Nejlepší hororové slasher filmy

Přichází lekce strachu a s ní kolekce desíti nejlepších hororových slasher filmů. Jen pro upřesnění, pro ty, kteří neví, co pojem slasher znamená. Slasher je podžánr hororu, kde hlavní zápornou roli představuje psychopatický masový vrah, jehož oběťmi jsou většinou teenageři, kteří jsou postupně vyvražďováni. Masových vrahů může být více. Vrahem často bývá maskovaný psychopat s děsivou vraždící zbraní/nástrojem.

10Halloween

Kultovní hororový snímek z roku 1978 v režii Johna Carpentera. Vznikl jako nezávislý americký horor, který Carpenter nejen zrežíroval ale vytvořil také hudební doprovod a spolu s Debrou Hill napsal scénář k filmu. Pro herečku Jamie Lee Curtis byl Halloween debutem před kamerou.

Halloween uspěl na obou frontách. Sklidil vysoká hodnocení a utržil rekordní částku. Při rozpočtu 300 tisíc dolarů vydělal celosvětově 70 miliónů dolarů. A v čem tkví úspěch? Na svou dobu šlo o neobvyklý hororový počin s originálním masovým/sériovým vrahem. Mike Myers jako psychopatický vrah s loveckým nožem a maskou je dnes kultovní hororovou postavou.

9Noční můra v Elm Street

Úplně první Noční můra v Elm Street pochází již z roku 1984. O scénář a režii se postaral Wes Craven. Herecká jména nám dnes příliš neřeknou, ale jedno jména ano. A sice Johnny Depp, pro kterého to byl také debutující herecký výkon. Noční můra zavedla jednu razantní a originální novinku do konceptu vyvražďovaček. Nemyslím teď Freddyho Kruegera, který se svými drápy na rukou lehce připomíná Wolverina. Ale fakt, že Freddy mučí, děsí a nakonec brutálně vraždí své oběti ve spánku. Člověk pak umírá nejen ve snu, ale také v realitě. Brutalita, vraždění postav ve snovém stavu a fakt, že slabší jedinci měli problém usnout po zhlédnutí filmu dělají z Noční můry v Elm Street Wese Cravena hlavní trumfy.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

8Vřískot

Vřískot. Film z roku 1996 scénáristy Kevina Williamsona a režiséra Wese Cravena. Dnes již kultovní počin s herci, kteří se Vřískotem proslavili. Také tento film nám dál hororovou postavu, která zlidověla. Černobílou masku nebo rovnou celý kostým Ghostface (jméno vraždící postavy ve filmu) si můžete koupit ve skoro každém obchodě. Jednoduchost, hudební podtext a ty správně dávkovaná jatka ve spojení s dobře známými herci dělají z Vřískotu kultovní klasiku mezi horory.

7Pátek třináctého

První horor s názvem Pátek třináctého přišel na světlo světa v roce 1980 v režii Seana S. Cunninghama. Scénář k filmu napsal Victor Miller. Film vypraví příběh o partě teenagerů, které začne neznámý vrah likvidovat přesně na pátek třináctého, když začínali znovu otevírat opuštěný tábor. Stejně jako Halloween, vyniká děsivými záběry vražděných teenagerů a jednoduchostí. Navíc okořeněný perfektním hudebním doprovodem v podání Harryho Manfrediniho.

6Psycho

Psycho. Psychologický horor z roku 1960 úspěšného režiséra Alfreda Hitchcocka. Jako jediný zástupce ještě černobílé tvorby je zároveň nejstarším hororově laděným slasher filmem v tomto žebříčku. Patří ale mezi nejkultovnější filmy. Divákům se zvlášť do pamětí vryl úderný hudební doprovod Bernarda Herrmanna a památná koupelnová scéna se ženou a vrahem s nožem v ruce. U snímku Psycho není potřeba nic jiného dodávat.

5Texaský masakr motorovou pilou

Původní Texaský masakr motorovou pilou vznikl v roce 1974. Film zrežíroval Tobe Hooper a spolu s Kimem Henkelem napsal scénář. Texaský masakr vytvořil ze svého psychopatického vraha s koženou tváří kultovní postavu. Leatherface (česky Kožená tvář) od dob, kdy vtrhl do kin poprvé, dal vzniknout nejednomu pokračování. Nebyly sice už tolik úspěšné, ale to nejspíš tvůrcům ani divákům moc nevadí. Jak jinak si vysvětlit šest následujících pokračování. Také tento snímek sází na jednoduchost a brutalitu scén. Koneckonců Leatherfaceovou hlavní zbraní je motorová pila, jak je patrné z názvu.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

4Saw

Zatímco Halloween, Pátek třináctého nebo Vřískot sázejí na jednodušší úderný děj, kde herci hrají hru- kdo přežije a v jakém stavu, Saw pracuje s dějem podrobněji. Hlavně na prvním filmu je to perfektně vidět. Když už si myslíte, že víte, kdo je vrah,  jediný záběr nebo jediná věta vás vyvede z omylu. A v tom tkví síla prvního Saw a dalších levných, ale neskutečně výdělečných pokračování. Neustálé zvraty v ději a překvapení. Právě na prvním filmu série z roku 2004 potvrdil režisér James Wan, že má cit pro děj.

3Tajemství loňského léta

Tajemství loňského léta má podobný koncept jako většina zmíněných hororových snímků. Také můžete tipovat, kdo přežije. Přeci jen se film od ostatních drobně odlišuje. Parta teenagerů není likvidovaná vrahem v důsledku bloudění cizí krajinou, nevědomosti, ignorace nebo arogance. V případě tohoto filmu hlavní hrdiny a hrdinky dožene temná minulost. Rok po nehodě, kterou zavinili, je začne vraždit neznámý vrah v masce a s rybářským hákem.

Klasické vyvražďovacky nehýří originalitou. Rozhodnutí partičky a následky, které později musí nést s faktem, že se divák nedozví, kdo je doopravdy vrahem, přidávají filmu bodíky.

2Candyman

Candyman by se dal přeložit jako bonbonový muž (volně přeloženo). To není zrovna děsivé jméno pro démonickou bytost. Ve filmu totiž nevraždí člověk z masa a kostí, ale entita/bytost. Candymana můžete přivolat stejně jako Krvavou Máří. Stačí, když pětkrát řeknete do zrcadla Candyman. Režisér a scénárista snímku Bernard Rose vsadil na absolutní děs, neživého zabijáka a povedenou hororovou jízdu.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

1Hory mají oči

Na konec Top 10 nejlepších hororových slasher filmů jsem zařadil něco mladšího. Oproti ostatním filmům určitě. Film Hory mají oči sleduje příběh jedné rodiny, která uvízne uprostřed pouště po poruše auta. Jenže jak to tak bývá, nejsou sami. Přímo vražednou společnost jim dělá rodinka radiací zmutovaných místních. Nejde o nic převratného, ale v rámci zmutovaných kanibalů jeden z nejlepších filmů, na které se dá v pohodě kouknout.

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

six − one =