Jaké jsou nejzáhadnější herní postavy?

Dobrému příběhu nestačí mít jen dobrého hlavního hrdinu a záporáka. Kvalitní příběh musí mít i skvěle napsané vedlejší postavy. A archetyp tajemné postavy se záhadnou minulostí patří k těm nejoblíbenějším a nejvyužívanějším. A u her tomu není jinak. Jaké jsou tedy nejzáhadnější herní postavy? Pozor! Článek obsahuje spoilery.

G-Man – Half Life

Jde možná o nejzáhadnější postavu herní historie vůbec. Kdo je záhadný muž v obleku s neodmyslitelným kufříkem? A kde vzal tak obrovskou moc? Tyhle otázky nedávají spát žádnému fandovi Half Life, ale hezky popořadě.

V prvním díle ho můžeme zahlédnout hned na začátku po příjezdu do Black Mesa. Byl to právě on, kdo sem přinesl krystal, pomocí něhož vědci zprovoznili teleportační zařízení. Bohužel tím taky odstartovali tzv. resonanční kaskádu, která po celé Zemi otevřela portály do nepřátelské dimenze Xen, odkud mimozemšťané z interdimenzionální říše Combine zahájili invazi na naši planetu. Od té doby stál G-Man v pozadí všeho, tahal za nitky a lidi používal jako loutky. Zničil Black Mesu, zachránil Gordona a Alyx při výbuchu Citadely a během celého průchodu hrůz nás z povzdálí sledoval. Často jste si mohli všimnout, jak vás z povzdálí pozoruje nebo se mihne v televizi, na bezpečností kameře atd.

V každém případě je to bytost (vůbec nemusí jít o člověka) obdařená nevídanou mocí. Umí manipulovat s časem, teleportovat se (právě takové časoprostorové zařízení pravděpodobně nosí v kufříku), vstoupit někomu do mysli nebo ho dokonce ovládat. Několikrát ho můžeme vidět, jak komunikuje s jinými postavami, ale nikdo na něj nikdy neútočí, dokonce ani divoká zvířata a automatické věže ne. Na konci prvního dílu se Gordon Freeman stane jeho zaměstnancem a G-Man ho uloží ve stázi, aby ho mohl na začátku druhého dílu zase probudit a použít.

Nikdy se o něm nedovíme nic bližšího. Víme jen to, že i on je pouhý zaměstnanec někoho ještě mocnějšího. A taky víme, že jeho moc není neomezená a nemůže ji používat bez rozmyslu. Existuje řada teorií, co je G-Man vlastně zač. Někdo tvrdí, že G-Man je Gordon Freeman z budoucnosti nebo Gordonův otec. A nebo G-Man vůbec není člověk, ale jde o příslušníka nesmírně vyspělé rasy, která je ve válce s Combine a využívá Zemi jako nástroj. Jenže to všechno jsou spekulace. Vzhledem k tomu, že Half Life 3 je u ledu, možná nám to zůstane utajeno navždy.

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Půlnoční běsi ve Varech #1: Artušovská legenda o zbabělci a monstru

Ebonitový válečník – Skyrim

Výzva pro hráče v pozdní fázi hry, nebo tajemná postava s hlubším příběhem? Ebonitový válečník kontaktuje hráče po dosažení 80. úrovně a vyzve ho na souboj. Moc toho nenamluví, a tak se dozvíme jen to, že je potulným bojovníkem, který hledá poslední a nejlepší boj svého života.

A válečník je to skutečně impozantní. Je to Redguard a jedna z nejvyšších a nejmohutnějších postav ve hře. Navíc je vybavený kompletní ebonitovou zbrojí a smrtícími zbraněmi ze stejného materiálu. Umí kouzlit a dokonce ovládá dračí řeč – jako jediná nenordská NPC ve hře! To z něj dělá dokonalý stroj na zabíjení.

Ale kdo to vlastně je? Všímaví hráči zaregistrovali napříč Skyrimem několik narážek, které by na ebonitového válečníka seděly. Tak například ve hře existuje cyklus knih Herbanův bestiář. Její autor cestuje Skyrimem a zaznamenává setkání s nejrůznějšími nebezpečnými tvory. A v závěru knih mluví o tom, že stále nenarazil na skutečnou výzvu a jeho hledání pokračuje. Je tedy Herbanus oním bojovníkem? Záhadného cizince ovládajícího dračí řeč zmiňují i Šedovousí. A na univerzitě mágů ve Winterholdu se mluví o podivném redgaurdském cizinci, který se zde pokusil otevřít bránu do Zapomnění. A nebo je snad ebonitový válečník samotný Reymon Ebonarm, redguardský bůh války? Nebo jen jeho šampion? To se nejspíš nikdy nedozvíme.

Záhadný – Mass Effect

The Illusive Man je vůdcem organizace Cerberus. Ta byla původně tajnou součástí Aliance, ale odtrhla se a stala se teroristickou organizací s jediným účelem. Chránit lidstvo. Nicméně jejich metody byly extrémní. Ochranu lidstva viděli v tom, že lidstvo bude silnější než všichni ostatní. Proto se neštítili děsivých experimentů na lidech ani vraždění všech, kteří jim stáli v cestě.

