Nejlepší apokalyptické a post-apokalyptické filmy

Apokalyptické a post-apokalyptické vize budoucích dní lidstva můžeme stále sledovat z pohodlí našich sedaček, ať už doma nebo v kině. Jaké filmy zaměřené na apokalypsu nebo post-apokalyptickou tématiku jsou podle diváků nejlepší? To se dozvíte níže.

7Šílený Max 2 – Bojovník silnic/Mad Max 2

Šílený Max 2 – Bojovník silnic je australský post-apokalyptický akční film z roku 1981 režírovaný Georgem Millerem. Jak už číslovka napovídá, jde o pokračování, které zaznamenalo obrovský úspěch. V hlavní roli se opět objevil Mel Gibson jako Max Rockatansky. Příběh filmu tentokrát sleduje komunitu osadníků, kteří se přestěhovali k jednomu z posledních ropných vrtů s naftou. Brzy je začne ohrožovat skupina nájezdníků v čele s Humungusem. Na scénu tak přichází Max, ve kterém se probudí lidskost a rozhodne se osadníkům pomoci. Proč vlastně slavil Šílený Max takový úspěch? Hlavně proto, že v něm nenajdete téměř žádné trikové/počítačové efekty. Veškeré kulisy a vozidla byly poctivě postavené. Ve velkém se vyřádili také kaskadéři. Zkrátka výbušná akce, ujetá funkční vozidla a divoká zábava. K dovršení všeho na akci Los Angeles Film Critics Association získal George Miller cenu v kategorii Nejlepší cizojazyčný film.

6Šílený Max/Mad Max

První film z australské post-apokalyptické akční trilogie spatřil světlo světa v roce 1979. Pro režiséra George Millera znamenal Šílený Max start jeho úspěšné kariéry. Film Šílený Max je jeho debutujícím dílem. Nešlo o žádný kasovní trhák, ale jméno si film udělal dost velké na to, aby zaujal další studia. Ty pravé vysokooktanové post-apokalyptické orgie na poušti přišly o dva roky později. Šíleným Maxem odstartoval svou kariéru také představitel hlavní role, herec Mel Gibson. Film vypráví klasický příběh o odplatě, okořeněný post-apokalyptickou budoucností, kde mezi sebou vedou války gangy o poslední zásoby nafty.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

5Blade Runner

Díru do světa dokázal režisér udělat vytvořením hned prvních tři filmů během pěti let. Jako první zrežíroval válečné drama Soupeři (1977). Druhým filmem byl dnes již kultovní, hororový snímek Vetřelec (1979). Třetí je pak sci-fi thriller Blade Runner (1982). Blade Runner se řadí mezi americké neo-noirovské sci-fi filmy. Název filmu nese název speciální jednotky, která dohlíží, případně vyhledává a likviduje robotické replikanty. Replikanty, kteří porušují zákaz pobýváním na planetě Zemi. Film nesrší přílišnou originalitou, protože volně vychází z knihy Philipa K. Dicka s názvem Sní androidi o elektrických ovcích? Vedle Hana Sola ze série Star Wars a profesora archeologie s bičem a kloboukem ze série Indiana Jones vytvořil Harrison Ford další kultovní postavu Ricka Deckarda. Blade Runner fascinoval a dodnes fascinuje diváky hlavně vizuálními efekty, inteligentním scénářem, výtvarnou stránkou a hereckým obsazením. A to jsou bezpochyby hlavní důvody, proč patří mezi nejlepší apokalyptické a post-apokalyptické filmy. Navíc se fanoušci po desítkách let dočkají pokračování s názvem Blade Runner 2049.

