Fantastika versus Svět knihy

Knižní veletrh má být setkáním těch, kdo knihy píší, ilustrují, připravují a vydávají, se čtenáři, novináři, knihovníky, knižními nadšenci všeho druhu. Můžete se ptát, dokonce i vyptávat, chválit, tleskat, lovit podpisy či slevy. Vyhlašují se ceny, diskutuje se a seznamuje. Zkrátka má to být fantastické! Pojďme se podívat na Svět knihy pohledem žánrovým.

Možná, že někdo v masce přijde

Letošní knižní veletrh měl být totiž jiný. Měl nastavit vstřícnou tvář mladým čtenářům. Nemyslím dětem, ale náctiletým, mládeži, teenagerům, mladým ne nutně věkem, rozhodně však duchem. Letošní knižní veletrh měl být zasvěcen fantastice.  Dvacátý ročník Světa knihy vyhlásil jako jednu ze tří programových linií téma sci-fi a fantasy, dokonce uvedené větou: Čteme jedním dechem. Přehnaná očekávání však dusila v zárodku sama výkonná ředitelka Světa knihy Dana Kalinová. Když ji v v rozhlasovém rozhovoru zaskočila redaktorka otázkou, zda se návštěvníci mohou těšit na kostýmované postavy, prohlásila: „Možná, že někdo v masce přijde, ale my to nijak oficiálně nevyhlašujeme.“

Ale oni tam byli. V pravém křídle Průmyslového paláce jste v sobotu 17. května mohli potkat princeznu Leiu, Anakina Skywalkera a další kladné hrdiny Hvězdných válek. Nakladatelství Fantom Print totiž pozvalo české zástupce mezinárodní Star Wars kostýmové organizace Rebel Legion. Návštěvníci veletrhu je nadšeně okukovali, fotili nebo ještě lépe: fotili se s nimi.

Před stánkem Společenstva Pevnosti stojí zleva spisovatel Miroslav Žamboch, Jiří W. Procházka a Vladimír Šlechta; foto Kibi Photowatches
Před stánkem Společenstva Pevnosti stojí zleva spisovatel Miroslav Žamboch, Jiří W. Procházka a Vladimír Šlechta; foto Kibi Photowatches

Sál fantastiky

Uzlový bod, ke kterému se neustále vraceli všichni příznivci fantastiky či zvědavci, kteří zatím vše zpovzdálí sledovali, byl Sál fantastiky a přilehlý stánek Společenstva Pevnosti, do kterého se výstavně sdružil časopis Pevnost, knižní nakladatelství Fantom Print, Brokilon a Epocha a audio vydavatelství Walker&Volf. Samozřejmě to nebyli jediní zástupci fantastiky, na tradičních místech roztroušených v levém křídle našli čtenáři samostatné stánky dalších nakladatelů.

KOUKNI SE  Recenze: Carol a konec světa v satirické animované minisérii

V pátek a sobotu se v Sále fantastiky střídal program za programem a pokaždé bylo plno. Někdy dokonce tak moc plno, že lidé marně natahovali krky, aby přes hráz návštěvníků, kteří stáli vzadu v sále, alespoň zahlédli, co se zde tak zajímavého děje.  Aspoň zahlédli obrazy známých českých a  slovenských výtvarníků, jejichž ilustrace zdobí obálky mnohých knižních titulů z žánru fantasy a sci-fi. Tematickou výstavu připravila Galerie Nemesis.

Vítání novinkových titulů

05_Besedy v Sále fantastiky_foto Kibi Photowatches
Sobotní beseda Jak prožít knihu na plný pecky v Sále fantastiky; foto Kibi Photowatches

Křtily se nové tituly. V pátek čtenáři přivítali Drsné sny, další epizodu z řady Kladivo na čaroděje. Ta se snaží navázat na úspěch ryze české série Agent JFK, do které přispělo už přes dvacet tvůrců.  V sobotu sálem hřímal Jiří Walker Procházka. Nejprve v roli kmotra dvou knih: Dětí plástve Josefa Pecinovského a Perunovy krve od Františka Kotlety. V dalším bloku věnovanému mluvenému slovu pokřtil spolu s autorem Miroslavem Žambochem kultovní Líheň, nyní namluvenou jako audioknihu.  A nakonec se vítala antologie Společenstvo Pevnosti, soubor nejlepších povídek, které byly publikovány v časopise Pevnost.

Mnozí fanoušci na veletrh dorazili, aby si knihy již přečtené nechali od autorů podepsat. Autogramiádu měla Markéta Marková píšící pod jménem M. T. Majar, lihovými fixy se podepisovala zvuková nahrávka Hvězdných honáků, napilno měli zejména pilní a tedy hojně publikující autoři, jakým je bezesporu slovenský autor Juraj Červenák, Vladimír Šlechta či Petra Neomillnerová.

