Nejkontroverznější filmové momenty roku 2017

Homosexuální momentky. Smrt postavy, která si to úplně nezasloužila, mimo hlavní záběr. Vaginální vyhledávač, snězení dítěte, masturbace s broskví a jiné scény, které v divácích v loňském roce vyvolaly nejvíc kontroverze. A najdete je na jednou místě. V následujících řádcích níže.

10. LeFouův „gay moment“ – Kráska a zvíře

Veleúspěšné pohádkové fantasy se muselo potýkat také s několika problémy. V některých zemích bylo zakázané promítat film veřejně, protože údajně podporuje homosexualitu. V některých zemích jako například v Malajsii zakázali promítání filmu v kinech dokonce kvůli jedné vysoce specifické kontroverzní scénce. Řeč je o momentce, kde si Gastonův parťák LeFou užívá až podezřele vyhlížející tanec s jiným mužem. Režisér Bill Condon nejspíš neměl ani tušení, co nejvíc přitáhne pozornost diváků. A vytvoří z toho jeden z nejkontroverznějších momentů v historii disneyovských pohádek.

9. Rasisté jsou také lidé – Tři billboardy kousek za Ebbingem

Kontroverzní momenty se nevyhnuly ani snímku Tři billboardy kousek za Ebbingem, který získal již 7 ocenění. Z toho čtyři jsou Zlaté Glóby. I když se to může zdát směšné, samotná věta „Rasisté jsou také lidé“ dokáže i dnes rozčeřit vody. Kontroverzní pro mnoho diváků je způsob, jakým vyvázne postava neuvěřitelného rasisty a zkorumpovaného policisty v podání herce Sama Rockwella na konci filmu. Film Martina McDonagha zaznamenal rychlý nástup úspěchu a do dnešních dní posbíral již 7 prestižních filmových ocenění. Přesto jeden vývoj postavy nedá lidem, kteří snímek zhlédli, spát. Konkrétně prohnilého policisty. Zkorumpovaný, rasistický a nacisticky smýšlející policista ke konci filmu naprosto obrátí. Zbaví se veškerého svého hněvu a stane se „dobrým člověkem“. A to je hlavní kámen úrazu. Ti, kteří jste už film viděli, ví o čem mluvím. Téměř nikdo, natož pak takový grázl jako je Rockwellův policista, nezmění svou povahu náhle v samotném finále dramatu.

8. Zklamaný „potratář“ – Brawl in Cell Block 99

7. Broskvová scéna – Call Me By Your Name

6. Vaginální vyhledávač – Kingsman: Zlatý kruh

Úspěch. Ale pro některé pár scén bylo za únosností toho, co Matthew Vaughn zakomponoval do pokračování Kingsmanů. Jedním z nejkontroverznějších záběrů je velmi blízký pohled na takzvaný vaginální vyhledávač v akci. Eggsy vyšetřuje organizaci Zlatý kruh. V dalším kroku musí nasadit na Claru von Gluckfberg sledovací zařízení. Vyhledávací zařízení musí být vpravené do hlenové membrány. Eggsy se rozhodne „doručit“ drobné zařízení do von Gluckfbergové. Všechno musí proběhnout v maximálním utajení. Proto Eggsy nenápadně položí ruku na její kalhotky. Následuje přiblížený CGI pohled na vaginální vyhledávač, jak si klestí cestu ženským rozmnožovacím ústrojím. Trocha originality a pikantností nikdy neškodí. Ale všeho s mírou. Podle diváků to Vaughn s výše popsanou scénou přepísknul. Ve své podstatě Gluckfbergová souhlasí se sexuálním vztahem s Eggsym, ale určitě nepočítala a ani by nesouhlasila, že ji při tom vpraví do těla nějaké sledovací zařízení.

