10 důležitých životních lekcí, které nás naučil Spongebob

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Slavný výrok v knize Roberta Fulghuma bych rád trochu upřesnil. Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil od Spongeboba. Náš milovaný hrdina z dětství nám nedal jen krásné vzpomínky na rána strávená u pohádek. Předal nám taky životní lekce a moudra, která nikdy nezapomeneme.

1Nedovol, aby ti práce přerostla přes hlavu

Hlavní producent Spongeboba jednou prohlásil, že důvod, proč tento seriál tak zbožňuje je ten, že v žádném jiném animáku se hlavní postavy nevěnují své práci tak oddaně jako Spongebob a jeho kamarádi na dně oceánu. Každá postava má svou specifickou práci. Tedy až na Patricka. Zvláště se dá vypíchnout epizoda, kde SpongeBob ztratí svou jmenovku a je to hotová ztráta identity.

V momentě, kdy to SpongeBob zjistí, začne natolik vyšilovat, až omdlí. Podobně přehnaně reaguje i v ostatních epizodách, když je ohrožena jeho pracovní pozice. Dá se říct, že je to parodie moderního businessmana 21. století. V této epizodě nám SpongeBob ukázal, že s pracovní vášní to jde vždy přehnat natolik, že to omezuje náš osobní život. A to zahrnuje jakoukoliv práci. Od vysokých manažerských pozic, až po smažiče hranolků.

2Základy podnikatelství

Jste v podnikáni noví? Nehledejte žádné předražené kurzy, nestudujte tvrdě na tituly, abyste si mohli založit svůj vlastní podnik. Bohatě postačí, když si vyhledáte epizodu SpongeBoba jménem „Chocolate with Nuts“ ze třetí série. V této epizodě se Patrick a SpongeBob snaží prodávat čokoládové tyčinky. Zároveň ale prozkoumávají hned několik marketingových strategií, které se jistě dají uplatnit i v běžném podnikání. Stačí si vybrat tu svoji.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

3Jak rozpoznat marketingové podvodníky

Jistě to znáte z televizních novin. Pochybný prodavač zaklepe na dveře bytu a zeptá se, jestli může jít dovnitř. Že prý má lákavou nabídku. No a nakonec nic neprodá, ale naopak si něco z bytu odnese. My, kteří jsme sledovali SpongeBoba, se nenecháme nachytat na švestkách. Za to vděčíme epizodě, kdy se SpongeBob zamiluje do Karate ostrova a nechá se nachytat podvodnými obchodníky, kteří ho spoutají a okradou. SpongeBob to schytal za nás za všechny, aby nám ukázal, jak se to dělat nemá.

4Co zaseješ, to taky sklidíš

Tuto předůležitou lekci jsme se v poučném animáku SpongeBob naučili hned několikrát. Hlavně ve dvou epizodách, kde figuruje pan Krabs jako klasický chamtivec.

V jedné epizodě chce pan Krabs nalákat zákazníky do své restaurace skrze televizní reklamu. Reklamu si zaplatí pouze v nejlevnější vysílací čas, což je o půl čtvrté ráno. Překvapivě reklamu nikdo neviděl, a tak Krabs žádné nové zákazníky nenalákal.

V druhé epizodě jménem „Krabby Land“ chce Krabs vydělat majlant tím, že si postaví vedle restaurace dětské hřiště. Jenže si pořídí to nejlacinější hřiště, které má ke slovu „bezpečné“ velmi daleko. Teď už zbývá jen dodat, že epizoda končí tím, že děti Krabse spoutají a krmí ho hnusnými fazolemi. Pokud okrádáte vaše zákazníky, nakonec to budete vy, kdo prohraje.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

5Kvalita. Ne chamtivost.

U tématu chamtivosti zůstaneme ještě chvíli. V epizodě „Znovuzrozený“ Krabs donutí prodat SpongeBoba starý, špinavý a červy prolezlý hambáč, který našel zapadlý pod grilem. Přece se nevyhodí něco, co může ještě pořád vydělávat peníze. O několik týdnů později má Krabs velké problémy a musí dokázat, že onen hamburger je skutečně k jídlu. Krabs pod nátlakem burger sní, ale rázem končí v nemocnici.

Zákazníci nejsou idioti. Nakonec poznají, co jim dáváte. Ať už někomu nabízíte cokoli, měli byste v tom být k druhým lidem zcela upřímní, nehledě na okolnosti.

6Nikdy se nevzdávej

Pokud nás něco naučily SpongeBobovy opakované pokusy projít Lodní školou, pak to, že vzdát se není ta správná možnost. Každý správný fanda SpongeBoba to bude zkoušet znovu a znovu, dokud věci neudělá správně. Nehledě na to, že paní Rybové je mi vážně líto.

7Vždy naprav chyby, které jsi udělal, a čel důsledkům

Věta „Sépiáku, použil jsem tvůj klarinet, abych si pročistil záchod“ mluví za všechno.

8Važ si maličkostí

Tuto úžasnou věc nás náš milovaný hrdina SpongeBob naučil, když byl v obchodu s matracemi.

„Wow, podívej, kolik je tady matrací! To je úžasné. Kolik si myslíš, že jich tady může být?“

„Deset.“

9Pamatuj na dobré způsoby

Dobrým způsobům nás SpongeBob naučil skrze lekci dobrého vychování se záporákem Man Rayem. Naučili jsme se vracet peněženky lidem, kteří ji ztratí, a snažit se být dobrým a laskavým člověkem, i když to s druhými není nikdy lehké.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

10Pokud najdeš kouzelné pero, nech ho na pokoji

Čmárání si propiskou může být nebezpečné. A to zvláště tehdy, pokud je vaše pero schopné vdechnout vašim malůvkám život. Ale když už vaše malůvky obživnou, pamatujte si, že na ně musíte hodit papír. Pro jistotu si ale raději nikdy nečmárejte.

Pavel Melotík

Zdroje: https://www.theodysseyonline.com/16-things-learned-spongebob-squarepants

https://www.theodysseyonline.com/17-life-lessons-spongebob-taught

https://www.hercampus.com/entertainment/12-life-lessons-we-learned-spongebob-squarepants

http://www.huffingtonpost.com/2010/10/07/5-things-spongebob-square-can-teach-you-about-business_n_917724.html

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × 5 =