Další dílo o lidské sexualitě? Je to vůbec potřeba? Nejsme už tak jako tak přesyceni vším, co nese přízvisko sexuální? Sám autor se v tomto smyslu kriticky táže hned v úvodu knihy Duše sexu, kterou vydalo v loňském roce nakladatelství Portál (knihu můžete zakoupit na knihcentrum.cz zde).
Odpovědí je mu jednoznačně odkaz Sigmunda Frueda, který tvrdil, že nepřiměřeně a nutkavě stavíme na odiv to, co nemáme plně ve svém vlastnictví nebo k dispozici. Ukazujeme-li sex s nemístným přeháněním a nadměrným zaujetím, dosud jsme neobjevili jeho srdce a plně jej nezačlenili do života jednotlivce a společnosti… Myšlenka pokračuje přirovnáním k levnému jídlu, jímž se přecpáváme místo toho, abychom si dopřáli kvalitnější stravu, která nás uspokojí v daleko menším množství.
Slovo eros jako klíčový pojem pojednání o duši sexu bylo a je stále vykládáno v mnoha významech. Pro autora není pouze tělesným projevem při sexu, ale v jeho pojetí se jedná o kombinaci tělesného a citového. Své myšlenky T. Moore ukotvuje v příbězích z mytologie, pomocí filozofických směrů či prostřednictvím umění a skutečného života. Kniha je tak mimo jiné i zajímavou sondou do „archetypových“ sexuálních vzorců či religionistiky. Právě vztahu náboženství a sexu je věnována podstatná část úvah. Při čtení některých pasáží můžete mít pocit, že autor trochu tlačí na pilu a erotično hledá úplně ve všem. Ale nemá nakonec pravdu? Sex je pevně vetkán do každé stránky našeho života a mnoho příběhů a osudů z historie i současnosti, které s ním na první pohled příliš nesouvisejí, má přesto původ v této oblasti.
Tělo, které nese tajemství lidské existence a je již od pradávna předmětem erotické fascinace, ale samo o sobě ke zralé sexualitě nestačí. Co je míněno onou „duší“, která má náš sexuální život učinit kvalitnějším? Je to svět emocí, snů, přání, myšlenek a fantazií, jenž si zaslouží naši plnou pozornost. Sexuálním snům, fantaziím stejně tak jako archetypům jsou věnovány samostatné kapitoly, které patří v publikaci k nejzajímavějším.
Domnívám se, že každého člověka žijícího v moderní společnosti zaujme především druhá část knihy. V roli čtenáře budete totiž napjatě očekávat, kdy se objeví ona nepřekonaná, stále aktuální témata: manželství, mimomanželský sex, nevěra, morálka, celibát, tabu a další jevy, které jsou se sexem neoddělitelně spjaty. Thomas Moore, jenž se dnes živí především jako psychoterapeut a spisovatel, strávil dvanáct let jako mnich v řeholní komunitě. Přesto (nebo právě proto?) dospěl k poznání, že smyslové vnímání a duchovno nejsou nepřátelé, ale navzájem se sytí. V životě tedy můžeme hledat sexuální způsoby, jak být duchovním člověkem, a duchovní způsoby, jak být sexuálním člověkem. Například celibát můžeme chápat jako radostný pouze v případě, že místo potlačování sexuality změníme způsob jejího vyjadřování. Stabilní duchovní život může být v ideálním případě katalyzátorem pro přeměnu sexuality na život ve společenství naplněný krásou.
Duše sexu není příručkou pro partnerské a manželské vztahy, a ani jí být nechce. Přesto se v samém závěru nemůže této oblasti vyhnout. Zde přicházejí na řadu mimo jiné autorovy terapeutické zkušenosti, ze kterých si dovoluji ocitovat: Je těžké přiznat silné touhy a žádosti duše, které nás často nutí porušovat rodinná pravidla a zrazovat společenská očekávání. Když se morálka využívá jako prostředek, jak udržovat touhu pod kontrolou a skrývat vzplanutí touhy a lásky, může být výsledkem zvláštní druh deprese, který vykazuje veškeré známky uvězněného srdce a spoutaného erotu. Za zdání nevinnosti se platí velká cena.
Co ale s tím? Možná vás osloví rada, která následuje o pár stránek dále: Ponecháme-li sexu jeho duši, což znamená nebrat vždy doslova sexuální fantazie a touhy, ale chápat je jako poezii či obrazy poukazující k něčemu většímu, pak můžeme přijmout, že každá sexuální fantazie je hodnotná a dává smysl. Žádná touha nemusí být potlačována; je potřeba ji zachytit, zvážit a prodiskutovat. […] Můžeme se pokusit přesunout pokušení do jiné roviny, klást si otázky přesahující aktuální vztahy… Kdybychom opravdu pokaždé podlehli nabídkám intimního sblížení… Ale to už si zodpovězte sami, nebo se dejte do čtení.
Při sexu můžeme podprahově objevit mnohé pravdy o svém partnerovi, o sobě, o svých vztazích, vášních a o samotném životě. A to je jistě nemalý důvod k tomu, abychom mu věnovali péči, jakou si zaslouží.
Lenka Šimková
Duše sexu : péče o život jako o akt lásky / Thomas Moore ; [z anglického originálu přeložil Ivo Müller]. Praha : Portál, 2012. 342 s.