8 knih, které si musíte přečíst, než půjdete do kina

Kráska a zvíře, Volání netvora a Psí poslání? Co mají společného? Tyto filmy nás již chvíli lákají do českých kin a všechny  mají i knižní předlohy. A nejsou to zdaleka jediné knižní-filmové trháky, které by neměli uniknout vaší pozornosti. Během příštích pár měsíců se totiž můžeme těšit hned na několik filmů natočených podle knih. Na své si přijdou především milovníci romantiky, zvířat a pohádek. Pojďme se teď podívat na 8 knih, které si musíte přečíst, než půjdete do kina.

1) Kráska a zvíře (kolektiv autorů)
filmová premiéra: již v kinech

Nesmrtelná pohádková Disneyovka s Emmou Watson v hlavní roli, která právě září na filmovém plátně. Příběh krásné Belle a hrozivého Zvířete, sice není natočený podle knižní předlohy, ale najdete jej nově přepsaný i v knižní formě a to v mnoha podobách. Jen za poslední měsíc tu máme hned dvě vydání této pohádky. Ať už zkusíte Krásku a zvíře od Egmontu s filmovou obálkou nebo druhé vydání s Disneyovskou obálkou, jisté je, že vás čeká pozoruhodný příběh.

Krásná, chytrá a nezávislá dívka jménem Belle se řízením osudu stane zajatkyní hrozivého zvířete. Záhy však zjistí, že na tajuplném hradě není nic, jak na první pohled vypadá. Belle se postupně spřátelí se zakletým služebnictvem a zjistí, že pod odpudivým zevnějškem netvora se skrývá laskavé srdce a duše skutečného prince. Netrvá dlouho a zajiskří nové kouzlo, kterému Belle zcela propadá.

 2) Volání netvora (Patrick Ness)
filmová premiéra: již v kinech

Volání netvora je film natočený podle stejnojmenné knižní předlohy. Jejím autorem je Patrick Ness, autor, který v poslední době vydává jednu úspěšnou knihu za druhou a české fanoušky potěšil i svojí nedávnou návštěvou České republiky. I když jeho novější knihy Něco víc a My ostatní tu prostě žijem, stojí za přečtení, tentokrát si nejvíce pozorností zaslouží Volání netvora, příběh dvanáctiletého Connora, kterému se dů snů vkrádají noční můry. Vyrovnává se s nemocí svojí maminky, šikanou ve škole a na všechno je sám.Tedy, skoro sám. V noci, vždycky chvíli po půlnoci, ho totiž navštěvuje netvor – obrovitánský chodící a mluvící strom, který roste na kopci za domem. Postupně Connorovi vypráví tři příběhy a učí jej, že věci často nejsou takové, jakými se na první pohled zdají. A že naším největším nepřítelem je náš vlastní strach. Netvor chlapce ponouká, aby povyprávěl čtvrtý, poslední, příběh sám. Vlastně po něm chce tu vůbec nejtěžší věc – podívat se děsivé pravdě do očí…

KOUKNI SE  Nejlepší knihy roku 2018
 

3) Úkryt v zoo (Diane Ackerman)
filmová premiéra: 30.3 2017

Kniha i film jsou převyprávěním skutečného příběhu ředitele varšavské zoologické zahrady a jeho ženy Antoníny, kteří v roce 1939, v  době, kdy se prostí občané odsuzovali k popravě za jakoukoliv pomoc Židovi, se pustili do hrdinského zachraňování životů a ve své zoo ukrývali stovky Židů. Když Německo napadne Varšavu a dojde k vybombardování zoo, manželé v okamžiku přijdou o všechno, co dlouhá léta budovali a ze zahrady bez zvířat se stane skladiště německých zbraní a své odborné znalosti můžou Antonina a její muž Jan využívat jen k chovu prasat. Právě tady ale leží začátek cesty k jejich odvážnému plánu. Prasata totiž krmí zbytky, které vyprodukují obyvatelé varšavského ghetta. A pro ně jezdí Jan pravidelně s náklaďákem. Ale zpátky neodváží jenom ty zbytky, ale také lidi, které pak ukrývají ve sklepních prostorách pod zahradou. Kniha je dobře zdokumentovaný silný historický příběh, ve kterém se zároveň dočkáte i roztomilých zvířátek.

