To nejlepší ze skandinávské filmové produkce za rok 2016

Osobně mám hrozně rád skandinávskou produkci. Ať už se jedná o filmy nebo seriály. Filmová veřejnost se začala více zajímat o skandinávský trh až na začátku tohoto století. Zájem evropských i mimoevropských filmových a seriálových fanoušků o severskou tvorbu neustále roste. Čím si to vysvětlit? Za mě mluví jednoznačně určitá surovost a propracovanost. Vesměs depresivní severská atmosféra na mě hodně působí. Pokud však mluvíme o skandinávské tvorbě, je důležité zmínit, že většinu popularity získala za filmy a seriály dramatické. V oblasti „krimidramat“ se dá říci, že má dnes již své know-how. Jediný problém pro zarytého fanouška je ten, že periodicita kvalitních filmů a seriálů je dosti nepravidelná. Ohlédneme se dnes za rokem 2016. Za tím, co nám skandinávská produkce nabídla kvalitního. Co si budeme nalhávat, moc toho nebylo. Podařilo se mi vybrat čtyři kvalitní kandidáty. Abychom završili topku, přidám jednoho kandidáta bonusového.

5. Vzkaz v láhvi

Již v předchozích letech nám byly naservírovány dva kvalitní filmy podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena. Vzkaz v láhvi je třetí a závěrečný díl. První dva díly točil Mikkel Nørgaard a tento zase Hans Petter Moland. Všechny tři jsou však velmi kvalitní. Pro fanouška krimi žánru a seriálu Most skvělá volba. Každý díl pojednává o jiném případu. Dvojice vyšetřovatelů Carl a Assad pracují na oddělení Q, které řeší odložené případy. Filmy mají spád, hloubku i napětí. Škoda jen, že tento díl je ten poslední. Snad se podobných filmů bude točit více.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

4. Komuna

Druhý film je opět dramatem s koprodukce Švédska, Dánska a Nizozemska. Režie se ujmul úspěšný Thomas Vinterberg, který má na svědomí například vynikající film Hon. Film je vlastně reflexí jeho vlastního života. Vinterberg se v tomto filmu vrací do sedmdesátých let minulého století, kdy byly v jeho zemi v módě komuny, tedy společné bydlení několika rodin či párů v jednom domě. K tomu přemluví slavná televizní moderátorka Anna svého muže Erika a začnou žít i s dcerou Frejou společně s dalšími lidmi. Idea láskyplného společenství, spolužití, zábavy a sdílených radostí i starostí se zprvu naplňuje, víceméně intelektuální skupina lidí respektuje pravidla takového soužití. Zápletka nastává, když si Erik najde milenku. Doporučujeme.

3. Nejšťastnější den v životě Olliho Mäkiho

Máme tu opět drama. Nikoliv však kriminální, ale životopisné. Malý, ale ve světě oceňovaný film neznámého režiséra Juho Kuosmanena. Léto 1962, Olli Mäki má šanci na titul mistra světa v muší váze. Z ponurého venkova se najednou dostal do zářícího světla Helsinek. To, co nyní musí udělat je se soustředit, shodit pár kilo a vydržet. Celý jeho život je soustředěn do jednoho okamžiku. Olli je pod tlakem médií i ambiciózního trenéra Elise, zároveň však potkává půvabnou Raiju a něco speciálního se rodí. Bude opravdu tento okamžik ten jeho nejšťastnější? Přesvědčte se sami. Film získal mnoho ocenění, například i v Cannes. Byl také uveden na festivalu v Karlových Varech.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

2. Springfloden

Přeci jen jsme se minulý rok dočkali jednoho kvalitního skandinávského seriálu. Jde o švédský seriál Springfloden a podobnost s Mostem se mu rozhodně nedá upřít. Premiéru měl 6. března. Seriál je natočen na náměty stejnojmenného kriminálního románu Rolfa a Cilly Börjlindových. V hlavních rolích se objevila Julia Ragnarsson a Kjell Bergqvist. Bergqvist za svou roli vyhrál cenu Kristallen za nejlepší mužský herecký výkon v televizním seriálu. Příběh se odehrává v létě 2015. Studentka stockholmské policejní akademie Olivia dostane za úkol vyřešit odložený případ z června roku 1990. Mladá žena byla tehdy zakopána na pláži, kde se po přílivu utopila. Seriál má tu atmosféru, jakou má správná kriminalistická, severská kriminálka mít. Fanoušky tohoto žánru určitě zaujme.

1. Jsem tady!

Jsem tady je bonus. Jelikož se toho, co se týče skandinávské tvorby minulý rok, moc neurodilo, přidávám jeden Lotyšský film. Je to opět festivalový snímek. Hrdinkou debutu scenáristy a režiséra Renārse Vimby, hořkosladkého filmu o dospívání, je vynalézavá a odhodlaná dívka, kterou drsné životní okolnosti dovedou k předčasné dospělosti. Působivě natočený realistický příběh se opírá o úsporný, ale věrohodně napsaný scénář a především o úžasný výkon na plátně debutující herečky Elīny Vaskové, která dokáže autenticky zprostředkovat hrdinčiny stavy opuštěnosti, její hněv či pocit zodpovědnosti a také první zamilovanost. Když se sedmnáctiletá Raya jednoho dne vrátí domů ze školy, najde svou babičku mrtvou a spolu s mladším bratrem ji pohřbí na zahradě. Nikomu nic neřeknou, Raya se zhostí vedení domácnosti, a navíc se rozhodne, že se zúčastní školní olympiády v angličtině – kdyby totiž vyhrála, mohla by jet na další kolo soutěže do Londýna, kam vedou poslední stopy jejich zmizelé matky. Vimba prokazuje, že dokáže rafinovaně vizualizovat pocity, když omezuje dialogy a Rayinu perspektivu evokuje výmluvným obrazem.

KOUKNI SE  15 nejlepších akčních filmů všech dob

autor: Tomáš Smutník
zdroj: http://wikipedia.com
           http://imbd.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

one × 2 =