4Terminátor 2: Den zúčtování/Terminator 2: Judgment Day

Dalším vynikajícím apokalyptickým snímkem je druhý Terminátor v podání Arnolda Schwarzeneggera s podtitulem Den zúčtování. Film z roku 1991 v režii Jamese Camerona není třeba příliš představovat. Od prvního snímku se liší soubojem hlavních postav. Zatímco v první Terminátorovi stál člověk z masa a kostí proti stroji (Arnold Schwazenegger), který byl naprogramovaný zabít Sáru Connorovou, ve dvojce se proti sobě postavily dva stroje. T1000 se schopností tekutého kovu na straně Skynetu a přeprogramovaný bojový stroj s tváří Schwarzeneggera na straně druhé. Jeden má za úkol zabít budoucího vůdce lidstva Johna Connora a druhý ho chránit. John je ještě kluk, který se dostane do vražedného souboje dvou robotů z budoucnosti. Je zbytečné vypisovat, co všechno ve filmu funguje na prvotřídní úrovni. Stačí podotknout, že Terminátor 2 získal čtyři Oscary (Makeup, Mix zvuku, Střih zvuku, Vizuální efekty) a dvě ceny BAFTA (Zvuk, Vizuální efekty).

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

328 dní poté/28 Days Later

28 dní poté patří mezi nejlepší britské post-apokalyptické hororové filmy, které na ostrově kdy vznikly. Film z roku 2002 je výsledkem práce celého štábu a režiséra Dannyho Boylea. Scénář k filmu napsal Alex Garland. Snímek se zaměřuje na rozpad společnosti ve Velké Británii po úniku vysoce nakažlivého viru. Dále již pak sledujeme pouze boj čtyř přeživších, kteří se musí vyrovnat se skutečností, že vše, co znali, už neexistuje. Musí se vyhýbat nejen nakaženým, ale také dalším přeživším, protože slova jako právo, spravedlnost, svoboda a pomoc pozbyly platnosti. Film uspěl komerčně, i u kritické obce. Filmu se podařilo znovuoživit vyčerpaný zombie žánr v hororových filmech. A jak to vidí nejen Britové, ale lidé po celém světě? Ze stránky ranker.com je zřejmé, že snímek 28 dní poté získal první místo v žebříčcích jako Nejlepší film z rychlými zombíky, Nejlepší film se soudným dnem (Doomsday) pro lidstvo všech dob, Nejlepší filmy se zombíky po roce 2000. K tomu není potřeba víc dodávat.

2Pátý Element/The Fifth Element

Oproti všem ostatním snímkům bere film Pátý Element apokalyptické dny pro lidstvo s daleko větším humorem a barevností, která na vás bude křičet každou chvíli. Film neuchvacuje trikovou stránkou, ale všudypřítomnou akcí a humorem v podání Bruce Willise spolu s jeho mimozemskou přítelkyní Leeloo s tváří Milly Jovovich. Pátý Element režiséra a spoluscénáristy Luca Bessona si z případného zániku lidstva těžkou hlavu nedělá. Jednoduše mrkněte na trailer a uvidíte sami.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

1Matrix/The Matrix

Než přišla trilogie Matrix, kde je skutečný svět lidí na kraji propasti, do které je tlačí roboti, nikdo z vědců se tím extra zvlášť nezabýval. Dnes je spousta předních vědců po celém světě minimálně ochotná připustit, že svět ve kterém žijeme, může skutečně být pouze dokonalou počítačovou iluzí. Jak by mohl za touto vlčí mlhou svět skutečně vypadat, nám předložili režiséři Andy a Lana Wachovští ve filmové trilogie Matrix. První film nám ukázal děsivou apokalyptickou vizi budoucnosti lidstva. Zároveň je považovaný za nejlepší film celé trilogie. Matrix také přišel s několika novinkami jako zpomalením času nebo tzv. „matrixovým pohybem“, který najdete také v níže přiloženém traileru. Matrix patří u diváků k jednomu z nejlepších a nejoblíbenějších filmů vůbec. A od kritiků si vysloužil 4 Oscary a dvě ceny BAFTA. Zkrátka a dobře jeden z nejlepších apokalyptických filmů s ohrožením ze strany robotů, jaký znám.

Do pomyslné desítky těch nejlepších se nejčastěji zařazují ještě tyto tři filmy. Nejnovější Šílený Max s podtitulem Zběsilá cesta režiséra George Millera s Tomem Hardym a Charlize Theron v hlavních rolích. Hororová komedie, kde hrají zombíci až druhé housle – Zombieland. Třetím je pak post-apokalyptický dobrodružný film s Denzelem Washingtonem režírovaný dvojicí Albert Hughes a Allen Hughes, Kniha přežití.

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, ww.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

10 + thirteen =