 

4) Psí poslání (Bruce W. Cameron)
filmová premiéra: již v kinech

A u zvířátek ještě chvíli zůstaneme. Psí poslání je snad povinnou četbou pro všechny nadšené pejskaře, protože tato kniha je ryze o psí duši a dojme snad všechny čtenáře. Při jejím sledování se kinosál mění v slzavé údolí. Hlavní myšlenkou knihy i filmu je to, že všichni psi přijdou do nebe.  Ale nejprve musí splnit své poslání. Autor románu Psí poslání, který si zamilovali čtenáři po celém světě, Bruce W. Cameron je přesvědčený, že jeden pes se může narodit několikrát za sebou, aby se mohl zdokonalovat v rozličných dovednostech a aby mohl čím dál tím lépe chápat člověka. I hlavní hrdina knihy se na svět vrací znovu a znovu. Jeho první pokus dopadá tragicky. Potom hledá smysl života jako neposedný retrívr malého chlapce Ethana. Ani tahle pokus nemá dlouhé trvání. Když se narodí znovu, nosí v srdci jediné přání – znovu spatřit Ethana, kterého nadevše miluje…

KOUKNI SE  Kérky v hlavní roli
 

5) Kruh/ The Circle (Dave Eggers)
filmová premiéra:
27.04.2017

Hermiona dobývá sociální sítě. I tak by se dal nastínit děj Kruhu. Emma Wattson už sbalila své Zvíře v pohádce Kráska a zvíře a teď míří do budoucnosti, její další rolí je totiž role Mae Hollandové, která právě získala práci v Kruhu, nejsilnější internetové společnosti na světě. Nejdříve nemůže uvěřit svému štěstí. Zaměstnanci Kruhu používají nejmodernější technické vymoženosti, nosí nejkvalitnější oblečení, stojí u zrodu nových trendů a dokážou svými nápady obrátit běh světových událostí k lepšímu. Navíc ve všech situacích drží pospolu a o každém svém kroku se informují na sociálních sítích. Mae tak víří v kruhu pracovních povinností, virtuálního přátelství  a ani si nevšimne, jak se vzdaluje běžnému kontaktu s rodiči a přáteli…

Opravdu chceme jeden o druhém vědět všechno, nebo je to na škodu? Máme ve světě sdílení informací ještě právo na tajemství a soukromí?

 

 6) Všechno, úplně všechno (Nicola Yoon)
filmová premiéra: 
29.06.2017

Tato kniha vám ukáže, že láska stojí za všechno. Příběh je o dívce Madeline, která, ač to zní paradoxně, je alergická na vše kolem ní. Tato vzácná choroba ji omezuje jen na pohyb doma, Madeline nesmí ven a skoro nikdo nesmí k ní. Vše se ale mění, když se do sousedního domu přistěhuje nová rodina. Osmnáctileté Madeline se otáčí život vzhůru nohama, když poznává nového souseda Ollyho. Během krátkého času zažívá to, co za svých 18 let nezažila. Dobrodružství, nebezpečí a lásku.

KOUKNI SE  Nejlepší thrillery - tohle do Vánoc prostě nevydržíte
 

7) Pád / The Fallen (Lauren Kate)
filmová premiéra:
  11.05.2017

Pamatuje si ještě vlnu andělských sérií, kterou rozpoutalo Stmívání? Móda upírů, vlkodlaků, andělů a dalších pochybných bytůstek, už je za námi. Znovu se ji však pokouší nastartovat Pád, andělská série od Lauren Kate, která po několikaleté pauze od vydání, vtrhla i na filmové plátno. V kinech se jí nejspíše nedočkáme, ale pokud holdujete žánru YA a tato série vás chytla za srdce, určitě by jste ho neměli vynechat.

Hlavní hrdinka Luce je poslána do internátní školy pro problémové mladistvé hned poté, co je obviněna ze žhářství, během něhož zemřel mladý chlapec. Ve škole plné zvláštních spolužáků potkává záhadného a odtažitého Daniela, který s ní ale nechce mít nic společného a až podezřele se jí vyhýbá. Luce se snaží zjistit jeho tajemství stůj co stůj. Nejen, že jí Daniel silně přitahuje, ale přijde jí na něm i něco velmi povědomého. Jako by ho snad znala tisíce let…

 

8) Before I Fall/ Chvíle před koncem (Lauren Oliver)
filmová premiéra:
3.3 2017

Before I Fall je lehce mysteriózní YA film, natočený podle knihy Chvíle před koncem. I když se ho u nás v kinech nedočkáme,  byla by škoda neupozornit na něj. A za přečtení rozhodně stojí i kniha, která vás přinutí přemýšlet třeba nad tím, co kdyby vám zbýval jen jeden den života? Co byste dělali? Koho byste políbili? A jak daleko byste zašli, abyste si svůj život zachránili?

Samantha Kingstonová má všechno: kluka, o kterého by stála snad každá, tři úžasné nejlepší kamarádky a prostě všechno nej na střední škole Thomase Jeffersona – od nejlepšího stolu v jídelně až po nejlepší parkovací místo. Pátek 12. února by měl být jen další z řady dnů jejího perfektního života. Místo toho se ukáže, že je to den poslední…

Sabina Poláková

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 × four =