KNIHA: Gentlemani a hráči – Odvážit se, snažit se, zvítězit

Gentlemani-a-hraci---w-220-h-nullV soukromé chlapecké škole svatého Osvalda začíná školní rok. Latinář Roy Straitley, jeden ze staré gardy, šedesátník, který žije jen pro školu a ve svém věku si vyhrazuje právo na drobné osobní libůstky, sní o tom, že se stane centuriunem, jedním z mála, kdo na škole učil sto semestrů. Netuší ovšem, že je ohroženo nejen jeho centurionství, ale především sama škola. Tajemný vetřelec, kdosi zevnitř školy, rozpoutá vysokou hru, v níž zaútočí na samu  podstatu chlapecké koleje a ohrozí  její budoucnost.

Drobné potíže jako krádeže a neodhalené ztráty na sebe jako kamínky nabalují skutečnou lavinu problémů: podezírání, nařčení z antisemitismu,  odhalení nevěry a ničivý zásah do rodin vyučujících, obvinění zástupce ředitele  z šíření dětské pornografie, zmizení jednoho z neoblíbených studentů… Jak se zdá, klíč k tomu, jak zastavit neodvratný pád školy, má  právě Roy.

Joanne Harrisová (Čokoláda, Ostružinové víno) je zkušená spisovatelka. Její knihy mají spád, určitý rytmus, kterému se čtenář ochotně poddá. V knize Gentlemani a hráči se navíc rozehrává důmyslná šachová partie, na tahu se střídají král, královna, jezdec a obratně posouvají obyčejné pěšáky. O neznámém manipulátorovi víme od počátku téměř vše.  Jeho otec, vrátný, školník a údržbář  koleje v jedné osobě, žil uvízlý na mělčině rutiny fotbalových přenosů, piva a televize. Máme co do činění s chladnoktevným, inteligentním, ale nenávistným člověkem, který žije ve vysněném světě a touží pomstít se soukromé škole a tomu, co znamená. Jeho posedlostí se stane touha být součástí oslňujícího světa jiné rasy, pozlacené nejen příslušností ke krásné budově, a jeho vášní je přátelství se zlomyslným a rozmazleným Leonem. Přátelství se brzy změní v oslepující závislost, která nemůže být nikdy opětována, protože předčasně vyspělý Leon zábavného mladšího spolužáka jen využívá. Během nekonečně dlouhých prázdnin se vetře do rodiny, propůjčí se k tomu, aby svou přítomností zakryl to, co se odehrává mezi čtrnáctiletým Leonem a jeho letní láskou Franceskou,  a s až sadistickou krutostí  se tak sám trýznil. A pak je třeba hledat nové a nové způsoby, jak proniknout nudou a udělat Leonovi radost. Už nestačí krást po obchodech maličkosti, emoce se musí stále násobit, nepomáhá ani rozbíjet a ničit. Leon, poživačník a lhář, kterému se všechno zdá banální, nezáleží mu na ničem a který rád využívá lidi, přijde s nápadem vylézt na střechu školy, jen proto, aby uviděl, jak daleko je možno zajít, co se může stát, když překročí další hranici. Chlapec pozoruhodný jen svou prostředností a hloupým utrácením života tak zničí několik živoucích bytostí vedle sebe.

KOUKNI SE  Recenze: Chlorid sodný

Ale nejen to – sám se stane zrcadlem, v němž může jeho přítel na život a na smrt zahlédnout sám sebe a vnímat se Leonovýma očima. A vidí ztroskotance, hadráře, fackovací panáky a proletáře s budoucností na sídlišti, vulgární kluky v nylonových bundách a okopaných teniskách, uječené holky v krátkých sukních a s odbarvenými vlasy. V  tom okamžiku pocítí, jak v něm roste zlost, strašlivý vztek na to, kým je a kým touží být. A současně si uvědomí, že vítězí jen nejzdatnější.

Kdo hýbá figurkami na šachovnici?

Kdo je tajemný Leonův kamarád, kterému říkal Juliane? Nyní by byl o patnáct let starší…

Závěrem: Chcete zapomenout na každodenní starosti a ponořit se do napínavého děje? Čekáte od detektivního příběhu něco víc než jen potoky krve a sadistické scény? Pak neváhejte…a čtěte.

Rozuzlení snad někomu připadne příliš senzační, ale i tak zůstanou Gentlemani a hráči čtivě a chytře napsanou knihou.

Joanne Harrisová: Gentlemani a hráči, Euromedia group, k. s. – Ikar, 2007

MARIE DUFKOVÁ

Předchozí článekSOUTĚŽ: Proměněné sny putují k výherkyni
Následující článekRecenze: Elysium zůstává nedosažitelným cílem

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × 4 =