Recenze: Rogue One: Star Wars Story na Blu-ray

Právě v těchto dnech si můžete zakoupit první spin-off k filmové sérii Star Wars, první z nové série plánovaných samostatných filmů Lucasfilmu. Snímek Rogue One: Star Wars Story vychází ve speciální dvou-diskové edici na Blu-ray.

Hodně lidí i kamarádů se mě ptalo, co je vůbec Rogue One zač. Jestli je to další pokračování a podobně. Takže, pro ty, kteří by snad ještě pořád nevěděli, kam Rogue One zařadit. Film vysvětluje jednu podstatnou událost, o které jste se dosud mohli dočíst pouze v knižním univerzu. Děj filmu se datuje mezi třetí epizodu (Pomsta Sithů) a čtvrtou epizodu (Nová naděje).

Jeden z posledních záběrů třetí epizody Star Wars sleduje Dartha Sidiouse a Dartha Vadera, jak dohlíží na dokončovací práce nové superzbraně absolutní zkázy – první Hvězdy smrti. Epizoda čtyři jako první ukazuje útěk princezny Leiy (jedna z hlavních postav odboje) před Darthem Vaderem. Leia se totiž snaží centru odboje doručit ukradené plány Hvězdy smrti. To nemůže Impérium dopustit, aby rebelové zjistili, jak lze Hvězdu smrti zničit.

Právě to je kořenem děje filmu Rogue One: Star Wars Story. Snímek vypráví příběh o netradiční šestičlenné skupině hrdinů, kterou svede dohromady osud. Rebelský špión Cassian Andor a odvážná Jyn Erso vedou svou skupinu napříč vesmírem, aby získali pro Odboj cenný trumf. Jejich cíl se podobá sebevražedné misi. Nemají totiž v plánu nic menšího než ukrást plány Hvězdy smrti přímo z archívu Impéria. Znalci dosavadních Star Wars filmů ví, jak to skončí. Přesto tady zůstává otázka. Podaří se skupince splnit svůj cíl bez ztráty na životech?

Jaký je můj verdikt? Film, který má perfektně zpracované a propracované ústřední postavy. Ať už klaďasy, tak i záporáky. Dynamická a rozmanitá prostředí – od pouštních měst zničených bojem přes úzké chodby základny Povstalců po čarokrásně modré pobřeží s tropickým pralesem. Příběh Rogue One patří mezi jednodušší. Za to ale dobře funguje bez nelogičností a hluchých míst. Holt někdy se vyplatí držet se hesla: V jednoduchosti je síla. Ale nebojte, až primitivně jednoduchá dějová linka také není. Je vidět, že si na tom celý štáb s režisérem Garethem Edwardsem v čele dali opravdu záležet a dva a půl roku práce nepřišlo nazmar. Hudební doprovod složený Michaelem Giacchinem zní na výbornou a těžko se tomu dá něco vytknout. Snad jen drobné mínus, které by se ale dalo v budoucnu napravit. Takový počet originálních a zajímavých postav by si zasloužilo více prostoru a času, abychom je mohli ještě lépe poznat. Jsem si jistý, že by to stálo za to. Jinak proti nemám nic. Ani absence světelných mečů mi nevadila. Paradoxně, i na ně došlo v úplném závěru.

KOUKNI SE  Recenze: Zabiják & bodyguard- i s malým rozpočtem se dá zahrát obstojné divadlo

 

 

 

 

 

Jak jsem již zmínil, jde o dvou-diskovou edici. Na prvním disku je film a druhý obsahuje velké množství bonusů, které dohromady trvají zhruba 70 minut. To je stopáž srovnatelná s velkým počtem celovečerních filmů. Co to znamená pro majitele této edice? Nálož informací a zajímavostí ze světa Star Wars a pohled do zákulisí natáčení film Rogue One: Star Wars Story.

Bonusy jsou rozdělené na 3 hlavní části. Příběhy, Rebelská spojení a Informace. Začnu netradičně odzadu. Část zvaná Informace je jednoduše takové info, že komentáře a rozhovory jsou pouze k zábavním účelům. Stanoviska a názory jednotlivců nereprezentují stanoviska a názory celých společností a podobně. Však to znáte. Bonus Rebelská spojení je pro změnu plný zajímavostí a přehlédnutých náznaků. Necelých pět minut dlouhé video vám představí několik podstatných spojení mezi Rogue One a ostatními Star Wars filmy. Hlavně těmi, které následovaly (epizody IV-VI). Například Turbo Tank, který byl používaný v pracovních táborech Impéria na převoz zajatců. Jako válečný stroj jej použilo Impérium v Pomstě Sithů. V Rogue také narazíte na dvojici postav, který později navštíví Lukea Skywalkera v baru v Mos Eisley. A když budete pozorní, tak v jednom záběru spatříte droida. Stejného droida, který objevil povstaleckou základnu na ledové planetě Hoth v páté epizodě Impérium vrací úder. A takových spojitostí a zajímavostí je tam daleko více.

