TIP: Kat lidumil – příběh zneuznaného popravčího a léčitele

V nakladatelství Knižní klub vychází nový historický román známého režiséra a spisovatele Jiřího Hanibala. Kat lidumil je příběh inspirovaný životem historické postavykat mosteckého a chebského kata Karla Hussa, pocházejícího z rodiny s dlouhou tradicí katovského řemesla. Karel Huss ale nechce jít ve šlépějích svých předků a stane se vynikajícím léčitelem a mineralogem, i když katovské řemeslo také také úplně neopustí. Protože byl mineralog, minerály a jiné vzácnosti také ve velkém sbíral a pořádal malé veřejné výstavy ve své katovně. Jeho sbírka byla později vystavena na zámku Kynžvart.

Takový hit jako Kronika katů Mydlářů to asi nebude. Kniha nabízí zase něco jiného a od jiného autora. Tématem je pokrytecké opovržení lidí pohybujících se okolo katovské rodiny Karla Hussa. Čím si musel jeho otec a později on sám kvůli svému původu projít. S čím se Karel potýkal v dětství a na škole, ze které musel odejít kvůli neskutečnému opovržení a fyzickému násilí vůči své osobě. Vypráví o tom, jak bylo v té době těžké jít svou vlastní cestou a téměř nemožné dělat práci, kterou by si někdo třeba rád svobodně zvolil bez ohledu na rodinné dědictví.

Karla vyučoval nejprve sám jeho otec Jan Pavel, který se snažil co nejvíc syna izolovat od ostatních dětí, aby se nedozvěděl pravdu o jeho řemesle a uchránil ho od všech zlých úskoků primitivních sousedů. Společně s Karlovou matkou se Jan Pavel totiž rozhodl, že ze syna vychovají kněze. Karlovi po nedokončeném vzdělání na škole nezbývalo než se nechat vzdělávat soukromým učitelem tomu, co ho zajímalo nejvíc – léčitelství, a kromě toho se také pro obživu učil být dobrým katem pod dozorem svého táty.

KOUKNI SE  Historické romány - cesta časem s Dobrými knihami

Karlova životní dráha je podrobně rozebrána v samotném románu. Přestože byly předsudky a pověry vztahující se ke katovskému řemeslu hluboce zakořeněné, lidé se Karla postupně přestali tolik stranit, tak jako jeho otec byl totiž „lidumil“, velmi nábožensky založený a vzdělaný člověk a mnoho dobrého vykonal. Jestli ale může mít příběh dobrého kata i dobrý konec, na to si už budete muset přijít sami.

Jiří Hanibal – Kat lidumil. 2014/08. Nakladatelství Knižní klub. 224 stran.

PAVLA KAMEŠOVÁ

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno