Kdo je to Amazing Spider-Man?

Jedna z nejpopulárnější filmových postav se vrací na velké plátno v nové kapitole Spider-Mana. Opačný pohled na život Petera Parkera, než jaký jsme zatím znali, představí nové i staré postavy v obsazení Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Denis Leary, Campbell Scott, Irrfan Khan, Martin Sheen a Sally Field. Film režíruje Marc Webb podle scénáře Jamese Vanderbilta, který čerpal z komiksu Stana Lee a Stevea Ditko. Film produkuje Marvel Entertainment a Columbia Pictures. Americká premiéra je naplánovaná na 3. červenec 2012.

Amazing Spider-Man je příběh Petera Parkera (Garfield), středoškoláka, kterého jako malého kluka opustili rodiče, a tak ho vychoval strýček Ben  (Sheen) a teta May (Field). Jako většina teenagerů, Peter se snaží přijít na to, kým je a jak se jím stal. Peter se také potýká s první láskou, kterou cítí ke Gwen Stacy (Stone). Spojují je závazky a tajemství. Když Peter objeví kufřík, který patřil jeho otci, vydává se na cestu k pochopení svých rodičů a jejich zmizení. Ta ho zavede přímo do Oscorpu a laboratoře doktora Curta Connorse (Ifans), dřívějšího otcova partnera. Spider-Man se dřív nebo později bude muset utkat s Connorsovým alter-egem, Lizardem. Peter bude muset učinit nevratná rozhodnutí, zda naplno použije svoji sílu a stane se hrdinou.

Vznik filmu Amazing Spider-Man doprovází zajímavý příběh. Režisér Sam Raimi chtěl Spider-Mana 4 s Tobeym Maguirem opět v hlavní roli a Johnem Malkovichem jako hlavním padouchem Vulturem. Očividně se Raimi se studiem Sony neshodli, kam by čtyřka měla směrovat. Režisér si nebyl jistý, že má šanci stvořit kvalitní snímek do léta roku 2011. Navíc se Raimi od začátku tvářil kysele na násilné vložení Venoma do Spider-Mana 3, takže se nechtěl studiu podvolit.

KOUKNI SE  Hlavní trailer na seriál Zaklínač na Netflixu

Potom přišlo prohlášení, že Spider-Man 4 nebude. Raimi a Maguire byli vyšachováni a nový film byl naplánován na léto 2012.
U příležitosti blížící se premiéry si Maguire udělal čas na rozhovor s novým představitelem Spidermana, Andrew Garfieldem.

Maguire: “Když se tenhle projekt dával dohromady, nastala hned dvakrát zajímavá situace: poprvé, když se přidal Marc Webb. Podle mě je to skvělá volba. A potom jsem byl hrozně zvědavý, kdo bude hrát Petera Parkera. Když jsem se doslechl, že ty, byl jsem z toho naprosto odvázaný! Chtěl jsem, aby se to povedlo, vzhledem k tomu, jak skvělý jsi herec, jsem moc rád, že se to tak seběhlo.”

Když se Maguire ptal na přísný proces výběru herců, Garfield prozradil, že si dokonce porovnával poznámky s jiným hercem, který se o tu roli ucházel.

Garfield: “Znám se s několika kluky, kteří na tom konkurzu taky byli. Dokonce jsem šel na večeři s s tu noc, kdy jsme oba měli kamerovou zkoušku. Srovnávali jsme si znalosti a zkušenosti. Došlo nám, jak je to celé směšná situace, že bychom se všichni měli sejít a pobavit se o tom, jaký je v tom zmatek, jak je to na houby, že jsme postaveni proti sobě. Marc [Webb] byl skvělý. Byl velmi přátelský a povzbuzoval nás. Při kamerových zkouškách se musíte soustředit na prostor, ve kterém je asi 30 lidí, kteří vás hodnotí, dívají se vám do tváře a něco si šeptají. Je to jedna z nejpotupnějších věcí, kterou znám. Ale nesmím se toho bát, o to je to horší.”

KOUKNI SE  Druhý trailer na letošní Star Wars: Vzestup Skywalkera

Nedávný drtivý útok na pokladny kin, který předvedl film Avengers, připomněl, jak velký úspěch bylo překonání 100 milionů dolarů při uvedení Spider-Mana 1 v roce 2002. Maguire se zmínil o tom, jak jiné to tehdy bylo:

Maguire: “Podle mě to bylo dost jiné, protože ještě neexistovaly ty obří víkendové premiéry, na které se dnes tolik spoléhá. První Harry Potter měl premiéru půl roku před námi a byl to fenomenální úspěch od prvního dne. Bylo to tak divoké, protože šlo o něco úplně nového. Neříkám, že se to v historii ještě nikdy nestalo, ale v té době to bylo dost přelomové. A potom se to samé stalo nám. Nikdo nepředvídal, že to tak dopadne. Samozřejmě, že to někdo spočítal a řešil, kolik za první víkend musíme vydělat. Ale já jsem to nečekal. Ten víkend převrátil můj život na ruby. Bylo to neuvěřitelné.”

Garfield: Mně bylo 19 když jsem Spider-Mana 1 viděl. Sehnal jsem si pirátské dvd a s mým kámošem Terrym jsme si to pustili dvakrát za sebou, a potom jsem si zkoušel tu finální scénu před zrcadlem! Terry se na mě podíval a pohrdavě řekl: “Ty vole, ty nikdy nemůžeš bejt Spider-Man!” Ale víš co, Terry? Jsi do hajzlu!”

Maguire: “Co pro tebe Peter Parker znamená?”

Garfield: “Cítím k příběhu a fanouškům obrovskou zodpovědnost, protože vím, kolik to pro hodně lidí znamená. Pro mě to totiž taky hodně znamená. Kvůli všem lidem, kterým na tom záleží stejně jako mně chci dát té postavě život a být si jistý, že je uspokojím nejvíc, jak to jenom jde.”

KOUKNI SE  Trailer: Harrison Ford v novém zpracování Volání divočiny

Hlavní záporák, Dr. Connors, bude podle skvělé Marvelovké tradice propojen s Parkerem. A co je ještě zajímavější, i s Gwen Stacy. Spider-Man se tak bude muset vyrovnat s protivníkem, který je zároveň jeho učitelem, a jediným člověkem, který může zodpovědět otázku, co se stalo s jeho otcem. Je to velmi komplikovaný protivník.

Většina děje je ukotvena v realitě. Režisér Marc chtěl, aby tak film působil, aby byl reálnější, než předchozí filmy. “Spolupracoval jsem s týmem kaskadérů nejen při velkých akčních scénách, ale i kvůli tomu, co se děje s Peterovým tělem, když dostává nakládačku. Jak to ovlivňuje jeho DNA a způsob, jakým se pohybuje a jak reaguje na objekty. Hlavní myšlenka je, že má v sobě pavoučí DNA. Co by to udělalo s jeho prostorovým vnímáním? Citlivostí jeho kůže? Příležitost pracovat s tak talentovanými lidmi pro mě byla velmi cenná.”

Padla otázka, zda se ve filmu odehraje obdoba slavného polibku vzhůru nohama. Prý se máme nechat překvapit. První polibek bude taky krásný, ale vzhůru nohama tentokrát ne.

Česká premiéra filmu Amazing Spider-Man bude 12. 7. 2012.

 

Zdroj: www.collider.com

Klára Scholzová

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

one × 4 =