něco strašného. Tvůrci chtěli, aby oblíbená zvonkohra příchozí zprávy vyvolala strach. Jak řekl scénárista Greaves: „Po zhlédnutí filmu, když uslyšíte zvuk Facebookového oznámení, dostanete husí kůži a zamrazí vás. Myslím, že ten, kdo shlédne tenhle film, už se na počítač nikdy nepodívá stejně.“

V hlavních rolích září Shelley Hennig (Vlčí mládě) jako Blaire, Moses Storm (About a Boy) jako Mitch, Renee Olstead (Stupnice strachu) v roli Jess, William Peltz (Vyměřený čas) jako Adam, Jacob Wysocki (Ladíme!) v roli Kena, Courtney Halverson (Keith) v roli Val a v opozici stojí, jako mstivá Laura Barnsová, Heather Sossaman (Námořní vyšetřovací služba).

KOUKNI SE  George R.R. Martin pochválil pilotní díl prequelu Hry o trůny

Jitka Vorálková

www.imdb.com, www.collider.com, www.thenightmaregallery.com

Předchozí článekRECENZE: Nová fantasy série Magisterium může navázat na nejslavnějšího kouzelníka
Následující článekRECENZE: Trochu jiná krimi ze severu

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

18 − 5 =