5. Jedna velká reklama – Emoji ve filmu

4. Supermanův digitální horní ret – Liga spravedlnosti

Nejde úplně o kontroverzní záběry z nové komiksové týmovky, ale fanoušci se dost negativně ohradili proti tomuto zásahu do natáčení. Henry Cavill ztvárňující Supermana to neměl jednoduché. První natáčení filmu šlo bez potíží. Mezitím si odskočil natočit několik scén do nového snímku Mission: Impossible 6. Když se dozvěděl o odstoupení Zacka Snydera z projektu a velkých na rychlo vymýšlených přetáčkách, zdobil jeho tvář hustý vous na horním rtu a mírně delší vlasy. Warneři zamítli, aby se Cavill oholil a ostříhal do původní podoby prvního natáčení. Nechtěli totiž posouvat premiéru filmu. (Jako by stříhání mělo trvat měsíce.) Dotáčky natočili s vousatým Supermanem a následné úpravy provedli digitální retuší v post-produkci. Že by to bylo levnější? To se mi nezdá. Pro některé fanoušky jde o nejpodivnější rozhodnutí. Pro jiné to působí směšným dojmem. A jsou takoví, kteří si toho dosud nevšimli. A až doteď žili v blažené nevědomosti. Jako když jsem zjistil, že jedna postava z Rogue One: A Star Wars Story byla kompletně digitální, protože herec byl již pár let po smrti. Také jsem si toho na poprvé vůbec nevšiml.

3. Shaw zemřela mimo obrazovku – Vetřelec: Covenant

Kontroverzní chvíle se nevyhnula ani Ridleyho nejnovějšímu pokračování vetřelčí série. Prometheus, který filmu Vetřelec: Covenant předcházel, slibně nalákal na pokračování svým otevřeným koncem. Na konci Promethea doktorka Shawová a android David odlétají na planetu Inženýrů (strůjců lidské rasy), aby získali odpovědi na zásadní otázky. Jenže pokračování nemá ani zdaleka takový směr, jaký jsme čekali. Zbrusu nová loď se zbrusu novou posádkou přiletí na neznámou, opuštěnou planetu, kterou měli Inženýři kdysi pod palcem. To by až tak nevadilo. Vlnu kontroverze a nevole vyvolala úplně jiná scéna. Po porozhlédnutí se po planetě najdou opuštěnou loď Inženýrů. A v něm torzo ženského těla. Jak časem postava Danielsové zjistí, jde o tělo jediného původně přeživšího člověka z  lodi Prometheus. Doktorky Shawové. První důvod pro zařazení této scény do nejkontroverznějších filmových momentů roku 2017 je ten, že postavu ztvárněnou herečkou Noomi Rapace si diváci vcelku rychle a jednoduše oblíbili. Její skon namíchl nejednoho fanouška. Druhý související důvod je ten, že postava Shawové zemřela mimo obrazovku. Fanoušci se budou muset vypořádat s touto neohrabanou a ponižující smrtí oblíbené postavy.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

2. Snězení dítěte Jennifer Lawrencové – matka!

1. Kašleme na všechny fanouškovské teorie – Star Wars: Poslední z Jediů

Málokterý díl filmové ságy Star Wars vyvolal tolik kontroverze jako Poslední z Jediů. Nejde ani tak o zpracování, jako o smetení tuny teorií, které za dva roky, od Síly se probouzí, vznikly. Myslíte si, že je Rey nějak spřízněná s Lukem, Obi-Wanem nebo se samotným Snokem? Samá voda. Ani se nedozvíte žádné zajímavé a nové informace ohledně Nejvyššího vůdce Snokea. Nevyřčení odpovědí na palčivé otázky vyvolalo vlnu nevole u velké části fanoušků. Rian Johnson vzal v potaz veškerou kritiku na sedmou epizodu ohledně hry na jistotu bez přísunu něčeho nového. Tak se Johnson vydal vlastním směrem. Chtěl přijít s něčím novým, neotřelým. Jenže ne každému to bylo po chuti. Zvlášť ta Leiyna „supermanovská“ scéna. Mnoho zápletek a teorií jediným snímkem smetl odvážně ze stolu. Jiné diváky zklamalo odhalení původu Reyiných rodičů. Na druhou stranu, jak můžeme Kylovi Renovi věřit to, co hlavní hrdince řekl o jejím původu? Může jít o promyšlenou mystifikaci ze strany tvůrců. Ať tak či onak. Jedni jsou nadšení z nového dílu série, protože se Johnson odvážil natočit něco zbrusu jiného než doposud. Druzí jsou naplnění zklamáním, rozčarováním a kontroverzí nad bezpočtem scén z filmu.

 

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.whatculture.com, www.imdb.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 × one =