10 nejslibnějších nedokončených filmů v historii

Filmový průmysl má dlouhou řádku nedokončených nebo opuštěných projektů, ať už kvůli vysokým výrobním nákladům, nebo ze stovek jiných důvodů. Tady je top desítka nedokončených filmů s nejrůznějšími osudy – od skartování až po vypuštění nehotových polotovarů.

AlfredHitchcock1. Kaleidoscope (1971)

Tenhle snímek měl být průkopnickou experimentální podívanou režiséra Alfreda Hitchcocka. Pokud by byl dokončen, pravděpodobně by se jednalo o jeho nejtemnější film. I on sám se strachoval, že by některé scény mohly být pro diváky příliš děsivé. Kaleidoscope byl příběh kulturisty, sériového násilníka a vraha. Ve scénáři se to jen hemží vraždami a dokonce se usiluje o život i jedné policistce. Režisér plánoval experimentovat s inovativními filmařskými technikami jako ruční kamerou nebo přirozeným světlem a také chtěl vyprávět celý příběh z pohledu vraha. Bohužel studia MCA zastavila projekt, protože se jim zdál protagonista příliš odpudivý. Vše, co ze snažení zbylo, je hodinová páska tichých záběrů. Naštěstí byly alespoň některé nápady použity rok nato v Hitchcockově Zběsilosti.

2. Uncle Tom’s Fairy Tales (1968)

„Pohádky strýčka Toma“ byly první film s Richardem Pryorem v hlavní roli. Snímek byl o bílém muži, který stanul před soudem za to, že v minulosti znásilnil černou ženu. V době natáčení si Pryorova manželka stěžovala, že se její muž věnuje filmu více než jí. Natáčení bylo nakonec zrušeno a Richardova manželka osobně skartovala negativy. Není známo, že by se zachovaly kopie, avšak v roce 2005 se některé scény objevily v retrospektivě při příležitosti Pryorova ocenění americkými The Directors Guild of Americ

Dune23. Dune

KOUKNI SE  Ulička přízraků: Režisér Hellboye dokončuje šarlatánskou detektivku

Filmová adaptace Dune (Frank Herbert) režiséra Jodorovskyho se nikdy nedostala do kin díky velmi nešetrnému zacházení s rozpočtem. H. R. Giger (designér Aliena) a Jean Giraud byli pověřeni návrhem scénáře, kostýmů a náčrty postav. Navíc měla každá planeta svého návrháře, aby měly odlišný nádech a platy herců sahaly až do oblak. To všechno zapříčinilo rychlé vyschnutí rozpočtového konta. Filmová práva byla prodána Dinovi De Laurentiisovi (jeho Dune skončilo komerčním fiaskem) a Jodorowskyho návrhy alespoň posloužily jako inspirace komiksové sérii „Incal“.

    4. The Man Who Killed Don Quixote

Tuhle dobrodružnou podívanou režíroval Terry Gillian. Natáčení se zastavilo během jednoho týdne díky zranění hlavního herce Jeana Rocheforta (role Quixota). Obsazení bylo více než hvězdné. Jako Toby se měl ukázat Johny Depp a předmět jeho lásky ztvárňovala Vanessa Paradis. Vrah Quixota se měl postavit s rozpočtem 32 milionů dolarůdark blood na příčku jednoho z největších evropských filmů vůbec, ale když se ukázalo, že se zraněný Jean nevrátí, režisér se rozhodl projekt vyřadit. Tenhle nápad se ale do kin přece dostane. Gillian to nevzdal a stejnojmenný film s novým obsazením uvede příští rok. Těšit se můžeme na Johna Hurta jako snílka Quixota a Jacka O’Connella v roli Tobyho.

    5. Dark Blood

Dark Blood je o postavě jménem Boy (hrál River Phoenix). Boy je poustevník žijící v protijaderném zařízení v arizonské poušti a čekání na konec světa si krátí vyřezáváním panenek, o kterých věří, že mají kouzelnou moc. Když v poušti potká pár s rozbitým autem, zajme je jako rukojmí a se ženou plánuje vytvořit lepší svět. Temná krev nebyla nikdy dokončena kvůli náhlé smrti hlavního protagonisty v roce 1993. Štábu zbývalo pouhých 11 dní k dokončení výroby. Režiséra George Sluizera to nezastavilo, aby film zachránil a přes všechnu smůlu vydal. Absenci nedotočených scén vyřešil vskutku kreativně – místy předčítá scénář.

