10 nejlepších remaků hororových filmů

Dnes se podíváme na remaky. Ty jsou součástí filmové světa stejně dlouho jako jiná filmová zpracování (prequely, sequely a podobně). Co si budeme nalhávat, ne vždy se to podaří. Proč se vlastně remaky točí? Existují takové 3 hlavní důvody. Zaprvé. Původní (první) film nebyl vyložený kasovní trhák. A proto se tvůrci rozhodnou natočit remake aby ukázali, že to jde udělat lépe. Tady se to většinou povede. V druhém případě je původní snímek úspěšný ale starý. Tak se filmaři rozhodnou oživit jeho zašlou slávu a připomenout případný kultovní snímek dnešním divákům. Samozřejmě se chtějí kvalitou přiblížit co nejvíce originálu. V tomhle ohledu to ne vždy vyjde. Třetím případem remaku může být oživení klesající kvality dalších a dalších pokračování původního snímku. Dá se to nazvat reboot nebo také remake. Převážně se to týká několikadílných filmových sérií. Takových příkladem může být Jurský svět, který si vzal hlavní fungující koncept prvního Jurského parku. Pokračování Jurského parku totiž svou kvalitou klesala. V tomto případě to někdy vyjde někdy ne.

V článku jsem se zaměřil na žánr hororových filmů. Ani těm se remaky/rebooty původních snímků nevyhnuly. Samozřejmě to nedopadlo vždycky úspěšně. Ale já jsem se zaměřil na úspěšné remaky hororů a nyní vám představím 10 těch nejlepších podle fanoušků, diváků a kritiků.

Věc/The Thing (1982)

Asi málokdo z vás čekal, že film více jak 30 let starý může být remakem. Přesně tak je to v případě kultovního úspěšného hororu Věc režiséra Johna Carpentera s Kurtem Russellem v hlavní roli. Původní stejnojmenný sci-fi horor spatřil světlo světa už v roce 1951. Tenhle film si nejspíš už nepamatuje nikdo. Původní snímek zrežírovala dvojice Christian Nyby a Howard Hawks. Původní, nejúspěšnější i nejnovější film s podtitulem Počátek – všichni tři vycházejí z povídky Johna Wooda Campbella jr. Sci-fi horor Věc (1982) je navíc považovaný za jeden z desíti nejlepších hororů všech dob nejen podle diváků/fanoušků ale také podle kritiků.

 

Úsvit mrtvých/Dawn of the Dead (2004)

Do seznamu nejlepší hororových remaků patří některými opovrhovaný Úsvit mrtvých v režii Zacka Snydera. Film je remakem stejnojmenného zombie hororu George A. Romera z roku 1978. Divácká obec považuje remake za srovnatelný s původním snímkem. Kritici jsou trochu jiného názoru. A to tím, že film z roku 2004 se úplně stoprocentně vyrovnat klasice nemůže v žádném ohledu kromě lepšího ztvárnění zombií. Úsvit mrtvých patří hlavně díky fanouškům mezi 10 nejlepších filmů se zombíky vůbec. Na druhou stranu samotný George A. Romero to tak růžově nevidí. Řekl to oficiálně na 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kterého se osobně účastnil. A co si myslíte vy?

KOUKNI SE  Je finální scéna z Inception sen, nebo realita? Michael Caine konečně poskytl jasnou odpověď

 

Kruh/The Ring (2002)

Kruh režiséra Gorea Verbinskiho v hlavní roli s Naomi Watts se stal velice rychle kultovním a úspěšnějším než původní japonský horor Ring z roku 1998, který režíroval Hideo Nakata. Dnes snad neexistuje nikdo, kdo by film neviděl nebo alespoň o něm neslyšel. A to je dozajista jeden z důvodů, proč patří k neúspěšnějším remakům hororových filmů vůbec. Hodně tomu napomohla také kvalitní režie a herci. Příští rok má do kin dorazit snímek Kruhy/Rings. Ani z trailerů není úplně jasné jestli půjde o pokračování či úplný nebo jen částečný remake/reboot předchozích filmů. Dovolím si tvrdit, že patří mezi pět nejděsivějších filmů, které kdo kdy natočil.

 

Moucha/The Fly (1986)

Hororová Moucha Davida Cronenberga s Jeffem Goldblumem v hlavní roli patří k těm mnohem starším remakům. Je na tom stejně jako Věc. Původní snímek Kurta Neumanna vznikl již v roce 1958. Ne nadarmo dostal film Oscara v roce 1987 v kategorii Make-Up. Také tady oba snímky vycházely z povídky. Z krátké povídky George Langelaana. Kdo Mouchu neviděl rozhodně doporučuji. To, že získala Oscara už mluví za vše.

 

Lesní duch/Evil Dead (2013)

Pro mně hodně velké překvapení. Ne kvůli tomu, že je nejnovějším hororem v seznamu. Film jsem viděl a rozhodně jsem z něj nadšený nebyl. Nicméně Lesní duch Feda Alvareze je remakem hororu z roku 1981, který režíroval Sam Raimi. Remake zdaleka nemá na kvality původního snímku, přesto to stačí na umístění v TOP 10 nejlepší remaků hororových filmů vůbec. Jediné s čím můžu souhlasit je 6. místo v žebříčku Nejkrvavějších filmů, které kdy byly natočené. Podívejte se na trailer a posuďte sami.

