Killers of the Flower Moon: Zrod FBI, masové vraždy indiánů a černé zlato

Martin Scorsese, Robert De Niro a Leonardo DiCaprio se společně opět sešli na filmovém place. Chystají dlouho očekávanou temnou detektivku s nádechem westernu. Nebude chybět honba za ropou, brutální vraždění rudochů a zrod tajné služby.

Světoznámý režisér a producent Martin Scorsese je vyhlášený především svými gangsterkami (Mafiáni, Casino, Skrytá identita nebo Irishman), ale mimoto natočil divácké hity jako Vlk z Wall Street nebo mysteriózní Prokletý ostrov.

Nyní se sešel se slavným hollywoodským scenáristou Ericem Rothem, který napsal kultovní filmy jako Forrest Gump (1994, r. Robert Zemeckis), Zrodila se hvězda (2018, r. Bradley Cooper) nebo Mnichov (2005, r. Steven Spielberg). Roth se rozhodl pro adaptaci knižního faktografického bestselleru Krvavé prachy: Osedžské masové vraždy a zrod FBI od Davida Granna, který je autorem předloh k dobrodružnému velkofilmu Ztracené město Z (2016, r. James Gray) nebo retro-kriminálce Gentleman s pistolí (2018, David Lowery).

Grannova kniha Krvavé peníze popisuje události kolem roku 1921, kdy byl indiánský kmen Osedžů vyhnán ze své původy do rezervace v Oklahomě, kde našli obrovská ložiska ropy. Následuje ropný boom, díky čemuž se Osedžové řadí mezi nejbohatší lidi planety. To netrvá dlouho a na jejich území se začínají šířit podivné vraždy indiánů. Touha po rychlém bohatství a ropné šílenství láká do rezervace pochybné existence – zloděje, zkorumpované politiky, podvodnické právníky, násilníky a vrahy. Přibývá čím dál více mrtvých příslušníků kmene a pachatele sériových vražd se stále nedaří dopadnout. Když místní objeví zavražděného jednoho z vyšetřovatelů, tak se indiáni rozhodnou požádat o pomoc nedávno založenou FBI. Na místo přijíždí první agenti FBI pod vedením legendárního J. Edgara Hoovera. A pátrání nabírá nový směr.

KOUKNI SE  Cillian Murphy jako Oppenheimer - život tvůrce jaderné bomby od Nolana

Mělo by se jednat o temný kriminální thriller s westernovým nádechem. Předloha vybízí k natočení originálního neo-westernu s typickou westernově-detektivní zápletkou ohledně sériových vražd indiánů a tajemného zabijáka. Námět slibuje minimálně zajímavý detektivní příběh s osobitými postavami a vděčným zasazením do kulis indiánské rezervace během ropné horečky.

Hlavní role si střihnou Scorseseho oblíbenci a stálí spolupracovníci Leonardo DiCaprio a Robert De Niro. DiCaprio hraje amerického vyšetřovatele a jde po krku ústřednímu zabijákovi, kterého ztvární Robert De Niro. Vedle nich jim bude sekundovat Jesse Plemons v roli američana, který si vzal indiánku a ocitl se uprostřed vražd svých nových příbuzných. Plemons ztvárnil hlavní roli v netflixovském artovém hororu Asi to ukončím (2020, r. Charlie Kaufman) a Scorsese ho obsadil do mafiánského eposu Irishman (2019). A naposledy byla oznámena indiánka, kterou ztvární méně známá herečka Lily Gladstone. Ta zazářila v úspěšném westernovém dramatu První kráva (2019, r. Kelly Reichardt) a seriálovém hitu z prostředí velkých peněz Miliardy.

Martin Scorsese natočí tuto dobovou a velkolepou westernovou kriminálku pro streamovací platformu Apple TV+. Technologický gigant vyšel Scorsesemu vstříc a poskytl mu úctyhodný rozpočet až kolem 200 milionů dolarů. Filmaři by měli zapnout kamery každou chvíli. Premiéra zatím nebyla stanovena, ale pokud tomu koronavirová epidemie dovolí, tak se můžeme těšit ještě tento nebo příští rok. Nezbývá nic jiného, než věřit, že na tuto indiánskou detektivku nebudeme muset čekat příliš dlouho. Příběh, herecké obsazení a tvůrci jsou zárukou kvalitního filmu, který bude útočit na Oscary.

KOUKNI SE  IFFKV 2023: festivalová přehlídka ve Varech právě začíná

Viktor H.

Předchozí článekArvéd: Smíchovský doktor Faust, okultista a Malostranský zhýralec
Další článekMortal Kombat se opět představí ve filmové adaptaci

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

3 × 2 =