5 důvodů, proč jsou moderní disneyovky sexistické

Disney se v posledních letech snaží přetvořit mínění veřejnosti o svých princeznách tím, že ve filmech se nyní prakticky objevují pouze silné, nezávislé ženy a dívky, které již dávno nečekají, až je zachrání muž jejich snů. Naopak, zachránit se zvládnou samy. Feministky jistě jásají, ale můžeme s jistotou říci, že to kresleným příběhům prospívá? Zde je 5 důvodů, proč jsou moderní disneyovky sexistické.

1. Ženské postavy mají méně dialogů

Podle expertů na lingvistiku, v mluveném slovu ve filmech výrazně dominují muži. Tohle může znít jako problém spíše starších Disneyho filmů, ale opak je pravdou. Z nových kousků, jako je Tangled, Frozen nebo Brave se jen poslední jmenovaný příklad může měřit s legendární Popelkou či Šípkovou Růženkou co do počtu dialogů.  A ani v tolik feministkami oslavovaném Frozen nemluví jeho dvě hlavní protagonistky více, než ve Sněhurce z roku 1937.

2.  Disney záměrně prodává své filmy jako méně “holčičí”

Frozen je založeno na pohádce od Hanse Christiana Andersena – “Sněhová královna”, Tangled má zase své kořeny v příběhů bratří Grimmů – “Locika”. To, co je zvláštní, je fakt, že oba názvy jsou genderově neutrální a pranic nezmiňují jejich původ. Jedno vysvětlení je, že po kasovním propadáku jménem “Princezna a žabák” se Disney rozhodl pro větší genderovou vyváženost, aby šel s dobou. Proto i do příběhu o blonďaté, dlouhovlasé dívce přidal Flynna Ridera, postavu, která se v originále vůbec nevyskytuje. Za povšimnutí stojí i to, že prakticky celý příběh je odvyprávěn právě jím a Locika jen dodá jednu větu v samotném závěru celého filmu.

KOUKNI SE  10 pravidel pro přežití v hororovém filmu

3. Všechno stejně nakonec končí svatbou

Tradiční Disneyho princezny vždy žily, aby se vdaly, měly děti a žily šťastně až do smrti. Popelka, Šípková Růženka, Sněhurka i Malá mořská víla, pro všechny “žití šťastně až do smrti” znamenalo svatbu s princem v plášti. Oproti tomu se nové pohádky přece musí lišit ne? Spíše ne, neboť Locika si vezme doslova první osobu mužského pohlaví ihned poté, co unikne spárům osudu. Tolik opěvovaná Brave /Rebelka na konci filmu stejně dosáhne pouze na posunutí svého zasnoubení a jejím konečným osudem je tak pořád svatba. Ve zkratce, všechny princezny se nakonec vdají, jen už ne za prince v pláštích, ale za zloděje nebo sekače ledu a tak obecně pochybné osobnosti.

4. Všechny ženské postavy vypadají stejně

Neoficiální analýza rysů obličeje postav z filmů od Disneyho vám ukáže jediné. Všechny ženské tváře jsou si až moc podobné. Nezdálo se vám třeba při sledování Moany, že její obličej jste již někde viděli? Dalo by se říci, že jde pouze o jinak vybarvenou Lociku. Proč se toto děje ale pouze u postav ženského pohlaví?

 

5. Nové princezny nedokáží ovládat své schopnosti a vše ničí

Ve Frozen, Elsa omylem zmrazí celé své království se svými kryogenickými schopnostmi, načež málem zabije svoji sestru. Rebelka uvěří čarodějnici a promění svoji matku v medvěda. Schopnosti Lociky jsou využívány k omlazování jejího vlastního únosce. Ve všech případech ani jedna z princezen se nechová zodpovědně ke svým schopnostem a ne vždy s nimi slouží dobru. Pokud to srovnáme s mužskými postavami například z Velké šestky, můžeme se ptát, proč oni svými schopnostmi vládnou prakticky vždy perfektně.

KOUKNI SE  Brad Pitt a Angelina Jolie zjistili, že nemají dceru, ale syna

 

 

L.Kol.

cracked.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

nine + eleven =