Nejlepší filmy na téma sebevražda

Nejlepší filmy na téma sebevražda nemusí být nutně tragické a smutné. A vůbec filmy neberte jako návod na to, jak nejlépe spáchat sebevraždu. Tak to v žádném případě není myšlené. Sebevražda v těchto filmech je středobodem dění, od kterého se odvíjí hlavní příběh. Seznam těchto filmů nejlépe ukazuje, co se děje v hlavě člověka, který chce spáchat sebevraždu nebo přinejmenším o sebevraždě přemýšlí. Případně co ho k tomuto aktu vede. Naopak vám mohou tyto filmy poradit, jak rozpoznat příznaky a dotyčnou osobu odvést od spáchání takového činu.

1Charlieho malá tajemství

Film předkládá příběh o prvních láskách, o prvních zklamáních a následných depresích spojených s myšlenkou na sebevraždu. Charlieho malá tajemství je jedním z mála filmů, který zrežíroval člověk podle své vlastní knižní předlohy. V případě tohoto filmu jde o Stephena Chboskyho. Chboskyho romantické drama disponuje všemi známými a kvalitními prvky. Dospívání podivínského Charlieho není jednoduché. Prožívá své dny štěstí i chvíle, kdy se cítí na dně. Snaží se začlenit do společnosti svých spolužáků, ale zároveň se toho děsí. Nevyhne se osamělosti a zakusí také šikanu na škole. Zažívá první lásku i první zklamání. To všechno je zabalené do kvalitně napsaného příběhu s mladým a nadějným hereckým obsazením (Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller, Nina Dobrev) doplněným staršími a známějšími herci (Dylan McDermott, Paul Rudd, Joan Cusack, Melanie Lynskey).

 

2Místnost sebevrahů

Místnost sebevrahů je unikátním thrillerovým, animovaným počinem polské tvorby. Jména herců vám nejspíš nic neřeknou, takže vás jimi nebudu zatěžovat. Film jasně poukazuje na fakt, že i člověk, který má všechno, může velice snadno skončit na dně. Přesně takový je příběh Dominika. Dominik si žije nadprůměrný život. Má nejhezčí holku na škole, spoustu přátel, bohaté rodiče a peněz, že si může ledacos dovolit. Stačí jedna nevinná pusa a vše se rozpadne jako domeček z karet. Začíná se uzavírat do sebe a schází se s neznámou, tajemnou dívku, která ho přivede do počítačové reality známé jako Místnost sebevrahů. Jenže z téhle místnosti není úniku. V počátcích jde o neškodnou legraci, která nenápadně přeroste v šikanu toho nejhrubšího zrna. Dominik stále více upadá do depresí a stále častěji přemýšlí nad sebevraždou. Čin, který může veškeré trápení ukončit. Místnost sebevrahů patří k tomu nejlepšímu z polské kinematografie. Není tedy divu, že snímek získal dva polské Orly (ekvivalent k Českým Lvův) a na dalších šest byl nominovaný.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

 

3Něco jako komedie

Něco jako komedie povznáší depresivní stavy, duševní poruchy a myšlenky na sebevraždu na úplně jinou rovinu. Všechny tyto aspekty pojímá humornou, komediální formou správným způsobem. Přesto nijak depresi a podobné duševní poruchy nezesměšňuje ani nezlehčuje. Zkrátka jde na to docela jinak. A daří se to velmi dobře. Kvalitní část odvádí také kvalitní herecké obsazení v podobě Zacha Galifianakise (Pařba ve Vegas, Zilionáři, LEGO Batman film), Emmy Roberts (Vřískot 4, Millerovi na tripu, Nerve: Hra o život), Lauren Graham (seriál Gilmorova děvčata, Santa je úchyl!, Božský Evan), představitele hlavní postavy Keira Gilchrista (Svatý Ralph, Temné léto, Neutečeš, Katie se loučí) a dalších. Zábavný a zároveň moudrý. Takový je příběh Keirovy postavy, která přichází coby vystresovaný teenager dobrovolně na psychiatrickou léčebnu.

