Čínská medicína radí ochlazující letní jídla!

Znáte je, že? Minimálně CITRUSY jsou už uvedené na pravou míru a víme, že se sice jejich vůně báječně hodí k Vánocům, ale pro tělo jsou nejprospěšnější v létě. Ochlazují. A čínská medicína má více takových tipů, které pomohou díky jídelníčku vyrovnat, často velmi nenápadně, ten teplotní přetlak v našich tělech a opatrně nás ochladit zevnitř.

Ale pozor, ledové nápoje to nejsou: Ty, zejména rychle vypité, dráždí tělo k pocení a produkci dalšího tepla.

Pojďme se tedy nechat poučit moudrostí čínských léčitelů a lékařů a podívejme se, co zařadit do jídelníčku, aby nám byla „tak akorát“ i v letních vedrech.

TIP: Nebo jsou to rady použitelné v době, kdy potřebujeme snížit horečku.

CO NEJVÍCE SYROVÝCH POTRAVIN

Známý je efekt raw food: v zimě vám je i při nejlepší snaze často na této stravě zima. I chladnotvorné potraviny se ale vařením stávají spíše pro tělo zahřívající po tepelné úpravě. Takže cokoliv je v tuto dobré v té nejsyrovější možné formě!

OVOCE, ZELENINA, SYROVÉ KLÍČKY, NAKLÍČENÉ OBILOVINY

Ideální je samozřejmě sezónní ovoce, okurky, melouny, ředkvičky, rajčata, paprika, špenát, cuketa – přesně to, co nám nabízí příroda není samosebou, ale příroda prostě ví všechno nejlépe. Z obilovin je skvělá naklíčená vojtěška, luštěniny nebo pšenice.

A nad vším vedou citrusy, citronová šťáva do vody například.

BYLINKY

Zchlazovací účinek mají bylinky, které jíme zasyrova na saláty nebo na dušená jídla: tymián, oregano, bazalka, saturejka – všechno, co má svou domovinu v horkých oblastech středomoří.

KOUKNI SE  Vysokoproteinová dieta: Kolik vajec sníst denně a jak je připravit?

ALKOHOL? BÍLÉ VÍNO

Alkohol celkově moc nezchladí, naopak, a hlavně, v každém případě ho musíme pít s mírou. Přesto lze říci, že z energetického hlediska má ochlazující účinek na organismus bílé víno.

NÁPOJ KRÁLŮ: ZELENÝ ČAJ

Vlažný zelený čaj nebo čaj pokojové teploty – to je ideální nápoj na letní zchlazení. Podobně kromě čisté vody působí i hrušková, jablečná šťáva, mátový nebo meduňkový čaj.

MOŘSKÉ ŘASY A OLIVOVÝ OLEJ

Dva tajné tipy na závěr. Zkuste do jídelníčku přidat také mořské řasy a olivový olej, na tělo působí ochlazujícím účinkem.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × two =