Recenze: Thor máchne kladivem a vyrazí vám dech

Filmová pokračování to mívají těžké a pro boha hromu platí toto pravidlo dvojnásob. Divácká očekávání šplhají do závratných výšin nejen po výborné jedničce, ale především po Avengers, v nichž bratrská dvojice asgardských bohů opět válela. Všichni se teď ptají: Překonal Thor první film nebo nepřekonal? Za sebe odpovídám ano. Druhý Thor je efektnější, vtipnější a scénáristicky vykombinovanější.

Jasná výhoda spočívá v tom, že při návratu na bájný Asgard ani dole na zemi již není potřeba nikoho představovat. Všechny postavy jsou známé, každá zná svou úlohu a nic nebrání tomu, aby snímek nabral tempo již na samotném začátku. Nejprve se nám představí záporák, jehož úloha ve filmu spočívá v tom, abychom měli koho praštit kladivem po hlavě. Malekith je prototypem zla, které ve filmu prostě existuje, ale nejedná se o žádnou životnou postavu, která by vypouštěla z úst cokoliv jiného než patetické hlášky.

O co víc je ošizen hlavní záporák, o to více péče je věnováno ostatním postavám. Kromě Thora tak dostává spoustu prostoru opět Loki, který potvrzuje status pravděpodobně nejlepší a nejzábavnější marvelovské postavy. Hiddleston hraje jako o život a je film od filmu lepší. Jeho postava funguje v dramatické i komediální rovině a působí přitom zcela bezprostředně. Navíc je úlisný bůh tentokrát mnohem mazanější než ve všech předchozích filmech.

Nezapomíná se ani na zbytek královské rodiny, přičemž Frigga sehraje velmi důležitou úlohu a Odin ukáže i odvrácenější stranu své 31747.14189.articleosobnosti. Jane Foster se rovněž zbaví nálepky pouhé Thorovy přítelkyně a stává se v rámci příběhu jednou z klíčových postav. Darcy a Erik pak zbývají k tomu, aby pobavili a zvládají to takřka se stejným přehledem jako Loki.

KOUKNI SE  Recenze: Strasti a slasti fotbalisty Beckhama

U prvního Thora si spousta diváků stěžovala na zbytečně dlouhou pozemskou linku a nedostatečné množství akce. Zde tyto dva neduhy odpadají. Cestuje se tu hodně, přičemž nejvíce času strávíme na Asgardu. Jakožto nová lokace se přidává Svartalfheim neboli domov temných elfů, který působí patřičně depresivně. Stejně tak Asgard je po vizuální stránce daleko propracovanější a méně „papundeklový“ než minule. Zlepšily se rovněž efekty a akční scény mají dostatečný náboj zarazit vás do sedaček. 3D výraznou přidanou hodnotu netvoří a je téměř nepostřehnutelné. Návštěva 4D X se přesto vyplatí díky světelným efektům, ale nedoporučuje se těm, kdo neradi sedí na průvanu.

Příběh samotný není nikterak objevný, ale věřte mi, že vás během sledování filmu ani nenapadne se za to na tvůrce zlobit. Zvraty navíc dokážou příjemně překvapit a nesmíte uvěřit všemu, co vidíte na plátně. Potitulkové scény jsou tentokrát dvě. Jedna takřka hned po skončení filmu, kterou si užijí především marvelovského univerza znalí geekové. Druhá pak až na konci titulek patřící mezi klasicky marvelovsky vtipné, ale zárověň dokazuje, že si tvůrci i méně důležité aspekty snímku náležitě ohlídali.

 

Kamila Steinbachová

 

Thor: Temný svět
USA, 2013, 111 min.
Režie: Alan Taylor
Hrají:
Chris Hemsworth, Natalie Portman, Kat Dennings, Tom Hiddleston, Stellan Skarsgård, Idris Elba, Anthony Hopkins, Ray Stevenson, Jaimie Alexander, Tadanobu Asano, Zachary Levi, Christopher Eccleston, Rene Russo, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Benicio Del Toro, Stan Lee, Julian Seager

KOUKNI SE  Recenze: Carol a konec světa v satirické animované minisérii

 

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
thor-machne-kladivem-a-vyrazi-vam-dechU prvního Thora si spousta diváků stěžovala na zbytečně dlouhou pozemskou linku a nedostatečné množství akce. Zde tyto dva neduhy odpadají.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

9 − 8 =