Hra o trůny: Schyluje se k něčemu velkému?

Vítám vás u nové sekce Kukátka.cz, ve které se budeme soustředit na jednotlivé díly nejaktuálnějších seriálů, které můžeme nalézt jak na českých televizních stanicích, tak na internetu. Dnes se podíváme na 5. díl 6. série seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Hra u Trůny je televizní celosvětový fenomén, který se od roku 2011 vysílá na americké televizní stanici HBO. Zavede vás do fiktivního světa, který je vytvořen americkým spisovatelem Georgem R. R. Martinem. V jeho díle se odráží nejaktuálnější globální problematika a jeho největší inspirací je John R. R. Tolkien. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma tvůrci fantasy je ten, že Martin nechává naživu jen ty nejdůležitější postavy. Proto je Hra o trůny známým emocionálně napjatým zabijákem vašich nejoblíbenějších postav. Jelikož zde budeme rozbírat epizodu dopodrobna, upozorňuji na nevyhnutelné spoilery.

got_63První díl druhé poloviny šesté série se veze v nádechu znovuzrození. A teď nemyslím pouze znovuzrození jako takové (John Snow ví), ale znovuobjevení některých postav, které jsme díly nebo dokonce série neviděli. V prvních minutách nás totiž čeká první překvapení. Brana a Meeru zachrání tajmený muž v černém s epickým arzenálem zbraní a výbavy pro přežití. Zjišťujeme, že se jedná o Benjena Starka, strýčka Brana a bratra Neda, kterého jsme neviděli od prvé sezóny. Svěřuje se, co se stalo, jak jeho skupina byla pobita a on smrtelně raněn ledovým kopím. Naštěstí byl zachráněn dětmi lesa, kteří stejně jako vytvořili White Walkery, mohou člověku zabránit- stejným způsobem, aby se v jednoho proměnil. Benjen se poté dostal do spojení s Three-eyed ravenem a od té doby putoval na severu od zdi. Bran se však skrývat dále nemůže a naopak se musí spojit s lidmi, aby jim dokázal pomoct v boji proti nekonečné zimě. Kde se nachází cíl jejich cesty?

got_6Přesuneme se na úplně jiné místo. V minulém díle Arya dostala poslední šanci stát se mužem bez tváře. Jak zjišťujeme, na svou minulost nedokáže jen tak zapomenout a radši se rozhodne herečku ušetřit. Je jí jasně, že na ní nečeká nic dobrého a proto se rozhodne z Braavosu odejít. Má pravdu. Její bývalí spolupracovníci a učitelé ji chtějí mrtvou. Jak se ubraní někomu, jehož tvář nezná? A pokud náhodou přežije, kam se vydá?

Samwell Tarly s Gilly a malým Samem konečně dorazili do jeho rodného domu. Příjemně jej přivítala matka se sestrou a po chvilce naděje konečně spatřujeme jeho otce. Starého, arogantního a agresivního starce, který svého nejstaršího syna nemá příliš v lásce., přesně tak, jak dříve Sam několikrát popisoval. Gilly se svého milovaného zastane a omylem se prořekne, že pochází ze severu od zdi a tudíž je divochem. To starce natolik rozzuří, že všichni odcházejí od společného stolu. V noci, kdy má Sam odejít stá se maesterem, rozhodne se utéct i s Gilly a Samem. K tomu vezme ještě něco. Meč svého rodu z Valyriánské oceli.

got_64V Králově přístavišti s mezitím schyluje k boji. Jak bylo v minulém díle oznámeno, rod Tyrellů dorazil do města se svou armádou, aby zastavil pochod očištění královny Margery. Všichni přítomní, celé vojsko i samotný Jamie Lannister s diváky v zádech očekávají krvavou popravu, nicméně jak je zvykem v tomto televizním seriálu, všechno co je na první pohled zřejmé se nestane. I tentokrát nás tvůrci překvapili, jelikož našli z této situace cestu ven. Malý, lehce manipulovatelní král Tommen se nechá přesvědčit a zvolí si výru fanatiků za svou. Zachraňuje tím svou královnu, získává podporu u svých podřízeních, jen jeho vlivní poradci a rodina nejsou nadšeni. Nejhůře z toho vyjde Jamie Lannister, který je pro své činy vyhoštěn z královské stráže. Je poslán vést armádu svého otce v Riverrunu, kde zrovna dochází k povstání…

Dostáváme se k poslední části dnešního dílu. Vidíme dlouho postrádaného zabijáka Waltera Freye, organizátora krvavé svatby ve třetí sezóně. Fanoušci se to dozvěděli o díl dříve od Littlefingera atj. že Blackfish obsadil Riverrun, rodnou zem svého rodu. Frey zorganizuje protiútok a k tomu vytahuje svou tajnou zbraň – synovce Edmura Tullyho, kterého jsme též od třetí sezóny neviděli.

got_6Kam svět sedmi království směřuje? Jak jsem psal o trošku výše, vždy když je něco zcela evidentní, stane se pravý opak. Přesto mám takový pocit, že se schyluje k boji o Riverrun. Na jedné straně John Snow se svou armádou a Blackfish, na straně druhé Freyové a Jamie Lannister. Jak boj dopadne? Zemře někdo podstatný? Pokud se zeptáte mne, mám vnitřní pocit, že by tato sezóna mohla být pro Jamieho Lannistera tou poslední. Na závěr jen dodám, že už mne unavují díly končící scénou s Khaleesi. Má draka, armádu, čekám jen, co zase pokazí. Vždy se jí to povede…

PS: Všiml si ještě někdo, že se nám začínají potkávat Valyriánské meče? Brienn, John, Jamie a teď Sam…

PS2: Všiml si někdo v traileru Bronna? Taktéž dlouze postrádaná postava, která se vrací do hracího pole. Kdo se ještě vrátí?

Alexander Nardelli

 

Předchozí článek8 nejpřitažlivějších ženských charakterů filmového světa
Následující článekSoutěž o knihu Sedmilhářky

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seven − five =