KOUKNI SE  Komentář: Hra na oliheň – Globální fenomén přerostl sám sebe

the-works-ant-byte-tm 6. The Works (1978)

Tenhle snímek měl být úplně prvním 3D počítačovým animovaným filmem. Zápletka se točila okolo obřího hmyzího stvoření. Příběh se odehrává v budoucnosti, kde poslední Světová válka vedla až k pokrokové počítačové síti, která teď ovládá svět. Hlavní problém tohohle pokusu byl, že se dobové technologie nedovedly vypořádat s celovečerním CGI (počítačem vytvářená grafika) filmem. Práce běžela osm let, a když se ukázalo, že nemůže být dokončena, výroba ustala. Nicméně, říká se, že technologie a software k vytváření tohohle ambiciózního projektu vážně stály za to.

7. Dus (1997)

Bollywoodský akční film režiséra Mukula Ananda představuje hlavního hrdinu, protiteroristického důstojníka, který je poslán najít Afgánského atentátníka. Natáčení započalo v Utahu, kde se zabíraly scény z Kašmíru, hlavního dějiště příběhu, ale natáčení ztroskotalo na náhlé smrti režiséra. Přestože se film nikdy nedokončil, můžete si poslechnout alespoň titulní píseň, která byla vypuštěna, ještě když byl obraz v dílně.

8. NapoleonKubricksNapoleon

Krátce po úspěchu 2001: Vesmírná Odysea vyvinul režisér Stanley Kubrick enormní zájem o Napoleona Bonaparteho. Pustil se do podrobného studia a vyrazil vstříc „nelepšímu filmu, co kdy byl vyroben“. Jedním z hlavních tipů na roli Bonaparta byl Jack Nicholson. Pádem schopného návrhu se stala velikost projektu a Kubrickova pověstná náročnost. Po mnoha letech výzkumu nebylo nikdy dosaženo výrobní fáze, protože to studia považovala za příliš velké finanční riziko. Svoje nabyté vědomosti režisér uplatnil alespoň při tvoření úspěšné klasiky Barry Lyndon (1975) a celé tělo jeho výzkumu včetně scénáře a návrhů vyšlo knižně pod názvem Napoleon: The Gratest Movie Never Made.

KOUKNI SE  Report z KVIFF – Běsi ve Varech #2: Indonéské prokletí na dálnici

    9. Something’s Got to Give (1962)

Tak tohle je název pravděpodobně nejznámějšího filmového fiaska celého Hollywoodu. Měl to být lehký komediální remake jiného, staršího filmu. V obsazení zářili Marilyn Monroe, Dean Martin a Cyd Charisse a režíroval George Cukor. Monroe ale krátce předtím podstoupila operaci žlučníku a rapidně zhubla. Její zdravotní potíže zdržovaly natáčení natolik, že se z něj brzy stala nákladná pohroma. Film nakonec vyšel, jak zůstal – nedokončený, něco málo přes třicet minut dlouhý.

Halo 10. Halo

O jedné z nejprodávanějších videoher všech dob, Halo, se dlouho říkalo, že je jako stvořená pro filmové plátno. V roce 2005 byl Peter Jackson zvolen do výkonné produkce a režírovat měl Neill Blomkamp, ale po třech letech spouštění a zastavování předprodukce Blomkamp oznámil, že snahy oficiálně končí. Po tomto neúspěchu alespoň společnosti Microsoft zrežíroval tři krátké spoty k propagaci Halo 3, ale to už s filmem nemělo žádnou spojitost. Tenhle neúspěch bude mít ale šťastný konec. Nápad na zfilmování se přece chytl a film podle scénáře Alexe Garlanda plánuje vypuštění na příští rok.

 

Jitka Vorálková

www.popcrunch.com, www.listverse.com, obr.: www.swide.com

Předchozí článekThe Martian: Letěl osídlit Mars, místo toho zemře
Následující článekRECENZE: Když se do pohádky dostane mobilní telefon

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five × 4 =