>
 

Recenze

vydáno 14. 10. 2012

Recenze: Looper

Looper, neboli „smyčkovač“, je profesionální vrah budoucnosti, který svou práci odvádí naprosto čistě díky cestování v čase. To sice ještě nebylo vynalezeno, ale za 30 let od filmové přítomnosti bude, a mafiáni budou s chutí využívat tohoto ilegálního prostředku k posílání odsouzených do minulosti. Tam je v určenou hodinu looper zastřelí, aniž by viděl jejich identitu, a spálí tělo. Tím se osoba dokonale sprovodí ze světa. Smyčka v názvu odkazuje jednak na časové paradoxy, ale hlavně na kruh, který každý looper dřív nebo později uzavře. Jednoho dne se každému z nich stane, že si ho v budoucnu najdou, pošlou jemu samému do minulosti spolu se zlatou odměnu jako odstupným, looper sám sebe zabije a teprve potom zjistí, o koho jde a že mu zbývá 30 let života.

Je jasné, že hlavní hrdina si vybere jiný osud. Co všechno se mu však zaplete do cesty, je stejně nepředvídatelné, jako cestování v čase.

Sympatické na Looperovi je, že skvělý trailer neprozrazuje z děje téměř nic, a i přesto nalákal do kin spoustu diváků (nebo možná právě proto). Dvě verze loopera Joea bojují o holý život hned nadvakrát, protože kromě bývalých zaměstnavatelů, kteří se je snaží dopadnout, si jdou po krku i navzájem. Je to už podruhé za poslední dobu, co se ve filmu sejdou dvě verze stejné postavy a nemají se příliš v lásce (Muži v černém 3 – Boris Bestie). A i tentokrát je dost zábavné sledovat paradox, kdy budoucí verze opovržlivě poroučí minulé verzi, která drze oponuje. Když navíc tyhle dvě verze hrají tak vizuálně přitažliví herci, jako v tomhle případě, skýtá to mnohem lepší základnu pro rozehrání děje, než kdyby šlo o “obyčejné” protivníky.

Velkým plus je příběh. Ten není v Looperovi jen druhořadou linií, která vyplňuje to hlavní – vizuální stránku. Z traileru to sice vypadalo, že přesně tak film dopadne, protože nápad se nezdál být příliš nosný. A vizuální zpracování hraje v traileru mnohem důležitější roli, než v celém filmu. 

ČTĚTE TAKÉ  Recenze: Králové hor nově na DVD

Naštěstí, příběh je propracovaný a překvapivý. Vymyká se klasickým příběhovým vzorům, čemuž hodně napomáhá cestování v čase a s tím spojené paradoxy. Tvůrci se však naštěstí v tomhle složitém jevu nenimrají a berou si z něho jen ty nejlepší nápady, které se hodí do originality filmu. Například způsob mučení uprchlých odsouzenců z budoucnosti je jednou z nejpřekvapivějších scén, které jsem za poslední roky v kině viděla. Vyvaruji se prozrazení jakéhokoliv dalšího detailu, protože nechci připravit nikoho o překvapení, o čem zbytek filmu pojednává. Jen prozradím, že krásná Emily Blunt je sice především povinným něžným protějškem hlavního hrdiny, ale zároveň nezvyklou postavou, jejíž osamělost a mateřská láska jsou nezvykle dopodrobna rozebírány.

Když se vrátím k traileru, ve kterém je nezvyklé nasnímání vcelku obyčejných akcí hlavním lákadlem, musím říct, že je to od tvůrců trochu podvod. Hlavní kamerová kouzla, která tvůrci v traileru ukázali, se ve filmu odbijí během prvních 10 minut a potom už je obrazová stránka docela obyčejná, samozřejmě v rámci kvalitních akčních Hollywoodských snímků. A navíc, vzhledem k tomu, jak vysokou laťku film sám sobě nasadil, jsem si místy všimla pár vizuálních a příběhových chyb, které výsledný dojem poněkud shazují.

I přes dobrý příběh a velmi slušné obsazení by víc těch stylových legrácek a vizuálních kouzel neškodilo. Originální pohledy kamery, které zkoumají hrdinovu psychiku, jsou v tomto žánru spíš výjimkou, a bylo by moc příjemné vidět jich v kombinaci s akcí a chytrým dějem co nejvíc. Výše rozpočtu však nejspíš sotva stačila na nástin budoucnosti.

Dvojice hlavních hereckých hvězd, z nichž jedna právě stoupá, a druhá je na vrcholu už pěknou řádku let, aniž by ztratila na slávě, je každopádně největším lákadlem filmu. I bez Bruce Willise by ale tenhle film byl jedinečný a divácky přitažlivý. Jenže kdo jiný než Bruce Willis by dokázal vystřílet nepřátelskou základnu tímhle stylem…

ČTĚTE TAKÉ  Recenze: horor Zhasni a zemřeš na DVD

Docela jsem se bála, že známá tvář jakožto starší já hlavního hrdiny je jen samoúčelným magnetem na diváky. A že podobnost mezi dvojicí mužů, kteří hrají stejnou osobu v rozmezí 30 let, nebude dostatečně uvěřitelná. Díky úpravě Levittova obličeje však je vidět docela velká podobnost. Možná že pro kariéru Josepha Gordon-Levitta je to symbolická role, která předurčí jeho další dráhu. Bude novým Brucem Willisem? Zatím se pohybuje na pomezí akčních a charakterních rolí a lze očekávat, že od něho ještě uvidíme velké věci. 

 

Film Looper je mi sympatický hned v několika ohledech. Navzdory rozmáchlé pointě je to spíš skromný filmový počin, který nabízí spoustu nápadů a narážek. Hodně často mi připadalo, že se dívám na něco originálního. Sice jsem od jiných kritiků slyšela, že vykrádá až příliš mnoho jiných filmů, ale s tím nesouhlasím. Buď jsem viděla hodně málo filmů, nebo mi nová kombinace známých prostředků přijde originální. Ostatně, co jde dneska vymyslet, když máte „jen“ 30 milionů a klišé jménem cestování v čase? To, co vymysleli tvůrci Loopera, jsem rozhodně ještě neviděla. Měla jsem pocit, že se dívám na začátek něco mnohem většího, ať už z režisérského, scenáristického, nebo hereckého hlediska. A k tomu pocitu se ráda kdykoliv vrátím.

 

Looper

USA / Čína, 2012, 118 min
Režie: Rian Johnson
Hrají: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunton, Paul Dano, Jeff Daniels, Piper Perabo, Noah Segan, David Jensen, Jeff Chase, Garret Dillahunt, Tracie Thoms, Qing Xu

 

Klára Scholzová

Tags: , , , ,


o autoroviNahoru ↑

Dobré knihy