KOUKNI SE  Nedávno vydaný eFootball vypadá tragicky

Záhadný, skutečným jménem Jack Harper, byl žoldákem na Shanxi během války prvního kontaktu. Zde poprvé přišel do kontaktu z reaperskou technologií, ale především si uvědomil, jak nebezpečné místo galaxie je. To z něj udělalo extrémistu ochotného jít přes mrtvoly. Pod vedením Záhadného se pouhá teroristická buňka dokázala transformovat do velmi mocné a nebezpečné organizace. Vzpomeňte si například, jak ve třetím dílu provedl Cerberus poměrně úspěšný útok na Citadelu a zabil jednoho z Radních. Informační síť Záhadného byla obrovská, nedělalo mu například problém získat přísně tajné plány lodě Normandie. Nemluvě o obrovských finančních prostředcích, díky kterým si mohl dovolit postavit Normandii 2 a dokonce i oživit velitele Sheparda.

A i když se jedná o postavu kontroverzní, galaxie mu částečně vděčí za porážku Kolektorů. Jeho moc byla tak velká, že jako jednomu ze tří lidí se mu podařilo proniknout na Citadelu v závěru celé trilogie, aby se zde pokusil ovládnout Reapery a podrobit tak lidstvu celou galaxii.

Sourozenci Lutecovi – Bioshock Infinite

Columbine, město v oblacích, je zvláštní samo o sobě. Ale jako by to nestačilo, po celou hru nás provázejí tahle záhadná dvojčata. Robert a Rosalinda Lutecovi. Chovají se divně, mluví divně a vůbec vypadají jako z jiného světa, jako by sem ani nepatřili a jako by věděli víc, než víme my. A taky jen tak mimochodem dokáží manipulovat s časoprostorem.

Na objasnění jejich tajemství si ale musíme počkat až na samotný závěr hry. Ve skutečnosti nejde o žádné sourozence, ale je to ten samý člověk ze dvou alternativních realit! Rosalinda byla fyzička, která stála za zrodem města Columbine, když přišla na to, jak docílit toho, aby se město vznášelo. Robert je pak ona sama z alternativní reality, kde se narodila jako muž.

Rosalinda sestrojila přístroj, který umožňoval překonat hranice reality. Ten pak použili k tomu, aby pro Comstocka získali malou Elizabeth. Jenže pak se pro něj stali nepohodlní, a tak se je pokusil zabít skrze sabotáž tohoto zařízení. Jenže to se tak úplně nepovedlo a místo smrti se z Rosalindy a Roberta stali lidé stojící mimo prostor a čas, kteří si mohli přeskakovat mezi nekonečným množstvím realit, jak se jim zachtělo. Toho pak využili k přivedení Brookera do Comstockovi reality a vyřešení zápletky celého zamotaného příběhu.

KOUKNI SE  Nejlepší hra roku 2021

Tajemný cizinec – Fallout

Tajemný cizinec vám přijde na pomoc v boji, pokud máte odemčený perk Mysterious stranger. Prostě se objeví, svým nesmírně silným Magnumem ustřelí hlavu pár nepřátelům a  v mžiku zase zmizí. Jen taková blbůstka, řekne si člověk, ale to by byla chyba.

Tajemný cizinec má v sérii přeci jen hlubší postavení. Věděli jste například, že je to jediná postava, která se objevuje ve všech dílech? Narážky na jeho život se pak objevují hned na několika místech. Ve Fallout New Vegas je jeden potulný muzikant, který tvrdí, že hledá svého otce, kterého matka popisuje jako velmi „tajemného“ a jako „cizince“. A za určitých okolností vám dokonce dá zbraň po svém otci – „mysterious Magnum“. Mohlo by to být zřetelnější?

Ve Falloutu 4 si pak můžeme v kanceláři Nicka Valentina přečíst, že se případem „tajemného cizince, který se objevuje na mnoha místech“ seriozně zabýval. Neúspěšně. Jde tedy o člověka s rodinou a svou minulostí. Ale zároveň i člověka, který se náhle zjevuje na mnoha vzdálených místech. Vždyť Fallout 3 se odehrává ve Washingtonu, New Vegas poblíž Las Vegas a čtvrtý díl v okolí Bostonu. A všude se tajemný cizinec objevuje. Což vede k úvahám, jestli nejde o nějakou nadpřirozenou bytost nebo člověka disponujícího pokročilou technologií. A nebo je to snad strážný anděl? Bohužel nic víc než úvahy nám nezbývá. Uvidíme, jestli nám o tajemném cizinci neřeknou tvůrci něco víc v některém z dalších dílů.

 

Jan Marek

Předchozí článekRecenze: Kitchen & the city Petry Davidové
Následující článekTrailer na film Paddington 2

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

12 + sixteen =