RECENZE: Pohádky do hajan vhodné pro každou příležitost

Roztomilou pohádkovou knížku pro děti s nádhernými ilustracemi Lucie Dvořákové vydalo nakladatelství Portál. Pohádky do hajan jsou natolik krátké, aby unavený rodič neusnul dříve než jeho předškoláček. Jsou ale navíc plné všeho, v čem se malé děti cítí jako doma. Plné barev, něhy, vtipné kaše a splněných přání. Dětská rozvezná fantazie se v pohádkách mísí s realitou, a k tomu ještě autorka Zuzana Pospíšilová přidává nevtíravou formou nějaké to ponaučení.

Knížka potěší rozmanitou paletou pohádek. Je jedno, jestli knihu otevřete v časech nelítostných ledových vánic, na podzim, v parném létě nebo o velikonočním pondělí. Pro každou příležitost v knížce najdete tematické vyprávění před spaním. Sváteční pohádky můžete nalistovat o Velikonocích, Vánocích či na Mikuláše. Na dalších stránkách se přesouváte „do skříně“, kde naleznete příběhy o ponožkách, nepořádných skřítcích a bačkorách, které zoufale touží být užitečné.

Hudební a sportovní pohádky nenadchnou, ale ani neurazí. Daleko zajímavější jsou kapitolky o přírodě a zvířátkách. V Pohádkách ze vzduchu se děti dozvědí, jak se naučily létat semínka pampelišky, nechybí ptáčci a autorka neopomenula ani pouštění papírových draků v podzimních větrných dnech.pohadkydohajan

V Pohádkách z vody zjistíte, na čem si rádi pochutnávají vodníci a jak se z obyčejné rybky stane neobyčejná. Pohádky z podzemí polechtají bránici vypasenou žížalou a zloděj z podzemí si smlsne na zahradníkově práci. Kromě tuzemských zvířátek přijdou na řadu ještě žirafy, sloni, papoušci a velbloudi, jejichž příběhy krásně uzavřou víkendový den strávený v zoo.

KOUKNI SE  Kaja Andrea Otto: Síla rodu

Pohádky jsou velmi nápadité, doplněné krásnými kresbami, ty si opravdu zaslouží palec nahoru. Autorka je psycholožka, neočekávejte tedy grimmovská krveprolití či jinou klasiku. Jde o moderní pohádky, které sázejí na jistotu. Místy se nápaditost mění v překombinovanost, ale pro těch pár opravdu dobře napsaných a zajímavých příběhů si knížka zaslouží místo v dětské knihovničce. Jako jednu z nejlepších hodnotím pohádku Bačkory, ze které jsem vybrala následující úryvek. Milí rodičové, pohodlně se usaďte, bylo nebylo, v Pohádkách ze skříně:

Dědeček Oldřich byl velice skromný a hodně šetrný. Nerad měnil staré věci za nové. Když za ním přišly jeho děti na návštěvu, měly plno nápadů, co by se dalo vylepšit, ale on žádné novoty nechtěl připustit.

Horší to bývalo každoročně o Vánocích nebo při oslavě dědečkových narozenin. Všichni si lámali hlavu, co mají dědečkovi koupit, čím ho mají potěšit.

Co kdybychom mu koupili nové bačkory?“ zeptala se maminka Ivanka tatínka. „Všiml sis, že už je má úplně děravé?“

To je dobrý nápad,“ odpověděl tatínek a ani nezvedl oči od křížovky.

Nápad to byl opravdu skvělý, jenže stejný dostaly všechny čtyři už dospělé děti a osm už velkých vnuků a vnuček, a tak se dědečkovi pod stromečkem sešlo rovnou dvanáct párů bačkor. Všichni z toho měli velkou legraci a radili dědečkovi, které bačkory má mít na svátek, které na všední den a které by se daly využít i na vycházku ven.

KOUKNI SE  Recenze: Plíživé Stíny Halloweenu pobaví i postraší

Když bylo všechno jídlo snědeno a všechny dárky rozbaleny, odebrali se všichni do svých domovů. Dědeček si své bačkory znovu důkladně prohlížel. Chvilku snad i přemýšlel o tom, že by si jedny z nich vzal, ale pak mu bylo líto těch starých. Ještě se úplně nerozpadly, a tak je vyměnit nechtěl. Nové bačkory uložil do skříně a šel spát.

Bačkory si zatím ve skříni začaly povídat.

Taková drzost,“ rozčiloval se pár teplých bačkor z ovčí vlny. „Dokážeme zahřát tak, že by děda ani nemusel v zimě topit a pořád by mu bylo horko. A on nás hodí do skříně!“

A my? My máme speciální podrážku. Je tak pružná, že by děda nemusel udělat ani krok a my bychom ho nesly samy,“ prohlásily dotčeně další bačkory.

A my se umíme obouvat a zouvat samy. Děda by se vůbec nemusel ohýbat,“ přidal se další pár.

Bačkory si navzájem stěžovaly, stýskaly si a lamentovaly, až jedna svítící bačkora prohlásila: „Nevím, jak vy, ale já tady ve skříni ležet nehodlám. Já chci být užitečná!“ (str. 39-41)

Chcete-li pořídit dětem knihu, která potěší a pobaví i vás, vsaďte na Pohádky do hajan. Pohádky jsou vhodné pro děti od 3 do 8 let.

Zuzana Pospíšilová – Pohádky do hajan. 2014. Portál. 144 stran

PAVLA KAMEŠOVÁ

Úvodní foto: Pixabay.com

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
Předchozí článekRECENZE: Ostré předměty – Audiokniha, ze které mrazí v zádech
Další článek10 nejbohatších režisérů všech dob
recenze-pohadky-hajan-vhodne-kazdou-prilezitostMísty se nápaditost mění v překombinovanost, ale pro těch pár opravdu dobře napsaných a zajímavých příběhů si knížka zaslouží místo v dětské knihovničce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

20 − nineteen =