Nejzajímavější premiéry v kinech v týdnu od 23.2.

Válečný kůň (drama / válečný / historický, 2011)

USA, 146 minut
Režie: Steven Spielberg
Hrají: Jeremy Irvine, David Thewlis, Emily Watson, Tom Hiddleston, David Kross, Benedict Cumberbatch, Peter Mullan, Niels Arestrup, Patrick Kennedy, Nicolas Bro, Rainer Bock, Robert Emms

Steven Spielberg – zřejmě nejznámější  americký režisér současnosti – nebyl v posledních letech příliš aktivní. V roce 2008 sice natočil již čtvrté dobrodružství Indiana Jonese, které bylo kvůli jistým nadpozemským prvkům ve scénáři přijato poměrně rozpačitě a dodnes se jeho hodnocení různí, ovšem i tomuto snímku předcházela dlouhá pauza, jež sahá až do roku 2005 k historickému dramatu Mnichov a velkolepé sci-fi Válka světů. Je tedy patrné, že energie měl Steven dosti, proto nás letos zahrnul hned dvojicí snímků, do kterých vkládal určitě velké naděje. Prvním byla Tintinova dobrodružství a druhým právě historický opus Válečný kůň, který diváka přenese do počátků první světové války a je inspirován stejnojmennou novelou Michaela Morpuga z roku 1982. Spielberg se snaží přiblížit nám příběh mladého chlapce Alberta a jeho milovaného koně Joeyho, které pojí neobyčejně silné pouto přátelství. Jednoho dne je Joey prodán britské jízdě a přirozeně poslán na frontu, kde je při krvavosti tohoto konfliktu o každou pomocnou ruku či kopyto nouze. Albert si ovšem není schopen připustit možnou ztrátu svého čtyřnohého kamaráda a vydává se do válečné vřavy na francouzská válečná pole, aby svého koně našel a přivedl zpět domů. Již z této zkrácené synopse je patrné, že Válečný kůň bude prošpikován patosem a všemi možnými žánrovými klišé. Nutno zmínit, že krajně brutální a krvavý konflikt velké války se Spielberg rozhodl vykreslit s americkým ratingem PG-13, což už samo o sobě může naznačovat, čeho se zřejmě v tomto spíše rodinném snímku dočkáme. Recenzi na Válečného koně naleznete zde.

KOUKNI SE  Pomsta s chutí třešní: Devadesátkový neonový krvák z Los Angeles

Můj týden s Marilyn (drama, 2011)

USA / Velká Británie, 99 minut
Režie: Simon Curtis
Hrají: Michelle Williams, Eddie Redmayne, Kenneth Branagh, Judi Dench, Emma Watson, Dominic Cooper, Julia Ormond, Dougray Scott, Derek Jacobi, Zoë Wanamaker, Miranda Raison, Philip Jackson

Můj život s Marilyn je intimní sondou do života hollywoodské ikony Marilyn Monroe (Michelle Williams), která se zaměřuje na její první návštěvu Velké Británie v létě roku 1956. Příběh je rekonstrukcí událostí jednoho zvláštního týdne z pohledu Colina Clarka (Eddie Redmayne). Božská Marilyn přijela do Británie kvůli natáčení snímku Princ a tanečnice a současně byla na svatební cestě s manželem Arthurem Millerem, přičemž Clark se účastnil natáčení zmíněné snímku jako člen produkčního týmu. Můj týden s Marilyn je pak retrospektivním pohled zpět na onen výjimečný týden, který Clark prožil po boku nejzářivější hollywoodské hvězdy. Britský režisér Simon Curtis se pokouší touto formou popsat silný a spontánní vztah, který vzniknul mezi těmito dvěma lidmi s naprosto odlišnými perspektivami. Curtis připravoval snímek již od roku 2004 a věnoval jeho realizaci velké množství času a energie. Michelle Williams si svým výkonem vysloužila celkově již třetí nominaci na Cenu akademie a dokonce druhou v řadě v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli. Zajímavostí je, že všechny skladby, které ve filmu zazní, nazpívala Michelle sama. Jen tím potvrdila fakt, že je jednou z nejtalentovanějších hereček současného Hollywoodu.

KOUKNI SE  Henry Cavill hrál v lockdownu Zaklínače na nejvyšší obtížnost

Žena v černém (drama / horor / thriller, 2012)

Velká Británie / Kanada / Švédsko, 95 minut
Režie: James Watkins
Hrají: Daniel Radcliffe, Ciarán Hinds, Janet McTeer, Liz White, Roger Allam, Shaun Dooley, David Burke

Daniel Redcliffe nám minulý rok dočaroval a momentálně pracuje na tom, aby ze sebe dokázal setřást nálepku Harryho Pottera, se kterým si jej většina filmového diváctva spojuje. Žena v černém je první Radcliffův snímek po zakončení potterovské série a jedná se o další zpracování klasického duchařského příběhu. Arthur Kipps (Daniel Radcliffe) je právník, který musí pod vlivem okolností opustit vlastního syna, aby mohl vyřídit pracovní povinnosti v odlehlé vesnici. Má za úkol postarat se o právní záležitosti spojené s úmrtím majitele rezidence Eel Marsh House. Při tom ovšem odkrývá hrůzná místní tajemství a je svědkem série záhadných úmrtí. V momentě, kdy se stává ohroženým on sám a jeho blízcí, je nucen najít způsob, jak přerušit krvavé žně, které jsou nějakým způsobem spojené s krutou a pomstychtivou ženou v černém.

Další premiéry tohoto týdne

Křtiny (drama, 2010)
Polsko, 86 minut
Režie: Marcin Wrona
Hrají: Tomasz Schuchardt, Wojciech Zielinski, Natalia Rybicka

Modrý tygr (rodinný / komedie, 2011)
Česko, 90 minut
Režie: Petr Oukropec
Hrají: Linda Votrubová, Jakub Wunsch, Barbora Hrzánová

Školní výlet (komedie, 2012)
Česko, 90 minut
Režie: Petr Šícha, Tomáš Magnusek
Hrají: Libuše Švormová, Stanislav Zindulka, Tomáš Magnusek

KOUKNI SE  Lilly Wachovski prozradila, proč se nepodílí na natáčení Matrix 4

Tohle je válka! (akční / komedie / romantický, 2012)
USA, 96 minut
Režie: McG
Hrají: Tom Hardy, Reese Witherspoon, Chris Pine, Warren Christie

Jaroslav Mrázek

Předchozí článekTelevizní tipy na týden 20-26.2.
Následující článekTerapie Karla Rodena

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two + fourteen =