KNIHA: Chuť do života v podání mistra jógy

chutKaždý druhý člověk v dnešní uspěchané době trpí nedostatkem energie, odhodlání a vůbec chuti do života. Již podle titulu nám dojde, že právě o tom bude útlá knížka od německých spoluautorů Sai Cholletiho a Alexandera R. Thiela.

V úvodu Sai, instruktor jógy a poradce v oblasti fyzické a duševní vitality, a jeho student Alexander poukazují na typické problémy moderního člověka, načež slibují jednoduché řešení. K jeho úspěšnosti navíc nepotřebujete nic jiného než vytrvalost a důslednost. I když je pravda, že právě tyto dva požadavky mohou být nakonec tou největší a rozhodující překážkou.

Žádný dům nelze postavit bez základů

Kniha je uspořádána do sedmi částí, které jsou nazvány tzv. okruhy síly. Zabývá se nejen vnitřním, ale také zdravotním stavem člověka, tzv. fyzickou základnou. Pokrývá oblasti týkající se zdravého životního stylu, výživy a pohybu. Nejen že autoři upozorňují na to, co bychom neměli jíst, nebo jiným způsobem požívat, ale také vysvětlují proč. To je podle mého názoru opravdu důležité pro lidi, kteří zabředli v bažinách zastaralých informací. Pokud bych měla uvést příklad, tak třeba jedno z věčných témat ‒ maso. Převážná část současné populace stále věří, že pokud člověk nejí živočišné produkty, tak se mu nedostává patřičného množství bílkovin. I zde nás autoři ujišťují o nesprávnosti takových přesvědčení.

To, co je podobné, se přitahuje

Jako již mnoho jiných autorů se i Sai s Alexanderem věnují zákonu rezonance. Ten říká, že to, co je podobné, se přitahuje. Částečně se o tomto tématu zmiňují v následující citaci, kde Sai vysvětluje, že do svého života přivoláváme takové lidi, jakými sami jsme, byť jen z nepatrné části či na nevědomé úrovni. Hovoří vlastně o chování lidí a odpovědnosti za to, co ve svém životě prožíváme.

KOUKNI SE  Kaja Andrea Otto: Síla rodu

„Teprve v setkávání s ‚Ty‘ se život stává zkušeností, opravdovým dobrodružstvím lidského bytí. ‚Ty‘ je zrcadlo, skrze které prožíváme ve světě sebe sama. Proto se můžeme v každém setkání s jiným člověkem, v každém vztahu, ve kterém vstupujeme k někomu jinému nebo do nějakého sociálního útvaru, dozvědět něco o nás samotných. Důsledkem je, že své vztahy k bližním můžeme změnit jenom prací na sobě sama.“ 

Svou pozornost věnují i dalším velkým a pro mnoho z nás citlivým tématům, jako je například skutečné odpuštění, nezištnost, štědrost a vůbec schopnost dívat se na ostatní s pochopením. Pokud jsme ale i tyto části schopni úspěšně zvládnout, usnadní nám to práci s vlastním Já.

Zároveň však varují. Ať už se snažíme být sebevíc vstřícní a laskaví k sobě i druhým, nikdy bychom se neměli nechat využívat.  Situace vedoucí takovým směrem je nejlepší rychle zastavit. Upozorňuje, že slovíčko „Ne“ nijak nebrání dalšímu vyrovnanému růstu. 

Praktická část 

Kniha je kromě svého informativního a motivujícího textu doplněna o praktickou část. Obsahuje jednoduché cviky na protažení (v okruhu pro zdravý životní styl), meditace, techniky dýchání, pomůcky k naplnění daných cílů a sebeanalytické dotazníky.

Líbí se mi, že přistupují k meditaci nikoli z pohledu náboženského, ale čistě jako k nástroji pro vyčištění hlavy od rušivých myšlenek a cestě k nalezení jakési vnitřní rovnováhy. Nezatěžují tedy hlavu čtenáře množstvím cizích názvů a přistupují přímo k věci.

Pohybové cvičení, které nám kniha předkládá, připomíná něco mezi jógou a pilates. Rozhodně nejde o nic fyzicky náročného. Velká pozornost je věnována také dýchání. Tomu pak nasvědčují i speciální dechová cvičení, která autoři převzali z knihy Základy léčení pránou od mistra Choa Kok Sui.

KOUKNI SE  Nástěnný kalendář: Miluj svůj život 2024

Jasný návod na lepší život pro moderního člověka

Kniha je v každém ohledu napsána jednoduše. Není třeba žádných rozsáhlých znalostí či fyzické zdatnosti, abychom se mohli instrukcemi řídit, nebo se jimi přinejmenším inspirovat. Navíc jde skutečně o příručku pro moderního, zaneprázdněného člověka, který chce na svém životním stylu zapracovat a změnit jej k lepšímu. Nejenže text promlouvá do hloubi „provinilcovy“ duše, ale také povzbuzuje a pomáhá najít cestu k znovunalezení již výše zmiňované chuti do života.

Chuť do života a životní síla : 7 okruhů síly člověka / Sai Cholleti, Alexander R. Thiel ; [z německého originálu … přeložila Martina Konečná] .  Olomouc :  ANAG,  c2009 .  135 s.

JARMILA STRÁNÍKOVÁ

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
recenze-chut-do-zivota-v-podani-mistra-jogyJako již mnoho jiných autorů se i Sai s Alexanderem věnují zákonu rezonance.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

5 × two =