KOUKNI SE  6 nejlepších seriálů roku 2018

 

Hory mají oči/The Hills Have Eyes (2006)

Remake, který je kvalitativně srovnatelný s původním filmem nese název Hory mají oči. Původní originální snímek v režii Wese Cravena zaznamenal úspěch ale nestal se kultovním hitem. Ani remake režírovaný Alexandrem Ajou nepobral extra velkou dávku slávy a úspěch. Rozhodně je to remake se zmutovanými kanibaly, který by neměl být přehlížený. Jde o kvalitní kousek, který si své místo mezi nejlepšími hororovými remaky rozhodně zaslouží. I když jde o klasickou vyvražďovačku, které se dnes točí jako na běžícím páse, tahle zkrátka má něco do sebe.

 

Podivní/The Crazies (2010)

Také v tomto případě se jedná o remake hororu, který v originální, původní verzi zrežíroval George A. Romero v roce 1973. Remake má na svědomí režisér Breck Eisner. Měl jsem tu čest vidět oba snímky a musím říct, že původní snímek měl lépe vybudovanou atmosféru. Nebylo jisté jestli jsou šílení/podivní obyvatelé nebo armádní jednotky, které měly za úkol všem pomoct a ne je postřílet. Podivní (2010) nedosahují kvalit původního snímku. Jedním ze zásadních důvodů je fakt, že z nového filmu je jasně vidět že šílení/podivní jsou právě obyvatelé a vojáci jsou nevinné ovečky. To úplně dobře nefunguje. V rámci možnosti a ostatních existujících zremakeovaných hororů jde o lepší provedení, které o jiných nejde říct ani z poloviny.

 

13 duchů/Thirteen Ghosts (2001)

Původní snímek z roku 1960 v režii Williama Castlea ani remake v režii Steva Becka nejsou příliš známé v českých luzích a hájích. V tomto filmu figuruje strašidelný dům obývaný právě duchy, velice naštvanými duchy. U nás jsou oba snímky považované za průměrné. Anglicky mluvící většina publika rozhodla, že lehce komediální horor 13 duchů je rozhodně jedním z nejlepších remaků hororů vůbec. Ani jeden film jsem neviděl, takže nemohu posoudit ale s radostí to nechám na těch, kdo filmy viděli. Trailer nevypadá vyloženě špatně. Ve filmu navíc hraje pár známých herců jako inspektor Monk nebo Naďa ze série Prci, prci, prcičky.

KOUKNI SE  Děti z hororů – kde jsou, co dělají a jak dnes vypadají

 

Texaský masakr motorovou pilou/The Texas Chainsaw Massacre (2003)

Zapomenout nemůžeme ani na kultovní Texaský masakr motorovou pilou z roku 1974 režírovaný Tobem Hooperem. Film byl nejednou zremakeovaný nebo natočené pokračování. Který remake si tedy nakonec diváci oblíbili nejvíce. Právě ten první z roku 2003. Další dva pomyslné remaky/rebooty vyšly v roce 2006 a 2013. Každý další ale šel s hodnocením níže než předchozí. S tím můžu více než souhlasit. Remake zrežírovaný Marcusem Nispelem sice nedosahuje kvalit jako původní snímek, ale ze všech dosavadních remaků a rebootů dopadl nejlépe. Jak po stránce herecké tak i příběhové. Nečekejte ale žádné těžké zvraty, mimořádné herecké výkony ani hluboký děj. V obou případech jde především o kvalitní vyvražďovačku s motorovkou v hlavní roli. Byť originální snímek je lepší než remake.

 

Halloween (2007)

Až po dlouhých sedmi pokračováních a 29 letech se dnes kultovní horor Halloween z roku 1978 dočkal důstojného remaku. Film v režii Roba Zombieho nese několik úskalí, ale při pohledu na pokračování (kromě dvojky) jde o kvalitní slasher horor se sériovým vrahem známým jako Michael Myers. Dvojka remaku/rebootu už neoslnila, ale to není důležité. Halloween je právě ten třetí případ, proč se remaky točí. Protože původní film má tolik pokračování, že ta poslední balancují na hranici nesmyslu. Téma je naprosto vyšťavené. V takových případech je vždy nejlepší začít od začátku, oprášit zašlou slávu, oživit, co již tématicky umíralo. Rob Zombie sice nenatočil plnohodnotný remake, ale rozhodně oživil Michaela Myerse jak jen to šlo. Halloween patří mezi dvacet nejlepší filmů se sériovými vrahy. A to už něco znamená.

Tak na kolik souhlasíte se seznamem tisíců lidí, kteří takto rozhodli. Nahradili byste některé hororové filmy jinými?

 

 

Ondřej Blahut

 

 

www.ranker.com, www.imdb.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five + sixteen =