Hra o trůny: Souboj dvou obrů?

Vítám vás u nové sekce Kukátka.cz, ve které se budeme soustředit na jednotlivé díly nejaktuálnějších seriálů, které můžeme nalézt jak na českých televizních stanicích, tak na internetu. Dnes se podíváme na 5. díl 6. série seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Hra u Trůny je televizní celosvětový fenomén, který se od roku 2011 vysílá na americké televizní stanici HBO. Zavede vás do fiktivního světa, který je vytvořen americkým spisovatelem Georgem R. R. Martinem. V jeho díle se odráží nejaktuálnější globální problematika a jeho největší inspirací je John R. R. Tolkien. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma tvůrci fantasy je ten, že Martin nechává naživu jen ty nejdůležitější postavy. Proto je Hra o trůny známým emocionálně napjatým zabijákem vašich nejoblíbenějších postav. Jelikož zde budeme rozbírat epizodu dopodrobna, upozorňuji na nevyhnutelné spoilery.

GOT_71Sedmý díl seriálu Hra o trůny jako by z oka vypadl svému předchůdci. V minulém týdnu se v první scéně navrátil Benjen Stark, který byl dlouho považován za mrtvého (Od konce první sezóny). Tento díl začíná návratem další postavy, která též byla považována za mrtvou, tentokrát od konce 5. série. Je jím Sandor Clegane aka The Hound. Již druhý Clegane, co byl v této show přiveden zpět k životu (tím prvním je jeho starší bratr Gregor aka The Mountain). Jelikož nikdo na náhody nevěří a celá kniha je plná determinací, na internetu se šíří teorie, známá pod jménem Cleganebowl. Ta jednoduše tvrdí návrat obou bratrů (podle knih, kde jsou jen indície, vše je potvrzeno až v televizní sérii) a jejich následný souboj. Základem byli dvě další teorie, první nesla název Mark Strong, která tvrdila, že bezduché tělo Gregora se stalo poslušným strážcem Cersei (Potvrzeno na konci 5. série) a Gravedigger, která zase očekávala ještě nečekanější návrat mladšího z obou bratrů, Sandora ( v této epizodě byl speciálním hostem Ian McShane, který Sandora přivedl k životu). Nakonec mají jejich příběhy vyústit v souboj mezi oba bratry, mezi korunou a náboženstvím. Dá se předpokládat, že tato teorie je pravdivá, alespoň z části. Oba bratři jsou naživu, oba přišli na svět stejně jak teorie tvrdí a ob směřují podobným směrem. Trial by Combat je velice populární způsob soudu a Cersei jej zmínila již několikrát. Je si jistá svou výhrou, vždyť má největšho a nejsilnějšího otroka v celém Westerosu. A pokud se High Sparrow (nejvyšší představitel církve) rozhodne nominovat Sandora, jaký z bratrů vyhraje, nebo ani jeden?

GOT_73Arya rozhodně v Braavosu umřít nehodlá a proto vzala rozum do hrsti a vymyslela plán. Naučila se pohybovat v ulicích a nebyl pro ní žádný problém sehnat peníze. Najala si loď a teď již jen pokojně čeká na její odjezd zpět do Westerosu. Její plány jsou z nenadání zmařeny, když k ní přichází její bývalá spolupracovnice a brutálně ji bodá do břicha. Po pomalejší reakci se Arya vzchopila a zmizela v proudu řeky. Poslední záběr je z tržiště, kde se prochází malá dívka táhnoucí za sebou krvavou stopu… Upřímně nevěřím, že tato série bude pro Aryu poslední. Ztrávili jsme s ní spoustu času a necítím, že by byl její příběh plně ukončen. Arya se nevzdá.

GOT_72Navracíme se k Theonovi a Yaře Greyjoy. Ti se rozhodli bojovat o svou zem, o svůj život  a dosáhnout toho chtějí připojením k Daenerys. Zatím je plán v první fázi a z této show víme, že plány ne vždy vycházejí. Tentokrát mám takový pocit, že by se doopravdy s Daenerys setkat mohli. Právě oni by byli jejím dlouho hledaným spojovníkem s Westerosem. Umí stavět lodě a na moři to znají lépe ne kdokoliv jiný.

John Snow se svou sestrou Sansou šel hledat pomoc u rodů, kteří se zavázali jeho otci a rodu Starků. Zprvu je neúspěšný, ale po srdcervoucím projevu jeho nového rádce Sera Davose Seaworth, nakonec se někteří z nich nechají přemluvit. O pár stovek více lidí, přesto to na velkou armádu nevypadá. Na konci dílu Sansa posílá dopis neznámému člověku, je snad směřován Littlefingrovi? Jako nový lord Valu má armádu a též prostředky, otázkou již od první doby co jsme jej spatřili zůstává, čeho doopravdy chce dosáhnout? Jednal proti Starkům, zároveň jim pomohl. Nikdo mu nemůže věřit, přesto to vypadá že právě on pomůže Johnovi.

GOT_75V Riverrunu se stále chystá k boji. Blackfish se zabarikádoval ve svém hradě a tvrdí, že má potraviny a na dva roky. Jelikož je hrad bez obléhací techniky nedobytný, v příštích dílech se bude muset naskytnout nějaká situace, která jej donutí opustit své doupě a vydat se napospas armádě Lannisterů. Přijde mu John na pomoc včas, nebo se objeví nový spojenec? Jedno je jisté. tábor Lannistrů v příštím díle navštíví Brienne s Podrickem a jak je v traileru vidět, nevypadá to pro ně dobře. Posuďte sami.

Alexander Nardelli

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

nineteen + 18 =