Knižní novinky, které vám nedají spát – část 1

Konec léta a podzim slibuje opravdové knižní hody. Knižní nej tentokrát přináší novinky, na které si musíte udělat místo v knihovně.

1. Ředitel a hydra – Jan Jícha 

Spojit kouzelnickou školu s byrokracií? Nadhled, humor a trochu jiný pohled na české školství, než s jakým se každý den setkáváme. Hlavní hrdina Alfrédovládá magii. Zatím ho živí představení pro děti, které žasnou nad jeho kouzly. Jeho život se ale převrátí naruby ve chvíli, kdy je mu předložena nabídka, aby se stal ředitelem kouzelnické školy. Na tuny papírů je ale všechna magie krátká a Alfréda čeká spousta výzev. Tahle kniha slibuje něco, co v regálech knihkupectví moc často nevidíme.
Vychází v září 2018

2. Z první ruky – Jeffrey Eugenides (Host)

Jeffreyho Eugenidačeští čtenáři znají zejména díky knihám Hermafrodit, za nějž získal prestižní Pulitzerovu cenu, nebo Sebevraždy panen. Je vnímavý pozorovatel mezilidských vztahů, ať už jde o dospívání, hledání sexuální orientace nebo vztahy v rodině. Všechna tato témata slibuje i anotace povídek, které na podzim vydá Host. Dobrých povídkových knih není v knihovně nikdy dost a vedle osobitých sbírek Anthonyho Doerra je místo na další přírůstek.
Vychází v září 2018

 

3. Opskurno – Andrew Caldecott (Host)

Město Opskurnose pyšní pozoruhodnou architekturou, průkopnickou vědou a neobvyklými rituály… Ačkoliv se tím vlastně až tak moc nepyšní, protože se o městě nezmiňují žádné mapy ani průvodci. Královna Alžběta I. ho oddělila od zbytku Anglie a je přísně zakázáno studovat opskurenské dějiny. Jinak by totiž hrozilo, že dojde k objevení temného tajemství. Jenže tajemství mají sklon vycházet najevo. Pro fanoušky fantasy, kteří si potrpí na prostředí tudorovské Anglie, jasná volba.
Vychází v září 2018

 

KOUKNI SE  Nejprodávanější knihy měsíce listopadu

4. Vyšlapaná čára – Sara Baume (Odeon)

Román Jasno lepo podstín zhyna se stal nesmírně úspěšnou prvotinou, jež mladou autorku proslavil i mimo Británii. Dokázala mistrně zacházet s jazykem a vtáhnout čtenáře do mysli a srdce hrdiny. Nový román slibuje podobně niterný zážitek. Hlavní hrdinkou je výtvarnice Frankie, která prodělá psychické zhroucení a je jasné, že musí přijít změna. Opustí velkoměsto a v chátrajícím venkovském domku se snaží dát dohromady. Vrací se přitom k obrazům, o nichž se učila na univerzitě a znovu si je interpretuje. Ideální tip pro milovníky bohatého jazyka a vytříbené literární formy.
Vychází v říjnu 2018

 

5. Komturova smrt – Haruki Murakami (Odeon)

Pro cenzory v Hongkonguobscénní kniha, jejíž prodej musí být omezen. Mohou si ji koupit jen plnoletí a na pultech knihkupectví musí být zabalená a označená varováním. To je znepokojivá reakce na knihu, jejíž anotace slibuje příběh malíře, který má zvláštní dar: umí zachytit podobu člověka tak, aby se sám sobě líbil. Jak si ale poradí se zákazníkem bez tváře, jenž trvá na portrétu? Zápletka se roztáčí a malíř postupně přichází o manželku i o schopnost malovat. Komturova smrt je příslibem i pro čtenáře, kteří zatím Murakamiho tvorbě naplno nepropadli.
Vychází v říjnu 2018

 

Sandra Procházková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fifteen + 1 =