RECENZE: Útok na pekárnu – sevřený žaludek a Richard Wagner

Fanoušci Haruki Murakamiho se dočkali třetí ilustrované publikace. Povídky, které autor umístil do jedné sbírky, nyní vychází v češtině jako jednotlivé svazky. Zásadní důraz je zde kromě textu kladen i na ilustraci. Stejně jako Spánek a Podivuhodnou knihovnu, i Útok na pekárnu ilustrovala německá výtvarnice Kat Menschik.

1472141520-195x290

V knize najdeme dvě povídky o muži, kterého trápí neskutečný hlad. V prvním textu se rozhodne společně se svým přítelem přepadnout pekárnu. Majitel je vyzve k odběru chleba, což muže s noži za zády dost vykolejí. Jelikož milodary odmítají přijmout, domluví se s majitelem na kompromisu. Poslechnou si s ním Wagnera a chleba bude jejich. Jak jsme u Murakamiho zvyklí, hudba v textu hraje zásadní roli. Stejně tak víme, že nemá cenu pátrat se po bližších informacích a pravidlech o světech, do kterých nás autor přivádí.

Dobré knihy

„Měli jsme každopádně hlad jako vlci.“ Prostě existují pravidla a skutečnost je daná. A nám se líbí.

Murakami umí perfektně popsat stav a zároveň vzbudit ve čtenáři zvědavost po dalších informacích, které se mu často nedostanou, protože je nepotřebuje znát. Haruki občas střelí tu náznak, tu zase zmínku, díky nimž udržuje čtenáře v pozornosti a domnění, že se NĚCO děje. Nutí ho přemýšlet a vyvolává v něm tísnivé a úzkostné pocity. Dokáže to kratičkou větou či slovíčkem, které se tváří jako by ve větě nemělo žádnou podstatou roli.

„A vlastně ne jen tak obyčejný hlad. Spíš to byl pocit, jako když člověk spolkne samotnou prázdnotu vesmíru.“

KOUKNI SE  RECENZE KNIHY: Gerhard Klügl jako průkopník aura chirurgie

Ve druhé povídce sužuje hlad tentokrát mladý manželský pár. Muž se ženě přizná k dřívějšímu přepadení pekárny. Ta se rozhodne převzít iniciativu a přiměje manžela, aby s ní šel přepadnou McDonald´s.

Ilustrace i celková knižní grafika jsou skutečně vydařené. Útok na pekárnu je nutnou součástí každé Murakamiovské sbírky. I přestože textu je zde poskrovnu, ilustrace nám obsah perfektně doplňují.

Jednoduché obsažné věty,  popis zdánlivě nepodstatných činností, nová a jasně stanovená realita, gradující děj, ohrožení existence, morální rovina, vztahy. Přesně to, co máme na Murakamiho rádi, v povídkách najdeme. Bez ohledu na jejich rozsah a možnost bližšího poznání postav a místa dění.

Čtenáří japonského autora jsou zvyklí na stovky stránek s perfektně vykreslenými postavami a propracovaným dějem, který se často odehrává na pomezí neurčitých světů. Přesto rozhodně tato útlá kniha, stejně jako dvě výše zmíněné předchozí, není o nic podstatného ochuzena.

Leona Šťávová

Útok na pekárnu, Haruki Murakami, Odeon, 2016

Knihu můžete zakoupit ZDE

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
recenze-utok-na-pekarnuJak jsme u Murakamiho zvyklí, hudba v textu hraje zásadní roli. I přestože textu je zde poskrovnu, ilustrace nám obsah perfektně doplňují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seventeen − 5 =