Besedování se čtenáři, kterým nestačí číst knihy

KOUKNI SE  Koukat či nekoukat: Kosmonaut z Čech

Připraveny byly i tematické pořady. Třeba v programu Jak se dělá kniha radili nakladatelé, šéfredaktoři a spisovatelé začínajícím autorům.  Právě v oblasti fantastiky totiž potkáte nejvíce mladých čtenářů, kteří by si sami rádi vyzkoušeli psaní a nevědí jak začít. Mnoho příznivců přilákala akce Hájili jsme Pevnost, během které mohli diskutovat o změnách v oblíbeném žánrovém časopise Pevnost. Své pořady v neděli představil i další specializovaný časopis XB-1.

Jak prožít knihu na plný pecky moderoval Jiří W. Procházka, který si přizval k jednomu stolu hvězdy české a slovenské fantastiky, aby si s nimi povídal o jejich vztahu k audioknihám. Opět to byla beseda, při které se autoři navzájem špičkovali a žertovali s publikem. Koneckonců se všichni shodli, že jejich knihy z žánru sci-fi a fantasy by plnohodnotně zfilmoval leda Hollywood, takže audiokniha je takovým milým kompromisem. Dokonce i Štěpán Kopřiva, spisovatel pověstný svou úspornou mimikou, se několikrát zasmál, když líčil, jak se do zvukové podoby převádí jeho Asfalt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
První díl série Mycelium vydané nakladatelstvím Argo byl oceněn ve dvou kategoriích; foto Jiří W. Procházka

Ceny jsou rozdány

Knižní veletrh Svět knihy se konal po dvacáté, vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií Cen Akademie science fiction, fantasy a hororu proběhlo po devatenácté. Ceny za dlouholetou práci pro fandom, tedy společenství příznivců sci-fi a fantasy, předával Pavel Kosatík, který se sice svým literárním začátkům na poli fantastiky již hodně vzdálil, ale stále se považuje za scifistu. Ocenění z jeho rukou převzal neúnavný editor a redaktor Martin Šust a legendární ilustrátor Miloslav Havlíček. Třetí ocenění pro Ivana Kmínka, autora prvních antiutopií, byla předána in memoriam. Pavel Kosatík na něj vzpomínal jako na člověka, který dokázal propojovat začínající autory s nestory české fantastiky.

KOUKNI SE  Recenze: Mission: Impossible Odplata - První část opět překonává hranice diváckých očekávání

Cenu za nejlepší obálku si odnesla roztomile rozpačitá Jana Šouflová za knihu Legendy: Prokleté knihovny. V této knize se podle poroty nachází i nejlepší povídka, a to Andělíčkářka od Tomáše Bandžucha. A kvůli stejnému titulu nakonec vystoupal na podiu i nakladatel Strak na vrbě Michael Bronec, aby převzal ocenění za nejlepší povídkovou knihu. Prý se máme tento rok těšit na další antalogii, tentokrát zaměřenou na steampunk.

Kristina Nowakowska a redakce Pevnosti byly oceněny za záchranu časopisu Pevnost, nejlepším internetovým médiem byla vyhlášena webová verze časopisu XB-1. Za překlad roku bylo vyhlášeno Kolejmoří Milana Žáčka, který srdečně poděkoval své rodině, že ho nechá deset hodin denně pracovat v garáži a žít ve dvou vesmírech. Mezi zahraničními knihami žánru fantasy porota vybrala Oceán na konci uličky Neila Geimana, za sci-fi Leviatan se probouzí  od Jamese Coreyho.

10_Rozloučení_foto Rebel Legion_ Lion Base
Rozloučení s dvacátým knižním veletrhem Svět knihy a jeho fantastickou programovou linií; foto Rebel Legion_ Lion Base

Nejlepším nakladatelstvím za rok 2013 bylo vyhlášeno Argo, díky kterému ostatně spatřilo světlo světa i monumentální Mycelium 1: Jantarové oči od Vilmy Kadlečkové. Tento titul byl oceněn jako nejlepší původní česká kniha a zároveň jako kniha roku.

Tak zase za rok?

Doufejme, že nakladatele knih označovaných souhrnným názvem fantastika veletrh neodradil a i za rok budou mít chuť a elán oživit Svět knihy hlučnými besedami, zábavnými křty a kostýmovanými průvodci. Čtenáři si je zde letos v záplavě knižních titulů našli a příště již přijdou najisto.

KLÁRA SMOLÍKOVÁ

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five − 3 =