Skrytý význam Pána prstenů – jaké je poselství nejslavnější fantasy ságy současnosti?

Pravděpodobně znáte knižní nebo filmovou verzi příběhu Pána prstenů. Příběh malého hobita jménem Frodo, který má za pomoci Společenstva prstenu za úkol zničit čiré zlo stvořené Sauronem – Prsten moci. Daleko méně známý je ale skrytý význam Pána prstenů, který autor J.R.R. Tolkien vložil do knih o Pánovi prstenů, a který obsahuje životní hodnoty, které Tolkien zastával. Většina postav v Pánovi prstenů jsou totiž věrné napodobeniny postav a příběhů z Bible a sdělují hluboké poselství.

 

Prsten moci = hřích

V Pánovi prstenů je Prsten moci znázorněn jako věc, která kazí lidská srdce a nutí je dělat špatné věci a špatná rozhodnutí. Chce, abychom si jej nasadili a ukázali se Sauronovi, pánovi zla. Prsten ovládá toho, kdo jej vlastní a nikdy tomu není naopak. Je to čiré zlo, které musí být zničeno.

Možná jste slyšeli toto zastaralé slovo – hřích. Ve skutečnosti ale neznamená to, co si pod ním představujeme. Tolkien nedefinoval hřích jen jako nějaký zločin jako vražda nebo krádež, ale věřil tomu, že jsou to všechna naše špatná rozhodnutí a všechny špatné činy, pro které jsme se rozhodli. Tvrdil, že uvnitř každého člověka je přirozená touha páchat zlo a že uvnitř nás je něco, co nás ovládá a nutí nás to zlo dělat. Tolkien věřil, že toto zlo ubližuje nejen nám samotným, ale také lidem kolem nás a Bohu. Právě proto musíme „Prsten“ zničit, ale nedokážeme to sami.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s křesťanskou tematikou

 

Frodo = svět

V Pánovi prstenů je Frodo prostý muž, který nese právě tento Prsten moci. Je to ale břemeno, které nedokáže sám nést, protože se ho Prsten snaží ovládnout. A nutno dodat – úspěšně se to Prstenu daří.

Frodo symbolizuje každého člověka na Zemi. Podle Tolkiena si každý člověk na světě nese svůj „Prsten moci“, který musí zničit. Lidé ale nedokáží Prstenu odolat a nedokáží zničit Prsten sami. Proto k tomu potřebují pomoc, stejně jako měl Frodo Sama Křepelku.

 

Sam = Boží láska

Sam se v Pánovi prstenů snaží Froda uchránit od toho, aby si Prsten nasadil. Dokonce mu nabízí, aby mu Prsten předal a nemusel ho nést sám. Sam je postava, která nikdy Froda neopustila a vždy se k němu vrátí a odpustí mu, ať už Frodo provede Samovi cokoliv. V knize je dokonce kapitola o tom, že Frodo chtěl spáchat sebevraždu. Sam ho ale zachránil a přesvědčil ho o tom, že stojí za to žít.

Přesně taková je Tolkienova představa o Boží lásce, kterou poznal díky Bibli. Tolkien věřil, že pokud dovolíme Bohu vstoupit do našeho života, tak tu pro nás vždycky bude a nikdy nás neopustí, bude nás chránit od hříchu, který je zobrazen jako Prsten moci, a že je schopen odpustit všechny naše zločiny. A dokonce i když Boží lásku odeženeme z našeho života pryč, přesto trpělivě čeká na to, aby nás zachránila až ji zase budeme potřebovat.

KOUKNI SE  10 nejlepších hororů o posedlosti démony

 

Gandalf = Ježíš

Gandalf byl zrozen pro to, aby svět zbavil Prstenu moci. Podle Tolkiena se Gandalf v každé situaci obětuje za ostatní a je ochoten umřít za každou bytost. Je nesmírně moudrý a silný. Pravděpodobně největší podobnost nalezneme v části příběhu, která se odehrává v Morii. Poté, co se Gandalf obětuje za Společenstvo v souboji s Balrogem, ocitne se v podsvětí, kde nakonec Balroga porazí a za tři dny se vrátí zpět mezi živé. Tentokrát ale jako Gandalf bílý, který má daleko větší moc a moudrost.

Tolkien věřil všemu, co je napsané v Bibli, a tudíž i příběhu o Ježíši. Ten je popsán jako Boží syn, který přišel na svět, aby celé lidstvo zbavil hříchu, protože lidé to sami nedokáží. Proto se obětoval a zemřel za každého člověka na kříži. Fyzicky nesl tíhu všech špatných skutků a rozhodnutí, které se kdy staly. Poté za tři dny vstal z mrtvých.

 

Aragorn = král David

Aragorn se narodil do chudé rodiny. Jednoho dne mu ale někdo řekl, že se stane králem. Později se osvědčil jako moudrý muž a dobrý válečník. Vyhrál nespočet bitev, a nakonec se stal králem Gondoru. Ačkoli udělal spoustu chyb, přesto je na něj vzpomínáno jako na dobrého krále a vládl po dobu dvě stě let.

David se také nenarodil do královské rodiny, ale byl prostý pastevec. Jednoho dne mu jistý prorok řekl, že bude králem. Později David dostával moudrost a osvědčil se jako dobrý válečník, když porazil Goliáše. Poté se stal králem a vyhrál ve všech obranných bitvách. Stal se obávaným válečníkem a nikdo z okolních království si netroufl na něj zaútočit. I on udělal spoustu chyb, například měl nemanželské dítě s Batšebou. Když se David o dítěti dozvěděl, nechal popravit manžela Batšeby. Přesto na něj ale vzpomínáme jako na jednoho z největších králů všech dob.

KOUKNI SE  Nesmrtelné hlášky z českých filmů

 

Ačkoli se tento příběh může jevit jako obyčejný souboj dobra se zlem, ve skutečnosti je příběh Pána prstenů daleko hlubší. Tolkien chtěl, aby tento příběh vyprávěl poselství o křesťanských hodnotách, díky kterým může mít každý člověk odpuštění, naději a může se zbavit zla.

 

Pavel Melotík

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three + 3 =