Hororová klišé, která musí skončit

Nejen svět hororu se potýká s klišé momenty. Je to prakticky slabina každého filmového žánru. Ale dnes si ukážeme deset těch nejčastěji užívaných klišé v hororových filmech, která už nutně musí buď skončit, nebo by je tvůrci měli výrazně pozměnit. Ale tak, aby netrpěl film ani diváci, kterým se po těchto opakujících se scénách už určitě protáčejí oči v sloup.

10Není signál

V éře před mobilními telefony nemuseli tvůrci hororových filmů vysvětlovat, proč se postavy uprostřed ničeho nedokáží spojit s civilizací.

S nástupem nových technologií má rázem téměř každý v kapse přístroj, kolikrát s výkonem malého kapesního počítače. Dnes je úplně normální vytáhnout mobil a zavolat 911 nebo 158, pokud člověk vidí něco podezřelého. Nebo někoho. A tento vývoj se bohužel nevyhnul ani filmovým příběhům.

V prvních letech užívání scény s nedostupným telefonním signálem to nebylo nic neobvyklého a dalo se to skousnout. Oběti zcela logicky hned sahaly po telefonu, když začalo jít do tuhého. Tak jako v realitě.

Jenže postupem času se z toho stalo jedno z nejužívanějších klišé v hororovém žánru. Nejen, že skoro v každém snímku můžete slyšet hlášku typu: „sakra, není tu signál“. Ale filmovým tvůrcům se podařilo ještě relativně rychle toto klišé zdementovat tím, že filmové postavy hledají signál tam, kde logicky nemůže být. Jako například na chatě uprostřed pustiny nebo kdesi v lesích, kterou nenajde ani žádná GPS navigace. Nebo v takovém podzemí.

Příklady: Dům hrůzy, Saw: Hra o přežití, Ruiny, You´re Next, Ulice Cloverfield 10

Zpátky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen + seventeen =