 

4Společnost mrtvých básníků

Tento snímek je nejstarším členem seznamu a držitelem Oscara a dalších tří prestižních ocenění. Děj filmu se pro změnu odehrává na akademické půdě. Na chlapeckou akademii přichází nový učitel s tváří Robina Williamse. Svým netradičním pojetím výuky si okamžitě získá studenty. Stane se jejich vzorem. Natolik je inspiruje, že se studenti rozhodnou pokračovat v literárním klubu (odtud název filmu), kterého byla samotná Williamsova postava členem. Jenže ještě nikdo z nich netuší, jaké to bude mít následky pro všechny zúčastněné. Společnost mrtvých básníků se tomuto uskupení neříká pro nic za nic.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

 

5Cyberbully

Následující film nemá český název, ale lze jej jednoduše přeložit jako kyberšikana. V dnešní éře informačních a počítačových technologií jde o narůstající problém u dětí, teenagerů a mladistvých především. Právě tímto problémem se zabývá tento film. Nenechte se zmýlit- kyberšikaná a klasická šikaná jdou ruku v ruce s depresivními stavy, které mohou a bohužel také někdy končí sebevraždou. Jak ve filmech, tak v realitě. Něco podobného zažívá sedmnáctiletá Taylor ve zmiňovaném filmu. Při svém prvním brouzdání po internetu zjišťuje, že tento svět dokáže být velice krutý. Taylor se setkává s prvními projevy šikany po síti, které postupně vygradují až do extrému. Film zcela autenticky předkládá fakt, že i napsaná slova mohou zranit. Některá slova jsou prvním katalyzátorem, který může vyústit až v sebevraždu.

 

6Narušení

Po vzoru Stephena Chboskyho také další režisér zfilmoval svou vlastní knihu. Tentokrát je řeč o Jamesovi Mangoldovi. Mangold tímto způsobem přišel s nejnovější, poslední a velmi úspěšnou sólovkou Wolverina. Dávno před X-Meny se ujal režie Americko-německého životopisného dramatu Narušení. Ve svém počinu představuje dívku Susannah Kaysen. Stejně jako většina teenagerů nechápe rychle se měnící svět. Narozdíl od ostatních je poslaná k psychiatrovi. Tam se dozví, že trpí nerozpoznatelným narušením osobnosti. Okamžitě pošlou Susannah do psychiatrické léčebny. Paradoxně až tam nalezne osobu, kterou léta hledala. Sama sebe. A to s pomocí skupinky žen, které se s ní spřátelí. Veškeré depresivní stavy, myšlenky na sebevraždu a touha po dalším sebepoškozování jsou rázem pryč. Hvězdně obsazené drama (Angelina Jolie, Winona Ryder, Clea DuVall, Brittany Murphy, Elizabeth Moss, Jared Leto, Whoopi Goldberg,) získalo Oscara a Zlatý Glób.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

 

7Smrt panen

Poslední přírůstkem do seznamu nejlepší filmů na téma sebevražda pochází od režisérky Sofii Coppoly (Ztraceno v překladu, Marie Antoinetta, Oklamaný). Mysteriózní romantické drama vzniklo na motivy stejnojmenné knižní předlohy Jeffreyho Eugenidese. Dramatický film s nádechem tajemna. Přesně takový je děj filmu, který se točí okolo rodiny Lisbonových. Rodiny, která se může pyšnit hned pěti dcerami. Z nějakého důvodu ale rodiče nechtějí téměř vůbec pouštět ven. Vše se změní v den, kdy jednu ze sester pozve místní playboy na večírek. Jejich vzájemné sblížení odhalí jedno velké temné tajemství, které mělo navždy zůstat skryté. Nebude chybět pohled do dospívání dcer, které nebylo vždy růžové. Právě naopak. Chvílemi šlo o rivalitu, nedůvěru a lhostejnost. Samozřejmě se také střetly s myšlenkami na ukončení svých životů. Otázkou je, jestli by tím získaly klid. Odchod ze světa se může jevit jako osvobození, jenže co lidé, které tady po sobě zanecháte?

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × 5 =