KNIHA: V dobré společnosti České inteligence

inteligence
Česká inteligence

Pavel Kosatík, známý vypravěč novodobé historie, nejprve nabídl jednašedesát portrétů českých intelektuálů 20. století v časopise Respekt. V období od dubna roku 2009 do července 2010 se tak čtenáři mohli na jeho stránkách setkat s významnými osobnostmi „od Jaroslava Golla po Magora“. Následující rok potom sebrané profily vydala Mladá fronta. (Kniha je v prodeji na portále Knihcentrum.)

Publikaci předmluvou uvádí šéfredaktor Respektu Erik Tabery a již zde předpokládá budoucí reakce některých recenzentů, kteří se zamýšlejí nad tím, proč v knize některé osobnosti chybí a jiné se v Kosatíkových knihách například opakují. Česká inteligence je totiž třetím dílkem do mozaiky českých dějin 20. století. Předchozí autorovy knihy z tohoto cyklu nesou název České snění (Torst, 2010) a Čeští demokraté (Mladá fronta 2010). A odpověď E. Taberyho? „Není v silách jednoho seriálu a publikace zachytit všechny myslitele…“ A já dodávám, přesto budete v dobré společnosti.

Forma medailonků, zejména co se týče rozsahu, je dána časopiseckým publikováním. Přiblížit na pěti stránkách významné a kontroverzní osobnosti, které ve 20. století ovlivnily společnost svými myšlenkami, není rozhodně jednoduché. Ale právě v tom tkví umění Pavla Kosatíka. Vyprávět historii a reflektovat její hybatele zajímavým, svižným a čtivým způsobem, který čtenáře neodradí, ale naopak naláká k tomu, dozvědět se o těchto lidech více. I na to autor myslel a nabízí odkazy na další zdroje ke studiu.

A s kým se na stránkách České inteligence můžeme potkat? Nechybějí významní historici, spisovatelé, novináři, literární kritici a vědci, filosofové, veřejní činitelé a aktivisté. Namátkou jmenuji Josefa Pekaře, Jakuba Demla, Arne Nováka, Jana Mukařovského, Ferdinanda Peroutku, Jana Patočku, Milana Kunderu a samozřejmě nechybí T. G. Masaryk či Václav Havel. Určitě potěší i přítomnost žen, o to více, když si uvědomíme, že některé z nich upadly neprávem v zapomnění. Ožívá tak před námi příběh bojovnice za práva žen Františky Plamínkové, filozofky Albíny Dratvové, historičky a profesorky Boženy Komárkové a několika dalších. Schválně, znáte všechna tato jména?

KOUKNI SE  Bestseller: Robert Glover: Přestaň být hodným klukem

Ke společné charakteristice osob, kterým je v knize věnována pozornost, si půjčuji slova P. Kosatíka: „Člověka, který nás zajímá, si nepřesně definuji slovem intelektuál, tj. půjdeme po stopách duchovního vlivu, a to i u osob, které se zároveň vyskytovaly v politice.“

I když s výběrem a charakteristikami těchto intelektuálů mohou jiní polemizovat, jedna věc je očividná a zarážející, a to nejen v této souvislosti. Jak je možné, že jsme se (nyní hovořím za generaci dnešních třicátníků) o těchto lidech nedozvěděli více ve škole, proč končil dějepis druhou světovou válkou a umíme spíše vyjmenovat egyptské panovníky a římské císaře než významné osoby českých dějin… Odpověď se samozřejmě nabízí, a tak nezbývá než doufat, že se to časem mění.

Čím více se blížíme ke konci této knížky a narážíme na osoby teprve nedávno zesnulé nebo ještě žijící, tím je čtení ještě aktuálnější a snad i dodává trochu naděje…  Ve světle dnešních politiků a celebrit potřebujeme nějaký protipól.

Lenka Šimková

Česká inteligence / Pavel Kosatík. — Vyd. 1. — Praha : Mladá fronta, 2011. — 382 s. : il., portréty ; 21 cm. — Obsahuje bibliografické odkazy a rejstřík. — ISBN : 978-80-204-2373-3

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
v-dobre-spolecnosti-ceske-inteligenceA s kým se na stránkách České inteligence můžeme potkat? Nechybějí významní historici, spisovatelé, novináři, literární kritici a vědci, filosofové, veřejní činitelé a aktivisté....

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

eight − six =