Nejlepší herci: Robert Downey Jr. si sáhl na dno

Tak velké charisma, jakým disponuje Robert Downey Jr., jde často ruku v ruce s problémovým osobním životem, alkoholem a drogami. Robert-Downey-JuniorRobert by o tom mohl vyprávět. Jeho příběh však naštěstí patří mezi ty se šťastným koncem. Herec se dokázal vrátit do života i do filmu ve velkém stylu a za jeho skvělé ztvárnění (nejen) Iron Mana můžeme být vděční právě jeho divoké minulosti. Kdo jiný by tak dokonale dokázal zahrát narcistického, nezodpovědného, promiskuitního génia se sklonem k alkoholismu, než muž, který si sáhl na úplné dno? Robert má navíc štěstí v tom, že čím je starší, tím je charismatičtější a zajímavější. V mládí to byl celkem obyčejný hezounek a dnes láme na plátně srdce těm nejkrásnějším ženám.

Robert se narodil 4. dubna 1965 v New Yorku herečce Elsie Fordové a nezávislému filmaři Robertu Downeymu. Po rozvodu rodičů zůstal s otcem a potom odjel do Londýna studovat klasický balet. Kupodivu právě tam si našel cestu k alkoholu a drogám. Po třech měsících ho ze školy vyhodili a Robert se vrátil domů. Následující léta si vydělával prací v restauraci a prodáváním bot, dokud mu otec nenašel agenta. Začal natáčet filmy a při jednom natáčení se setkal s kolegyní Sarah Jessicou Parker, s níž žil 7 let. Bydlet spolu začali po dvou týdnech známosti. Se stejnou ukvapeností do toho praštil v roce 1992 se zpěvačkou a modelkou Deborah Falconer. O rok později se jim narodil syn Indio, ale vztah neměl budoucnost. Robert fetoval a měl problémy se zákonem. Snažil se se závislostí skončit, ale vždy z léčebny utekl. V roce 1996 požádala Deborah definitivně o rozvod a následující roky byly nejhorší v Robertově životě. V roce 1999 byl odsouzen na 14 měsíců vězení.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

Za půl roku ho sice pustili, ale opět spadnul do drog. Po deseti letech závislosti už nevěřil, že může přijít záchrana. Ta však přišla, když se při natáčení hororu Gothika seznámil s producentkou Susan Levin. Robert získal nový smysl života. Vzali se v srpnu roku 2005 a od té doby jde hercův osobní život i kariéra nahoru. RASPUTIN

Po filmu Gothika se začal častěji objevovat v zajímavých projektech, jako třeba Kiss Kiss Bang Bang, Temný obraz nebo Zodiac. Skutečně průlomový byl pro jeho kariéru rok 2008, kdy ovládl plátno coby Iron Man a za roli albína, který se nechá předělat na černocha v Tropické bouři, si vysloužil nominaci na Oscara. V tu chvíli už bylo jasné, že Robertův komediální talent a charisma jsou magnetem na diváky. To se potvrdilo v další výrazné roli. Moderní pojetí Sherlocka Holmese bylo trefou do černého. Potom přišel obří úspěch Avengers, kde Iron Man hladce ustál konkurenci ostatních komiksových hrdinů. Iron Manovy hlášky a trefné komentáře „kolegů“ jako by si Robert psal sám. Z celé superhrdinské party je určitě tím nejoblíbenějším hrdinou a série Iron Man má takový úspěch především díky hereckému pojetí hlavní postavy.

Série Sherlock Holmes, Iron Man a Avengers by vystačily na další léta skvělé kariéry, ale Robert Downey Jr. se naštěstí nespokojí se stereotypem. Proto se na něj můžeme těšit i v jiných projektech. Doufejme, že ho rodina a filmy už navždy udrží nad vodou.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

 

Klára Scholzová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × one =