The Newsroom: Zpravodajství vs. Realita

Na Newsroom jsem narazil vlastně náhodou. Viděl jsem své přátele na sociálních sítích sdílet úvodní scénu seriálu a první co mne napadlo, že musím zjistit, o co se jedná, jelikož se jednalo o úžasný a nezapomenutelný zážitek. Je až neskutečné, jak moc na vás tento americký seriál zapůsobí. Nabízí nám spoustu ironického humoru, politických narážek a zároveň napětí a strach o budoucí dění. Není díl, který by nedokázal vybídnout k zamyšlení i pobavit zároveň. The Newsroom nás zavede do fiktivní americké televizní stanice Atlantis Cable News (ACN). Její prezident se rozhodně dělat pravé seriózní zpravodajství, a i když se jedná o soukromou televizní stanici, upřednostní plnění pravého smyslu televizních stanic před sledovaností, před penězi. Tato situace naprosto zapadá do současnosti, kdy jsou diváci ovlivňovány masovými médii, bezmyšlenkovými hoaxi, bulvárem a divákova cesta ke správným informacím je zahalena do nekonečné mlhy.

Newsroom-4The Newsroom se skládá ze tři sérií, které postupně vycházely v letech 2012-2014. Jeden díl trvá necelou hodinu a pokud seriály hltáte jako já, rozhodně to pro vás bude příliš krátké. Sofistikovaný, dech beroucí a naprosto brilantní příběh vytvořil Aaron Sorkin, který je autorem např. A Few Good Men (1992) nebo letošního biografického dramatu Steve Jobs.

Hlavní postavou je Will McAvoy, moderátor večerních zpráv a tvář ACN. Zprvu se jeví jako arogantní, sebestředný nadutec, který nás nakonec všechny příjemně překvapí. Svým propracovaným argumentováním, zákeřným sarkasmem a ironií. Jeff Daniels, který ztvárnil hlavní postavy, je známý americký herec převážně pro svůj film Dumb and Dumber (1994). Nikdy bych předtím neřekl, že herec dokáže přesvědčivě a bez jakýchkoliv problémů hrát nejhloupější a zároveň nejinteligentnější postavu. Naprosto změnil můj pohled na něj jako na herce, a to ve velice dobrém smyslu.

KOUKNI SE  Britský humor s brexitem nezmizí. Prima Comedy Central sází na Červeného trpaslíka i My Family

Společně s Jeffem Danielsem tvoří novinářský team Emily Mortimer, John Gallagher Jr., Alison Pill, Thomas Sadoski, Dev Patel, Olivia Munn a Sam Waterston.

newsroom-2

Máme jedinečnou možnost se podívat do zákulisí televizních novin, jak vše funguje, nebo jak by správně mělo. Celý tým se honí za pravdou, volají kam se dá a pokud někdo něco zvorá, dojde ke krachu celé reportáže. Je důležité zachovat si kvalitu, serióznost a najít co nejpravdivější zdroje. Vše nakonec závisí na moderátorech, nicméně ti se, bez správného týmu nemají možnost obejít.

Děj první série začíná v roce 2010, kdy se Charlie Skinner, prezident ACN a bývalý US marine, rozhodne dělat pravé zpravodajství. Televizní stanice ACN je sice fiktivní, veškeré zprávy, které tým prezentuje jsou však skutečné. Jejich první zprávou je kauza tzv. Deepwater Horizon oil spill, která nastala 20. Dubna 2010. Dále se setkali s celosvětovými událostmi jako nepokoje v Egyptě, chycení Bin Ladina nebo špionáž NSA.

Seriál byl v roce 2013 nominován na dva zlaté globy, v kategoriích “Nejlepší televizní seriál – Drama” a “Nejlepší herec v seriálu – Drama” pro Jeffa Danielse. Ani jeden bohužel nevyhrál, nicméně věřím, že na něj nejen diváci, ale i kritici nikdy nezapomenou.

The Newsroom patří mezi kvalitní seriály, u kterých se využil potenciál na 100%. Pro českého diváka může být sledování někdy obtížné, jelikož je plný americké politiky, amerických vtipů a dalších věcí, které zprvu nepochopíme a někdy jsme nuceni využít internetu. Pokud jste seriál doteď neznali, pod tímto článkem naleznete video, o kterém jsem již psal výše a třeba vás zaujme tak, jako mě. Pokud ano, přeji příjemné sledování.

KOUKNI SE  Americké osmdesátky pokračují! Co se stane ve 4. sérii Goldbergových?

Alexander Nardelli

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twenty − 10 =