Recenze: Tulák aneb mlčenlivý hrdina jako poslední naděje lidstva

Novinka z nakladatelství Host, jejíž obálka přímo vybízí ke čtení. Peter Newman ve svém debutu představuje nelítostný svět a zajímavého hlavního hrdinu, který za celou knihu nepronese jediné slovo. 

 

Svět je zničený, oblohu lemuje rozpadlé slunce a zem už nepatří pouze lidem. Démoni ničí vše, co jim přijde pod ruku a svět míří do záhuby, protože už nezbývá nikdo, kdo by proti démonům bojoval. A uprostřed toho všeho je Tulák. Osamocený muž, který nemluví, ale zato nese cenný náklad, který by mohl pro lidstvo znamenat naději.

 

Sebral meč, přehodil si přes sebe kabát jedné z mrtvol a zabalil do něj sebe i dítě. Opřel si jeho čelíčko, znepokojivě horké, o krk. Zamračil se a vykročil k Novému Obzoru. Zlomený muž bez hlasu, bez přátel, bez domova. Tulák. 

Slunce klesla za obzor a jako na povel se ozvalo vytí. 

Ani se nesnažil skrývat své stopy. 

Host Brno

Peter Newman hází čtenáře ihned doprostřed dění, aniž by ho s něčím seznámil, takže je možné, že ze začátku budete chvíli tápat. Než co se v ději zorientujete, autor vám pomocí spousty popisů představí zničený svět, ve kterém se děj Tuláka odehrává.

Bohužel se však nedozvíme, co způsobilo tu zkázu a rozdvojení slunce.

Celé vykreslení světa, ale zvládl autor na jedničku. Při jeho popisech nelítostného a krutého prostředí, ve kterém není místo pro slabší jedince, vám naskočí husí kůže, protože se vám vytvořené kulisy budou míhat před očima.

KOUKNI SE  Recenze: Píseň zimy, kniha plná zvláštních tónů

Ale právě díky všem těm popisům se může začátek knihy zdát o něco pomalejší. Až když se pak do příběhu přimíchají pohledy z tulakminulosti, které postupně odhalují co a jak se vlastně stalo, čtenář získá trochu nadhledu, čímž se zlepší i čtivost.

Ačkoli se jedná o svým způsobem originálně pojatý příběh, rozhodně nesedne každému. Kde někdo uvidí skvěle zpracovaný, chátrající svět a zajímavého hlavního hrdinu, který za celý příběh nepronese jediné slovo, takže vše důležité za něj musí odvyprávět vedlejší postavy, tam někdo jiný může vidět nezáživný děj s nijak výrazným příběhem, který neobsahuje téměř žádné nečekané zvraty.

Těm, co jsou zvyklí na jednodušší příběhové linie, bude připadat, že knize něco chybí. Pravděpodobně to bude tajemná atmosféra, kterou celý příběh postrádá, takže se jeví jako nezajímavý.

Naopak ti, kteří mají rádi příběhy o něco složitější a rádi v nich hledají hlubší smysl a různé významy, ti budou spokojenější a jediné, co by jim tak na knize mohlo vadit, je nedostatečné podávání informací z autorovy strany, protože hodně věcí je čtenáři pouze naservírováno, aniž by bylo objasněné, proč tomu tak vlastně je.

 

Tulák je jednou z těch knih, která nesedne každému. Své fanoušky si jistě najde, ale pravděpodobně to bude mezi těmi, co nebaží jen po jednoduchém příběhu plném akce a napětí.

Eliška Richterová

Knihu koupíte ZDE

KOUKNI SE  Recenze: Caraval - pamatujte, že je to jen hra...

Peter Newman: Tulák, Host Brno, 2016, 375 stran.

Úvodní foto: Pixabay.com

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno