10 nejlepších thrillerů všech dob

Je těžké a komplikované udělat dokonalý thriller. Potřebujete k tomu dobře nastavené tempo filmu, dostatečnou dávku napětí, zajímavý příběh a postavy, které to celé utáhnou. Musí umět překvapit, aniž by to bylo klišé. A navíc musí být záživné. Připravili jsme žebříček 10 nejlepších thrillerů všech dob, které všechny tyto podmínky splňují.

10Okno do dvora

Jako vhled do života stalkera, který žil ještě dlouho před érou internetu, funguje naprosto dokonale Okno do dvora od Alfreda Hitchcocka, mistra napětí. Příběh se točí okolo L. B. Jefferiese, který se živá jako fotograf. Má zlomenou nohu, a tak tráví dny ve svém pokoji, z kterého má výhled na celé sousedství. Jefferies se stává posedlý pozorováním svých sousedů. Jednoho dne se ale stane svědkem velmi zvláštních událostí, po kterých si začne myslet, že jeden z jeho sousedů je vrah. Rozhodne se vzít spravedlnost do vlastních rukou a začíná sbírat důkazy a obstarávat si svědky.

Rear Window

9Na sever severozápadní linkou

Režisér tohoto známého thrilleru není nikdo jiný než Alfred Hitchcock. Cary Grant hraje muže, kterého si mocnosti spletou s vládním agentem a začínají ho pronásledovat zabijáci. Výsledkem je thriller se skvělou akcí, který se mnozí filmaři snažili zkopírovat nebo předělat, ale jen málo z nich se dovedlo vyrovnat tomu, co Hitchcock natočil.

North by North West

8Skrytá identita

Skrytá identita je thriller, který vynesl Martinu Scorsesemu Oskara. V hlavních rolích hrají Leonardo DiCaprio, Matt Damon a Jack Nicholson. Thriller sleduje příběh dvou dvojitých agentů, kteří pracují pro navzájem si konkurující organizace. Film Skrytá identita získal celkem 4 Oskary, včetně ceny za nejlepší film.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Výsledek obrázku pro departed

7Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek je film, který odstartoval posedlost filmy o sériových vrazích, která se táhla napříč 90. léty. Film vyniká skvělými hereckými výkony Anthonyho Hopkinse jako Hannibala Lectora a Jodie Foster jako policistku, která hraje s Lectorem psychologický tenis. Film získal hlavní čtveřici Oskarů a dodnes je thrillerem, ze kterého mrazí, a který inspiruje mnohé další filmy o sériových vrazích.

Silence of the lambs

6Obvyklí podezřelí

Kevin Spacey podal jeden z nejlepších výkonů své kariéry v thrilleru, za který získal i Oskara za nejlepší herecký výkon. V Obvyklých podezřelých si zahrál kulhavého muže, jehož čtyři parťáci spáchali loupežné přepadení, ze kterého vytěžili několik milionů dolarů. Policie je všechny vyslýchá a snaží se dopátrat, kdo je viníkem. Tento kult nabízí mnoho nečekaných zvratů a rozhodně si žádá několikanásobné zhlédnutí.

the usual suspects

5Vertigo

Mnoho Hitchcockových filmů staví své hlavní postavy do boje proti silám, které jsou mimo jejich kontrolu. V tomto případě je hlavní postava uvězněná ve své vlastní mysli. Detektiv s přezdívkou Scottie musí vypátrat kamarádovu ženu, která je v nebezpečí. Žena ale záhadně zmizí a to Scottieho donutí přemýšlet nad tím, jestli je při smyslech. Film nabízí mnoho zajímavých zvratů, kreativní příběh a ve své době dokonalou práci s kamerou. Vertigo byl v roce 2012 jmenován nejlepším filmem všech dob podle kritiků Sight and Sound.

Jimmy Stewart Vertigo Alfred Hitchcock

4Uprchlík

Harrison Ford v jedné ze svých nejslavnějších rolí musí očistit své jméno poté, co je jeho žena zavražděna a on je obviněn z její vraždy a odsouzen. Při přepravě havaruje vězeňský kamion a jemu se podaří utéct. Poté se snaží sehnat důkazy a dopadnout pravého vraha dříve, než ho dopadne policie, která je mu neustále v patách. Film nabízí špičkové akční scény, rychlé tempo a napětí.

KOUKNI SE  Kteří hollywoodští herci si letos vydělali nejvíce peněz?

Výsledek obrázku pro the fugitive

3Memento

Memento je celovečerní filmový debut jednoho z nejpopulárnějších režisérů a scénáristů současnosti Christophera Nolana. Za film Memento získal nominaci na Oskara za nejlepší scénář a uznání kritiků i diváků. Film je originální tím, že je vyprávěn pozpátku, tedy z perspektivy hlavního hrdiny Leonarda. Ten se snaží dopadnout vraha své ženy. Ale trpí amnézií, a proto si postup svého pátrání ukládá skrze fotografie a důležité informace si tetuje na tělo.

Memento

2Tahle země není pro starý

Oskarová senzace a jeden z nejlepších filmů bratří Coenů vzbuzuje senzaci dodnes. Film sleduje příběh muže (Josh Brolin), který najde obrovskou sumu peněz a nechá si ji. Jenže penězům je na stopě chladnokrevný vrah (Javier Bardem), který se peněz rozhodně nehodlá vzdát.

No Country For Old Men

1Sedm

David Fincher je jedním z nejlepších režisérů v žánru thrilleru. Většina fanoušků tohoto žánru obdivuje filmy jako Zodiac, Hra, Úkryt, Zmizelá nebo Muži, kteří nenávidí ženy. Kromě toho je režisérem seriálů Dům z karet a Mindhunter. Za jeho nejlepší dílo je ale považován thriller Sedm s Morganem Freemanem a Bradem Pittem v hlavních rolích. Je to dokonalá práce se střihem, scénářem, hereckými výkony a napětím. A samozřejmě kultovní konec, který odhalí, co je v tý zatracený krabici…

Seven film

Pavel Melotík

Zdroj: https://www.esquire.com/uk/culture/film/news/a14270/10-best-thriller-movies/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × 4 =