Humr: Budoucnost nepřeje singlům

V kostce, přesně o tomhle je nový snímek Humr/The Lobster řeckého režiséra Yorgose Lanthimose. Režiséra a scénáristy, který není v našich končinách příliš známý. Spolu s dalším Řekem Efthymisem Filippouem napsal scénář k filmu. 118 minutový film vznikl ve spolupráci hned pěti zemí – Irska, Velké Británie, Řecka, Francie a Nizozemska.

Ústřední hereckou dvojici tvoří Colin Farrell (Telefonní budka, V Bruggách, Ondine, Šéfové na zabití, seriál Temný případ) a Rachel Weisz (Mumie, Constantine, Pevné pouto, Bourneův odkaz, Mládí). Zdatně jim sekundují herci Léa Seydoux (Hanebný pancharti, Půlnoc v Paříži, Grandhotel Budapešť, Spectre), Ben lobster2-xlargeWhishaw (Parfém: Příběh vraha, Atlas mraků, V srdci moře, Spectre, Dánská dívka), Olivia Colman (Jednotka příliš rychlého nasazení, Tyranosaurus, Dávám tomu rok), John C. Reilly (Tenká červená linie, Chicago, Letec, Diktátor, Strážci Galaxie), Michael Smiley (Soumrak mrtvých, U Konce světa), Jessica Barden (Hanna, Lullaby, Daleko od hlučícího davu), Ashley Jensen (Jak vycvičit draka, Vrtěti ženou, Velká vánoční jízda), Aggeliki Papoulia (Špičák), Roger Ashton-Griffiths (Pyramida hrůzy, Krajina stínů, Jude, Gangy New Yorku, seriál Hra o trůny), Ariane Labed (Před půlnocí) a další.

Pár desítek šťastlivců mělo možnost zhlédnout film již na loňském MFF Karlovy Vary. Nakonec se mohu počítat mezi ty „vyvolené“. Nyní vám přiblížím děj filmu. Děj se odehrává v blízké, ale nekonkretizované budoucnosti, která nepřeje svobodným (singlům) lidem. Všichni muži a ženy jsou dobrovolně či násilím zatýkáni a odvážení do Hotelu. Zde si během nadcházejících 45 dní mají najít svého budoucího manžela nebo manželku. Komu se to nepovede z jakýchkoliv důvodů, bude po uplynutí dané doby proměněn ve zvíře dle vlastního výběru a vypuštěn do přírody. Film sleduje příběh Davida (Colin Farrell), který dobrovolně odjíždí do Hotelu. Po seznámení s vedením a řádem Hotelu si v případě neúspěchu vybral p51c461d4-a0fb-471d-9bb8-f1021ff1f726roměnu v humra (odtud název filmu). Společnost mu dělá pes. Výsledek neúspěšného nalezení spřízněné duše jeho bratra. Seznamuje se s dalšími muži i ženami. Jednou z kratochvílí a možností jak si prodloužit pobyt v Hotelu je úspěšný lov na takzvané Samotáře, žijící v okolních lesích. Samotáři jsou vzbouřenci, kteří se rozhodli nepoddat systému. Pod tíhou špatných rozhodnutí se David rozhodne utéct z Hotelu a přidat se k Samotářům. Zde potkává svou osudovou lásku (Rachel Weisz). Jenomže i Samotáři mají svá vlastní pravidla. David časem zjišťuje, že ani Samotáři nevládnou svobodou, v jakou doufal.

KOUKNI SE  Připomeňte si první řadu seriálu Zaklínač

Režisér Lanthimos je známý svými vtipně absurdními situacemi okořeněnými ironií a černým humorem. Což dokázal u svých předchozích filmů (Kinetta, Špičák, Alpy). Ačkoliv se sdělovaný příběh nejeví příliš reálně, nelze upřít spojení se současností. Yorgos Lanthimos vyhrál Cenu poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Zajímavostí je, že film se natáčel téměř výhradně s přirozeným (slunečním) osvětlením a bez použití make-upu u herců. Umělé osvětlení se použilo pouze v případě některých nočních scén. Jako divák můžu říct, že Colin Farrell zahrál svou roli ze všech nejlépe. Díky vzhledu, který má ve filmu, jsem ho v prvních minutách vůbec nepoznal. Rozhodně doporučuji všem tento snímek zhlédnout. Pro mě nejlepší film Karlovarského festivalu roku 2015. Postačí, když se podíváte na trailer. Měl by vás dostatečně navnadit.

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.collider.com, www.comingsoon.net, www.imdb.com

Předchozí článekFOOD Incubator – nový projekt s nabídkou, která se neodmítá, aneb ochutnejte svůj vlastní sen
Následující článekValentýn s knížkou

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve − 7 =