Největší část zaujímají Příběhy, které jsou rozdělené do 10 bonusových videí. První nese název Rebelský nápad. Video vás seznámí s tvůrci a okolnostmi, které vedly až ke vzniku samostatného filmu zakomponovaného do univerza Star Wars. Dalších pět bonusových videí se zaobírá konkrétními postavami a jejich hereckými protějšky. V části Jyn: Rebelka se dozvíte, jak se s rolí vypořádala herečka Felicity Jones. Ve videu Cassian: Špion vám herec mexického původu řekne, jak si užil natáčení a ztvárnění své postavy. K2-SO: Droid vás seznámí s cestou, kterou musel droid projít až ke své finální podobě, protože původně měl být K2-SO podobný jako C3-PO akorát natřený na černo. Jak zvládl roli droida herec Alan Tudyk. Baze & Chirrut: Strážci Whillů. Tento název se zaměřil na neméně důležité členy skupiny a herce, kteří jsou známí především v asijských zemích, odkud pochází – Donnie Yen, Jiang Wen. Navíc se slepotou Chirruta přišel samotný představitel Donnie Yen. Druhou dvojicí postav je Bodhi & Saw: Pilot & Revolucionář. Ve videu o těchto dvou postavách zjistíte, jak probíhalo hledání vhodného herce pro postavu Bodhiho (Riz Ahmed), původně pilota Impéria, který se dal k Odboji. A spojení dvou žánrů. Sci-fi a anime. Postavu Saw Gerrery si tvůrci vzali z animovaného seriálu Star Wars: Klonové války, kde byl Saw docela podstatnou postavou. A jak do role zapadl herec Forest Whitaker.

KOUKNI SE  Recenze: Dabing street dostal diváky do kolen Bartoškou v krematoriu

Další bonusová videa v rámci části Příběhy jsou více obecná. Video s názvem Impérium vám představí stěžejní záporáky filmu a herce, kteří si je zahráli. Takže Ben Mendelsohn v roli ředitele Krennica, Guy Henry jako guvernér Tarkin a nesmím zapomenout na ikonu Temné strany – Dartha Vadera. Patří sem také jedna postava, která byla ke spolupráci donucená. Otec Jyn Galen Erso, který pomohl uvést Hvězdu smrti do chodu, aby ochránil svou rodinu. Ve videu Jak vypadá naděje: Vizualizace Rogue One se podíváte přímo na natáčení filmu. Jak se stavěly kulisy, modernizaci stormtrooperů a odkaz Ralpha McQuarrieho (konceptuální designér a ilustrátor epizod IV-VI), ze kterého tvůrci nejvíce čerpali. Jak často tvůrci i režisér Gareth Edwars říkali, že nejtěžší bylo natočit Rogue One tak, aby to nevypadalo jako něco, co dějově ani časově mezi filmy nezapadá, a zároveň mělo velkého ducha originality.

V předposledním video nazvaném Princezna & guvernér si můžete prohlédnout práci na dvou postavách, které potřebovaly digitální výpomoc. Jde o guvernéra Tarkina, kterého ztvárnil herec Guy Henry, a princezna Leia, kterou museli výrazně omladit. Původní představitel Tarkina zemřel před asi 20 lety. Takže se musel nasnímat obličej Henryho a zároveň zakomponovat charakteristické rysy a prvky Tarkinova herce z epizod IV, V a VI. V druhém případě šlo o nasazení digitální tváře herečky Carrie Fisher zamlada na nasnímanou tvář neznámé Ingvild Deily. Poslední video nese výstižný název Epilog: Příběh pokračuje. Po dvou a půl letech natáčení a práce je film hotový. A herci se štábem jdou Rogue One uvést do kin.

KOUKNI SE  Recenze: Ghost in the Shell na DVD

Pokud si myslíte, že film bez Sithů a Jediů je jen poloviční, tak jste na omylu. Studiím Disney Pictures a Lucasfilmu se podařilo vytvořit příběh, který si zamilujete stejně jako ústřední postavy. Pokud chcete mít film Rogue One: Star Wars Story ve své sbírce, tak si ho můžete koupit na stránkách Magic Boxu zde.

 

 

Ondřej Blahut

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno